دانلود رایگان اکسل هشداردهنده ثبت موجودی(۲)

23
1963

موجودی

موجودی مواد
یکی از اشتباهات فاحش برخی از حسابداران در حین اجرای کار عدم توجه به ساختار ثبت موجودی مواد و کالا در سیستم حسابداری می باشد. متاسفانه علی رغم اطلاعات خوب در این زمینه ولی با بی توجهی عجیبی در اجرا مواجه هستند. شما هم حتما این هشدار را شنیده اید : نحوهسیستم شمارش  موجودی مواد و کالا چگونه است؟ خیلی از حسابداران در اینجا اشتباه پاسخ می دهند که فایفو و میانگین و ….در صورتی که پاسخ این نیست و این پاسخ مربوط به نحوه محاسبه بهای تمام شده موجودیها بکار می رود.

ادواری یا دائمی

بله این روش شمارش است، شما کدامیک را در حسابهای خود بکار می برید؟ آیا از نحوه پیاده سازی ساختار آن در کدینگ حسابداری اطلاع دارید؟ آیا از ارتباط روش شمارش با روش قیمت گذاری بهای تمام شده اطلاع دارید؟ از مزایا و معایت این دو مدل چطور؟ دقیقاً شما با پاسخ به این سوالات هوشیاری خود را در این خصوص بالا می برید و به سالم سازی سیستم حسابداری خود بطور حرفه ای کمک می کنید.

سیستم های ثبت موجودی ها به دو دسته اصلی طبقه بندی می شود:

۱.سیستم ثبت ادواری

۲.سیستم ثبت دائمی

 

سیستم ادواری

در این روش در پایان دوره یا میان دوره شمارش فیزیکی موجودی ها انجام می شود و سپس بر اساس یکی از روش های تعریف شده مانند فایفو، میانگین و شناسایی ویژه قیمت گذاری می شود.در این روش توجه داشته باشید که در حساب موجودی کالا ( سیستم حسابداری ) در طی دوره هیچگونه ثبتی انجام نمی شود و مانده آن همیشه نشاندهنده موجودی کالا در ابتدای دوره می باشد در این روش کالای خریداری شده در طول دوره مالی به حساب خرید، بدهکارو کالای فروخته شده به حساب فروش بستانکار می شود. بنابراین در طول دوره مالی بهای تمام شده کالاهای موجود در مدارک حسابداری ثبت نمی شود. ( سوال منتخب آزمون های اسیتخدامی )

این مطلب را هم بخوانید:  فهرست اقدامات جذب پروژه در بازارکار حسابداری

سیستم دائمی

در این روش هنگام خرید اقلام و یا فروش آنها بلافاصله به محض وقوع رویداد در حساب موجودی ها منعکس می شود. در این سیستم هم انبارگردانی در پایان دوره انجام می شود و نتیجه آن با مانده دفاتر مطابقت داده می شود. در سیستم دایمی برای هریک از اقلام موجودی ها کارت جداگانه ای به عنوان کارت نقدی و جنسی کالا اختصاص یافته و اقلام وارده یا خارجه در آن ثبت می شود. در این روش کالاهای خریداری شده در طول دوره مالی به حساب موجودی کالا بدهکار و هنگام فروش قیمت تمام شده آن از حساب موجودی کالا خارج می شود.

لطفا دقت کنید

سیستم ثبت ادواری برای موجودی هایی کاربرد دارند که ارزش بالای ندارند و حجم زیادی را پوشش می دهند.ضمناً برای کلیه واحدهای تجاری شمارش عینی (انبارگردانی) موجودی ها را حداقل سالی یکبار بدون توجه به نوع سیستم ثبت موجودیها انجام دهند.

مزایا و مقایسه

مزایای سیستم ادواری موجودیها:

 • پایین بودن هزینه ها جهت راه اندازی
 • ساده بودن استفاده

مزایای سیستم دائمی موجودیها: 

 • گزارشگیری به موقع اطلاعات موجودی ها
 • امکان لینک شده به گزارشات مالی

معایب و مقایسه

معایب  سیستم ادواری موجودیها: 

 • عدم تهیه اطلاعات به موقع از موجودی ها
 • عدم دسترسی به لینک بودن گزارشات مالی

معایب سیستم دائمی موجودیها: 

 • پیچیدگی بکارگیری
 • بالابودن هزینه های راه اندازی

اکسل هشدار دهنده

بعد از همه توضیحات من برای شما یک اکسل ساده و مهم آماده کردم که در هر شرکتی کاربرد دارد.در این اکسل کلیه ثبتهای حسابداری هر دو روش دائمی و ادواری به ترتیب رویداد برای شما آماده شده که با یک نگاه می توانید عملیات خود را در سیستم حسابداری کنترل کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان :ویدئو آموزشی نحوه استفاده از نرم افزار Epl (دوراظهاری واردات)

موفق باشید -میثم حاجی محمدی

 

برای دریافت رایگان فایل اکسل هشدار دهنده شماره ۲  لطفا فرم زیر را تکمیل فرمایید

اکسل موجودیها و مشاوره

پس از تکمیل فرم به پیام پایین همین صفحه توجه نمایید!

 

 

 

اگر جدول اکسل هشدار دهنده شماره ۱ را دریافت نکرده اید اینجا کلیک کنید 

23 دیدگاه ها

          ارسال نظر و سوال

          دیدگاه خود را وارد کنید
          Please enter your name here