۱۲ موردی که باعث رد دفاتر قانونی می شود چیست؟

رد دفاتر قانونی

سلام دوستان گرامی پرشین حساب. همانطور که همه حسابداران عزیز در جریان هستند تحریر دفاتر یکی از مهمترین وظایف هر حسابدار است که باید اطلاعات جامعی در خصوص آن داشته باشد. این روزها تحریر دفاتر به یک تخصص و مهارت تبدیل شده به طوری که با کمی دقت دفتر را تحریر کنند و مبلغی مازاد بر حقوق ماهانه خود دریافت کنند. اکثر حسابداران که حجم زیادی از فعالیت های مالی را مدیریت میکنند در انجام امور نوشتاری و زمان بری مثل تحریر دفاتر دوری میکنند. نظر این افراد بر این است که نوشتن دفاتر حساس و زمان بر است پس بهتر است افرادی به این کار گمارده شوند که مسئولیتهای اجرایی کمتر و دقت و زمان بیشتری دارند.

بهر حال داشتن اطلاعات کاملی در خصوص تحریر دفاتر برای همه دوستان مالی مورد اهمیت است. آیین نامه تحریر دفاتر شامل نکات مهمی برای نوشتن دفاتر است که در ادامه برخی از موارد آن را به صورت نکات کاربردی توضیح خواهم داد:

 1. رویدادهای مالی باید بر اساس استاندارد ها و به ترتیب تاریخ وقوع در دفتر روزنامه وارد شود و نهایتا تا ۱۵ ماه بعد به دفتر کل منتقل شود.
 2. مودیانی که دفاتر دستی نگهداری میکنند موظف شده اند که فقط از دفاتری که طی سال قبل ثبت کرده اند استفاده کنند اگر کفایت نکرد از دفاتر سال جاری استفاده کنند.
 3. افرادی هم که از سیستم های الکترونیکی برای ثبت رویدادهای مالی خود استفاده میکنند باید توجه کنند که این سیستم ها مطابق با استانداردهای نرم افزاری اداره دارایی باشد و تا ۳ سال بعد از همان نرم افزار مجاز هستند که استفاده کنند مازاد بر آن باید با تایید مجدد سازمان باشد.
  مودیان دقت داشته باشند که اگر نرم افزاری را مورد استفاده قرار میدهند که مورد تایید اداراه دارایی نیست باید حداقل ماهانه یکبار خلاصه عملیات را از سیستم خروجی بگیرند و در دفاتر ثبت کنند و طبق روال قبل نهایتا تا۱۵ روز بعد از پایان ماه بعد به دفتر کل منتقل کنند.
 4. مورد بعد در مورد داشتن دفاتر متعدد برای بخش هاست. در مواردی که واحد تجاری دارای حجم بالایی از فعالیت ها می باشد و به تعابیری بخش های مجزایی دارد میتوانند که از دفاتر متعدد استفاده کنند.
 5. اشتباهات در شماره گذاری صفحات و اشتباهات تحریری در صورتی که در مراجع قانونی مربوطه مشخص شود که عمدی نبوده و کتمانی نیست، خللی به اعتبار دفتر وارد نمیکند اما نوشتن دفاتر با وسایل گرافیت که قابل محو است اجاز نیست.
 6. باید بر اساس واحد پول کشور و زبان فارسی نوشته شود.
 7. در مورد تاخیردر ثبت رویدادهای دفاتر این موضوع مهم است که نهایاتا تا ۲ ماه مجاز است.
 8. اگر از اواسط سال مالی شروع به تحریر دفاتر کنند در صورتی قبول است که تا آن تاریخ هیچ رویداد مالی نداشته باشند.
 9. ارائه دفاتر سفید در حکم عدم ارائه دفتر محسوب میشود. پس افرادی که تصور میکند چون فعالیت نداشتند دفتر سفید باید ارائه کنند یک اشتباه است.
 10. افراد حقیقی که سامانه صندوق فروش دارند نیازی به نگهداری دفاتر ندارند اما این موضوع برای افراد حقوقی مجاز نخواهد بود.
این مطلب را هم بخوانید:  تقلب داخلی در شرکت با اکسل مالیات حقوق افراد

رد دفاتر قانونی

در کنار مواردی که بیان شد توجه به نکاتی که باعث رد دفاتر قانونی میشود نیز مورد اهمیت است. ۱۲ مورد از نکاتی که باعث رد دفاتر میشود در زیر برایتان قرار داده شده است:

 1. در صورتی که دفاتر در مراجع ذی ربط به ثبت نرسیده باشد یا فاقد یک یا چند برگ از آن باشد، باعث رد دفاتر قانونی خواهد شد.
 2. عدم ثبت یک یا چند رویداد مالی در دفاتر
 3. تاخیر در ثبت دفاتر روزنامه بیشتر از ۱۵ روز و برای دفاتر کل بیش از ۲ ماه
 4. عدم ثبت عملیات شعب در دفاتر مرکز. چرا که طبق بند ۱۰ فصل ۵ آیین نامه تحریر دفاتر شعب باید حداقل سالی یکبار تا قبل از اینکه حسابها بسته شود و یا ماهانه تا قبل از پایان بعد در دفاتر مرکز ثبت کنند.
 5. در مواردی که دفاتر از دسترس خارج شود و اختیاری نبودن این اتفاق اثبات نشود دفاتر او رد خواهد شد.
 6. عدم تطبیق موارد نوشته شده در دفاتر با سیستم های مکانیزه
 7. جای سفید گذاشتن بیش از حد معمول در دفاتر روزنامه البته جای سفید گذاشتن به منظور ثبت تراز افتتاحیه مانعی ندارد.
 8. عدم ارائه کلیه دفاتر. در واقع گاها پیش می آید که مودی از کل دفاتری که ثبت کرده فقط چند مورد را ارائه میدهد و دفاتر نانویس را نگه میدارد این مورد نباید اتفاق بیافتد چرا که باعث رد دفاتر میشود.
 9. تغییر نرم افزار در طی سال مالی بدون اطلاع اداره دارایی
 10. تغییر روش نگهداری دفاتر. مثلا از روش ماشینی( مکانیزه ) به دستی یا بالعکس
 11. تحریر دفاتر به غیر از پول رایج کشور و زبان فارسی
 12. حذف برخی از عملیات در دفاتر الکترونیکی
این مطلب را هم بخوانید:  استاندارد دفتر بنویسیم

این موارد را اگر بادقت توجه نمایید به خوبی میتوانید از برون سپاری تحریر دفاتر شرکت جلوگیری نمایید. این نه تنها سرعت و کیفیت کار شما را افزایش می دهد باعث افزایش اعتبار شما میشود. رد دفاتر قانونی از مهمترین مواردیست که نگرانی مدیران را افزایش میدهد. چرا که به نراتیب اعتبار مالیاتی شرکت را رقم میزند.

اگر تمایل به آموزش تحریر دفاتر و قوانین جدید آن دارید میتوانید از دوره آموزشی ما استفاده نمایید. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان

رد دفاتر قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام