راه حل اصلی جلوگیری از رد شدن دفاتر قانونی

52
2,907 بازدید

ردشدن دفاتر قانونی

ردشدن دفاتر 

ردشدن دفاتر در یک کلام عبور از خط قرمز سازمان امور مالیاتی محسوب می شود،متاسفانه این اقدام از سوی بسیاری از مودیان پذیرفته شده است و حتی در برخی از موارد تاکید بر رد شدن دفاتر قانونی به صورت عمدی در دستور کار این اشخاص قرار می گیرد. حتی با اصلاحیه جدید قانون مالیاتهای مستقیم و تغییرات عمده در آیین نامه تحریر دفاتر قانونی بازهم شاهد ردشدن دفاتر قانونی در بین اشخاص حقیقی و حقوقی هستیم. باید خیلی واضح عرض کنم اگر واقعاً تصمیم به تحمیل خسارات سنگین جرایم مالیاتی به مجموعه خود دارید کوتاه ترین راه، برنامه ریزی برای ردشدن دفاتر قانونی می باشد.

 

با تغییر اصلاحیه آیین نامه تحریر دفاتر دسته بندی ها تغییر کرده و گروه بندی ها جایگزین آنها شده است. و تنها ملاک ارزیابی حوزه مالیاتی از طریق رسیدگی به دفاتر پلمپ قانونی، دفاتر روزنامه و کل است و دفاتر درآمد و هزینه از معیارهای ارزیابی حذف شده است. تمامی زحمات و برنامه ریزی های یک سال مالی شما در امور مالی شرکت ، موسسه و یا سازمان در نوشتن دفاتر به اداره دارایی گزارش می شود . البته تمامی مراحل کار حسابداری باید دقیق و اصولی و استاندارد انجام شود ، نوشتن دفاتر مکمل کارهای اجرایی حسابداران در طول یک سال مالی می باشد .

شاید اقدام سخت تر از رد شدن دفاتر قانونی، جلوگیری از رد شدن می باشد. من در این نوشته دو راهکار جلوگیری از این اقدام مخرب را خدمت شما عرض میکنم.

راهکار اول : رفع مغایرت و اصلاحات در اظهارنامه ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده با دفاتر قانونی

تصور برخی از حسابداران در تهیه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، پارامترهای مشمول مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرند و این تصور باعث بوجود آمدن مغایرت در پارامترهای غیر مشول می شود. این درحالی است که با قرارگرفتن اقلام غیرمشمول در محل مورد نظر اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده براحتی مغایرت فوق برطرف می گردد.

حتما بخوانید:  دانلود رایگان کتاب تعریف حساب شهرداریها

راهکار دوم : رفع مغایرت و اصلاحات گزارش ۳ ماهه خرید و فروش فصلی با اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و دفاتر قانونی

مهمترین دلایل رد شدن دفاتر که همه فعالان مالی باید به آن توجه داشته باشید فقط با رعایت کردن نکات مهم آیین نامه تحریر دفاتر به دفاتر قانونی رقم میخورد.

رد شدن دفاتر قانونی

نکات مهمی که با توجه به آن از رد شدن دفاتر قانونی جلوگیری خواهید کرد 

در صورتی که دفاتر ارائه شده به نحوی از پلمپ خارج شده و یا فاقد یک یا چند برگ باشد .

عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی در دفاتر به شرط احراز

استفاده از دفاتر ثبت و پلمپ شده سال های قبل ( با توجه به مقررات ماده ۳ این آیین نامه )

عدم تطبیق مندرجات دفاتر با اطلاعات موجود در سیستم الکترونیکی در مورد اشخاصی که از سیستم های مذکور استفاده می نمایند .

ثبت هزینه ها و درآمد ها و هر نوع اعمال و اقلام مالی غیر واقع در دفاتر به شرط احراز ( توضیح اینکه ثبت هزینه هایی که وقوع آن محقق بوده اما به دلایل خاص قانونی قابل قبول از حیث مالیاتی نیست و برگشت داده می شود ، به منزله ثبت هزینه های غیر واقعی تلقی نمی شود).

در روش تراز کل شما می بایست نرم افزار و روش کار را به حوزه مالیاتی اعلام کنیدو نرم افزار شما باید با تاریخ دریافت دفاتر یکسان باشد.

 

جای سفید گذاشتن بیش از حد معمول در صفحات و سفید ماندن تمام صفحه در دفتر روزنامه و دفتر مشاغل به منظور سوء استفاده

بستانکار شدن حسابهای نقدی و بانکی ، مگر اینکه حسابهای بانکی با صورت حساب بانک مطابقت نماید و یا بستانکار شدن حسابهای بانکی یا نقدی ناشی از تقدم و تاخر ثبت حسابها باشد که در اینصورت موجب رد دفاتر نیست .

حتما بخوانید:  یک راه برای پولدار شدن در تیرماه امسال

تاخیر تحریر دفاتر روزنامه و مشاغل زاید بر حد مجاز مقرر در تبصره های ۲ و ۳ و ۴ ماده ۱۳ و تاخیر دفتر کل زاید بر حد مجاز مقرردر ماده ۱۴ و تاخیر تحریر زاید بر حد مقرر در ماده ۱۷ این آیین نامه .

عدم ثبت عملیات شعبه یا شعب در دفاتر مرکز طبق مقررات ماده ۱۵ این آیین نامه .

اشتباه حساب حاصل در ثبت عملیات موسسه در صورتیکه نسبت به اصلاح آن طبق مقررات تبصره ماده ۱۱ این آیین نامه اقدام نشده باشد .

در صورتی که مودیان مالیاتی حسب مورد از اوراق مخصوص موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم استفاده ننمایند .

عدم ارائه آیین نامه ها یا دستورالعمل های کار ماشین و برنامه های آن و نحوه کار با نرم افزارهای مالی مورد استفاده و همچنین عدم تسلیم خلاصه عملیات موضوع ماده ۱۷ این آیین نامه در مهلت مقرر در آن ماده در مورد اشخاصی که از سیستم های الکترونیکی استفاده می نمایند .

عدم ارائه یک یا چند جلد از دفاتر ثبت و پلمپ شده . ( ولو نانوشته )

ردشدن دفاتر قانونی

حتما و حتما در ثبت حساب بستانکاران گردش حساب را جهت کنترل دریافت نمایید تا از ابتلا به کتمان گزارشات فصلی جلوگیری کنید.

نکته مهم : در مورد بند ۶ این آیین نامه ، چنانچه سفید ماندن جهت ثبت تراز اقتتاحی باشد ، موجب رد دفاتر نخواهد بود و سفید ماندن ذیل صفحات دفتر در آخر هر روز یا هر هفته یا هر ماه به شرطی که اسناد دارای شماره ردیف بوده و قسمت سفید ماند ه با خط بسته شود ، به اعتبار دفتر خللی وارد نمی آورد .

حتما بخوانید:  چه زمانی صورت وضعیت تبدیل به درآمد می شود؟

امیدوارم با تمرکز و جمع آوری و ثبت به موقع اطلاعات دفاتر قانونی بدون اشکالی را ارائه کنید .

 

میثم حاجی محمدی- نویسنده کتاب صفرتاصد مالیات

 

ردشدن دفاتر قانونی

اگر در کنار نحوه تحریر دفاتر قانونی هنوز با دیگر بخشهای آن از جمله مالیات بر ارزش افزوده ، گزارش معاملات فصلی ، تکمیل اظهارنامه مالیاتی و دیگر بخشهای اجرای تکالیف مالیاتی هنوز مشکل دارید می توانید از مجموعه غیرحضوری و ارزشمند صفر تا صد مالیات بهره ببرید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عناوین این بسته کاربردی وارد لینک زیر شوید :

صفر تا صد آموزش مالیات

رد شدن دفاتر قانونی

اقدامات مهم برای پلمپ دفاتر

آموزش تحریر دفاتر کل و روزنامه

نحوه تحریر دفاتر قانونی در همکاران سیستم

نحوه تحریر دفاتر قانونی

مصاحبه صوتی :دلایل رد دفاتر از نگاه یکی از ممیزین مالیاتی

اسلایدر حسابداران ثروت آفرین

52 دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  من به تازگی متوجه شدم که در ثبت اسنادم بهره ۳ فقره از خرید ها رو که مربوط به فصل بهار و تابستان می شه کامل ثبت نکرده بودم و طبق همین اسناد، گزارش فصلی رو تهیه و در سامانه گزارش فصلی ثبت کردم.
  آیا امکان تصحیح آن در سایت اظهارنامه وجود داره؟ ممکنه باعث علی الراس شدن بشه؟
  لطفا در همین صفحه جواب سوالم رو بدین.
  ممنونم

  • با سلام خدمت کاربر محترم پرشین حساب
   لطفا جهت پاسخگویی به سوالات به سامانه پرسش و پاسخ مراجعه بفرمایید.
   سپاسگزارم

  • با سلام خدمت کاربر محترم پرشین حساب
   بله،شما باید در سامانه معاملات فصلی نسبت به اصلاح اقدام نمایید ، در ضمن آیین نامه ماده ۹۵ را مطالعه بفرمایید .
   لطفا جهت پاسخگویی سریعتر به سوالات با سامانه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید.
   سپاسگزارم

 2. با عرض سلام
  دفتر کل با روزنامه برای سال ۹۶ فراموش کردم داخل سایت ثبت سفارش بدم مدرسه غیر دولتی حالا باید چی کنم ؟؟

 3. سلام. ببخشید من هنگام نوشتن دفتر کل عدد ۳۲۰،۰۰۰را به شکل ۳۰۰،۰۰۰نوشتم چطور اصلاح کنم؟ به ارامی باتیغ میتوانم پاکش کنم؟یا اگر اصلاح نکنم چه جراعمی دارد؟
  لطفا راهنمایی کنید

 4. با سلام و احترام

  شرکت ما یک شرکت خدمات کشتیرانی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است که سال ۹۶ دومین سال فعالیت آن می باشد. با توجه به ۲۵% مالیات عملکرد شرکت ما نزدیک به ۱۵/۶۰۰/۰۰۰ تومان باید مالیات پرداخت کند در این صورت با توجه به تازه تأسیس بودن شرکت این مبلغ برای ما زیاد می باشد آیا برای ما معافیتی وجود ندارد یا راهی نیست که این مبلغ کمتر شود و ما مجبور نباشیم ۱۵/۶۰۰/۰۰۰ تومان را پرداخت کنیم .

  با تشکر

  • با سلام مطابق ماده ۱۳۲ شما می توانید ۵۰درصد درآمد مشمول مالیات خود را با ارایه اظهارنامه ترازنامه و سود و زیان با نرخ صفر محاسبه کنید. در این حالت که شیوه جدید پیاده سازی معافیت مالیاتی است شما می توانید با توجه به رعایت مقررات سایر مناطق کشور کاهش نسبتا خوبی را تجربه نمایید.

   • با سلام واحترام
    در ماده ۱۳۲ فقط شرکتهای تولیدی و معدنی و تاسیسات گردشگری و جهانگردی را گفته در حالی که ما خدماتی هستیم آیا باز شامل ما هم می شود؟
    میشه لطف کنید توضیح بیشتری بدید .یعنی ما در اظهارنامه عملکرد باید معافیت ماده ۱۳۲ را انتخاب کنیم.

    با تشکر از شما استاد

    • سلام
     اگر ملاحظه کنید قانون گذار اشاره به درآمد حمل و نقل اشخاص حقوقی غیر دولتی نموده
     شما قبل از هر اقدامی باید نامه ای به دفتر فنی گروه مالیاتی بزنید و موضوع فعالیت را منطبق اساسنامه تشریح کنید و بابت این موضوع تاییدیه بگیرید و بعدا در جدول مربوطه در اظهارنامه مالیاتی اعمال نمایید.
     موفق و پیروز باشید

     • با سلام و احترام خدمت شما
      از پاسخ شما کمال تشکر را می کنم اما برایم یک سوال پیش آمده چرا در کتاب مجموعه قوانین مالیاتهای مستقیم غلامحسین دوانی این موضوع درآمد حمل و نقل اشخاص حقوقی غیر دولتی آورده شده ولی در قانون مالیاتهای مستقیم که متعلق به سازمان امور مالیاتی کشور می باشد هیچ اشاره ای به آن نشده یعنی فایل آن کامل نیست آخه من آن را از سازمان امور مالیاتی دانلود کردم .

      با تشکر

     • باسلام خدمت شما کاربر محترم
      مبنای مطالعه شما قوانین مالیاتهای مستقیم که در پرتال intamedia است،باشد.کلا هر بخشنامه یا قانونی تصویب می شود در این پرتال می توانید آن را بیابید.موفق باشید.

 5. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم اگر امکانش هست سریعتر جواب بدید ممنون میشم من دفاتر شرکتو که دارم مینویسم جلد دفتر روزنامه از سر یه خورده پاره شده میخواستم بدونم آیا باعث ردی دفاتر میشود؟

 6. سلام من تقدم در ثبت داشتم مبلغی رو از بدهکاران در تاریخ ۱۹ دریافت کردم ولی در تاریخ ۲۱ ام واریز به بانک کردم اما اشتباها در تاریخ ۱۹ واریز به بانک زدم در صورتی که فیش ضمیمه سند تاریخ ۲۱ ام رو نشون میده آیا باعث رد دفاتر میشه

  • سلام کاربر عزیز طبق آیین نامه تحریر دفاتر موارد زیر از جمله مواردیست که باعث رد دفاتر میشود که مورد بیان شده شما را شامل نمیگردد.
   عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی در دفاتر به شرط احراز.
   تأخیر تحریر دفاتر روزنامه بیش از ۱۵ روز و تأخیر تحریر دفتر کل زاید بر حد مجاز مندرج در این آئین­نامه.
   لینک دریافت آیین نامه تحریر دفاتر http://www.intamedia.ir/Pages/Action/LawsDocShow/1/3/4/95/4348

 7. باسلاو و احترام و ضمن تشکر از جنابعال بابت زمانی را که صرف آگاهی و دانش امور مالی در اختیار میگذارید
  غرض از مزاحمت شرکت ما از سال ۸۶ لغایت ۹۲ حسابرسی بیمه شده است و برای مشاوران که خود انجام دهنده (شخص حقیقی) بوده اند و خود شخص کار را انجام داده سازمان تامین اجتماعی آنهارا مشمول کرده است و با توجه به اینکه در سنوات گذشته از این گونه قرارداها مشمول نمیگردید ولی اکنون تامین اجتماعی آنهارا مشمول کرده است چه راهکاری پیشهاد میفرمایید
  ۲- شرکت مبادرت به خرید کارگاهی از طریق ساماندهی شهرداری نمود که آن را هم مشمول بیمه کرده اند خواهشا راهنمایی فرمایید
  با تشکر میرزایی

 8. سلام و عرض خسته نباشی جناب آقای حاجی محمدی ضمن تشکر از اطلاعات و آموزشهای شما یک سوال و راهنمایی میخواستم..شرکت در تیرماه سال ۹۳ تاسیس شده دفاتر اون سال علی الراس شد..اظهارنامه سال ۹۴ سیستمی ثبت شد اما دفاتر به حوزه مالیاتی مربوطه تحویل داده نشد این مورد چگونه رسیدگی میشود؟ شامل چه جرایمی است؟ و اینکه شرکت تازه تاسیس هست و باید تا مدتی هزینه کنه زیان بدهد تا به فروش و سود دست پیدا کند بعضی فاکتورهای خرید موجود نمیباشد چون اعضای شرکت از حساب شخصی هزینه میکنند برای شرکت ..چگونه میتوان برای ممیزی اینگونه موارد را اثبات کرد که دفاتر رد یا علی الراس نشوند؟

  • سلام به شما
   شرط اصلی مذاکره و علی الراس نشدن با حوزه مالیاتی ارایه دفاتر است این موارد دلیل موجهی برای دفاعیات نیست و پاسخ سازمان این است :اگر میخواهید فعالیت کنید باید تکالیف مالیاتی را با مستندات ارایه کنید.در کنار این فرآیند مراقب سامانه مالیات بر ارزش افزوده و گزارش فصلی باشید.

  • سلام کاربر گرامی. شما ابتدا باید با ممیز مالیاتی خود این موضوع را هماهنگ کنید که در ادامه کار مشکلی پیش نیاید و نکته ایی که باید توجه داشته باشید این است که تاریخ اولین سند در سال مالی ۹۶ شما باید با تاریخ پلمپ دفاتر شما همخوانی داشته باشد. پیشنهاد میکنم با ممیز هماهنگ شوید.
   موفق باشید.

  • درصورتی که دفاتر دقیق بر اساس دفاتر واسناد ومدارک نوشته شده وهیچ مغایرتی با اطلاعیه های مورد بررسی واحد مالیاتی نداشته ودلیل رد دفاتر صرفا تاریخ پلمپ باشد امکان رسیدگی وتعیین درامد از طریق دفاتر بعد از رد دفاتروجود خواهد داشت

   • سلام کاربر گرامی. در صورتی تاریخ پلمب دفاتر شما برای مثال اول اردیبهشت باشد و تاریخ اولین ثبت در دفاترتان قبل از آن باشد مسلما دفاتر رد میشود. در این صورت تنها باید با ممیز توافق انجام شود.

  • سلام دوست گرامی. در صورتی که شرکت تازه تاسیس باشد این هزینه ها در قالب هزینه های تاسیس گزارش میشود و در غیر این صورت در حکم هزینه های اداری تشکیلاتی است.
   موفق باشید

 9. البته لازم ب توضیح است ک شرکت ۵ سال ن مالیات پرداخت کرده ن اظهارنامه رد کرده .و من به گفته کارفرما دفاتر ۵ سالو تو یک هفته نوشتم .اگر رد بشه جریمرو از من می گیرن اگر ممکنه کمک کنید.

 10. سلام ببخشید استرس زیادی دارم خواهش می کنم جواب دید.دفاترم خط خوردگی های داره جای یکانو دهگان جاب جا شده یا ستون بالاو پایین نوشته شده؟روشو خط زدم و صحیحشو نوشتم.چ کار کنم ؟دفاترم رد می شوند؟

 11. با سلام واحترام
  در ثبت دفاتر قانونی روزنامه وکل که عملیات حسابداری در سیستم نرم افزار وارد می شود می توان بصورت تراز ماهانه در هر ماه یک ثبت در دفتر روز نامه پایان هر ماه ثبت نماییم یاخیر منظور این است که کل عملیات یک ماه از سیستم تراز ماهانه گرفته وعملیات تراز را در دفاتر قاونی پلپ شده در ج نماییم با تشکر

  • سلام کاربر گرامی

   بله شما می توانید با معرفی دستورالعمل نرم افزار منطبق با زمان دریافت دفاتر قانونی به ممیز مالیاتی همان سال اسناد را بصورت تراز ماهیانه ثبت نمایید. به این نکته باید توجه کنید که کلیه اسناد ابتدا باید بصورت روزانه و حالت استاندارد در نرم افزار ثبت و روکش اسناد اخذ شود .
   شما در سال مالی مشابه برای هر تراز سند جداگانه ای ثبت می کنید و گردش ها در دفاتر ثبت می کنید.
   موفق باشید.

 12. سلام و خدا قووت خدمت آقاى حاجى محمدى. من براى کسب اطلاعات حسابدارى از خیلى ها کمک خواستم و ب خیلى از سایتها سر زدم و حتى کلاس هایى رو هم هزینه کردم و نا امید شدم ولى خدا وکیلى بهترین سایتى ک تا حالا دیدم “پرشین حساب “هست چون واقعا سخاوتمندانه اطلاعاتى ک مردم ب جونشون وصله, توى سایت مى زارید…خدا خیرتون بده خیلى چیزا از شما یاد گرفتم .منتظر آموزش هاى دیگتون هستم

  • سلام سرکار خانم آریاناز
   از توجه شما سپاسگذاریم و خوشحال
   هدف ما خدمت رسانی است و رضایت شما و کاربران سایت باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه در ارائه خدمات با کیفیت خواهد بود.
   امیدواریم بتوانیم تا حد زیادی انتظارات شما را مرتفع سازیم .
   پیروزی تان آرزوی قلبی ماست.

 13. سلام
  میخواستم بدونم اینکه بعضی حسابداران خلاصه عملیات ۱۵ روز را در نرم افزار ثبت می کنند ( با استناد به حجم عملیات و روال اداری موسسه در ثبت عملیات مالی با استناد به ق م م ) درست است؟ آیا این موضوع به دفاتر قانونی خللی وارد نمی کند؟ با تشکر…

 14. با سلام
  اگه در نوشتن دفاتر اشکالی به وجودامده باشد و موجب خط خوردگی زیاد شود اگر بخواهیم اصلاح کنیم چه پیشنهادی می دهین؟
  اگر امکان دارد سریع جواب بدهین
  ممنونم

  • سلام
   می توانید از خودکار قرمز استفاده کنید و بر روی اقلام غلط خط بکشید و صحیح آن را در بالای آن اعدا وارد کنید. موفق باشید

 15. سلام ،
  آقای حاجی محمدی عزیز
  اگر برایتان امکان دارد در مورد تحریر دفاتر به صورت ماهانه و ضوابط و مقررات آن توضیحاتی بفرمایید .
  پیشاپیش از شما سپاسگزارم

 16. باسلام من تازه سایت شما رو دیدم خیلی مطالبش مفید و به روز بود امیدوارم همینطور پیش بره .خسته نباشید و ممنون

  • سلام محمد عزیز
   از حسن توجه شما متشکرم . برای شما آرزوی موفقیت دارم . در ضمن در خبرنامه عضو شوید تا جدیدترین اطلاعات از همین طریق برای شما ایمیل شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید