ارسال الکترونیکی صورت معاملات؛ گامی در جهت پویایی نظام مالیاتی

3
311 بازدید

internet-sony-300x182

بدون تردید داشتن اطلاعات کامل از فعالیتهای اقتصادی اقشار و صنوف مختلف، بمنظور ساماندهی نظام مالیاتی و رفع معایب و کاستی های آن، امری ضروری است. اما قطعا این مهم نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم بویژه در حوزه فناوری و الکترونیکی نمودن نظام مالیاتی است. از اینرو امکان ایجاد ارسال الکترونیکی صورت معاملات از سوی فعال اقتصادی، می تواند نقش موثری را در ساختار جدید نظام مالیاتی ایفاء نماید.

در این راستا، نظام مالیاتی کشور با ظرفیت سنجی مناسب و ایجاد بسترهای لازم براساس اختیارات ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، زمینه ارسال صورت معاملات فعالان اقتصادی را بصورت الکترونیکی فراهم نموده است که این امر گام بسیار بلند و موثری در زمینه پویایی نظام مالیاتی کشور می باشد. اغلب کارشناسان معتقدند با اجرایی کردن ماده ۱۶۹ مکرر، بسیاری از دستاوردهای مثبت و ارزشمند به کمک جدیدترین فناوری های روز دنیا به دست می آیند. آسان شدن ارسال فهرست معاملات در هر ساعت از شبانه روز، جلوگیری از هدر رفتن زمان با کاهش تردد به حوزه های مالیاتی، بالا رفتن ضریب اطمینان در ارسال فهرست معاملات خرید و فروش توسط فعال اقتصادی از جمله مزایای آن می باشد که این امر به دلیل عدم دخالت اشخاص دیگر در درج مطالب باعث می شود ضریب اشتباه به صفر رسیده و متعاقبا انعکاس آن در پرونده های مالیاتی برای رسیدگی درآمد و تشخیص مالیات از مطالبه مالیات مضاعف و یا درج ارقام خرید و فروش برای دیگران جلوگیری می شود که این امر کاهش مراجعه به هیات های حل اختلاف مالیاتی را در پی خواهد داشت.

حتما بخوانید:  برنامه ریزی همایش در هتل پیروزی

یک صاحبنظر اقتصادی در خصوص فواید این کار می گوید: این روش زمینه ساز افزایش درصد نظم و ثبات در میان پرونده های مالیاتی و کاهش مشکلات مودیان و فعالان اقتصادی می باشد. در سال های اخیر به دلیل افزایش حجم فعالیت های اقتصادی در کشور، بالطبع دامنه فعالیت های وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهای اقتصادی کشور نیز افزایش یافته است لذا همین امر زمینه ساز بسیاری از موانع و مشکلات در خصوص تعدد مراجعه شاغلین و کسبه به ادارات مالیاتی مربوطه شده است.

خوشبختانه با این اقدام، تاثیرات چشمگیری در کاهش این مشکلات خواهد داشت که این مسئله نیز به نوبه خود باعث صرفه جویی در زمان و نیروی انسانی و در نتیجه کاهش هزینه های مالی هم از جانب فعالان اقتصادی و هم از سوی دولت خواهد شد. یکی از تولیدکنندگان لوازم خانگی هم بر این نکته اشاره می کند که وقتی یک فعال اقتصادی و یا حتی یک شهروند عادی بداند که سیستم دقیق و مشخصی در زمینه ثبت میزان فعالیت های اقتصادی افراد جامعه وجود دارد، به طور یقین از نوعی احساس آرامش جهت عدم تضییع حقوق و پرداخت عادلانه مالیاتی برخوردار می شود و می داند که دستگاه های اقتصادی از ایجاد بسترهای زیرزمینی در فرآیند نظام اقتصادی کشور جلوگیری می نماید همین امر زمینه رشد و افزایش اقتصاد سالم را در نظام اقتصادی کشور مهیا خواهد کرد.

بنابراین ارسال الکترونیکی صورت معاملات، اقدام بسیار مناسبی است که با افزایش ارتقای امنیت روانی شهروندان در خصوص برقراری عدالت مالیاتی در سطح جامعه، زمینه ساز تسریع در پیشرفت و بالندگی نظام اقتصادی در کشور می گردد. علیار کریمی فرد

حتما بخوانید:  دانلود رایگان استاندارد شماره 1( Power Point + PDF )

منبع : سازمان امور مالیاتی

 

اسلایدر جشنواره عید تا عید ۹۸

3 دیدگاه‌ها

 1. سلام.ممنون از مطالب مفیدی که تو سایتتون گذاشتین بعضی هاشو مطالعه کردم.
  اگردر رابطه با قوانین مالیات برارزش افزوده در کشور هلند راهنماییم کنین ممنون میشم

 2. سلام خواهشمندم اگه ممکنه جدیدترین قوانین پیمانکاری با یک مثال را در سامانه خودتون یابه ایمیل من ارسال کنید

  • سلام ابراهیم صدیق عزیز
   کافی است کلمه پیمانکاری را در قسمت جستجوی سایت تایپ کنید تا چندین مطلب جالب در این زمینه برای شما ارائه شود ، اگر نیاز بیشتری داشتید می توانید مجدداً ایمیل را ارسال فرمایید .
   موفق و پیروز باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید