فرابورس چیست ؟

فرابورس چیست ؟Reviewed by میثم حاجی محمدی on Mar 2Rating: 2.0فرابورس چیست ؟فرابورس نوع دیگر بازار عرضه اوراق بهادار می باشد که بصورت کاملا" رسمی و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند. فرابورس دارای مکان فیزیکی مشخصی نیست که همه معامله کنندگان در آن جمع شوند ، قوانین استاندارد آن نیز انعطاف پذیر بوده و منطبق بر توافق طرفین معامله است . هم چنین با توجه به اینکه شرایط معاملات با نظر طرفین تعیین می شود مزایی نظیر شفافیت قیمت و کاهش ریسک وجود ندارد .در عوض یکی از مهمترین ویژگیهای آن سهولت پذیرش نسبت به بازار بورس است .

فرابورس چیست ؟

باسلام و عرض ادب به همه کاربران عزیز و ارجمند ،

فرابورس نوع دیگر  بازار عرضه اوراق بهادار می باشد که بصورت کاملا” رسمی و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند. فرابورس دارای مکان فیزیکی مشخصی نیست که همه معامله کنندگان در آن جمع شوند ، قوانین استاندارد آن نیز انعطاف پذیر بوده و منطبق بر توافق طرفین معامله است . هم چنین با توجه به اینکه شرایط معاملات با نظر طرفین تعیین می شود مزایی نظیر شفافیت قیمت و کاهش ریسک وجود ندارد .در عوض یکی از مهمترین ویژگیهای آن سهولت پذیرش نسبت به بازار بورس است .در نتیجه فرابورس با جایگاه قانونی و رسمی بورس ولی با شرایط و ساختار ساده تری تشکیل شده است .یکی از مهمترین وظایف فرابورس کنترل و راهنمایی آن دسته از سرمایه گذارانی است که نتوانسته اند وارد بورس شوند و یا تمایل دارند هرچه سریعتر و بدون ازدست دادن زمان وارد بورس شوند .شرکت فرابورس مانند بورس کشور در دو بازاربورس اوراق و بازار بورس کالا فعالیت می کند .دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار فعالیت آن را در چهار بازار مشخص نموده است :

  • بازار اول – در این بازار علاوه بر سهام شرکتها ، واحدهای سرمایه گذاری پذیرش و معامله می شوند
  • بازار دوم – صرفا” مخصوص شرکتهای سهامی عام است .
  • بازار سوم ( بازار عرضه  )- محل انجام معامله اوراق بهادار است
  • بازار چهارم ( اوراق مشارکت )- اوراق با درآمد تضمین شده مانند اوراق مشارکت ، گواهی سپرده بانکی و..
حتما بخوانید  اطلاعات عمومی درباره بورس اوراق بهادار(قسمت پنجم )

این مطالب خلاصه ای بود  از آشنایی مقدماتی و کلی شما با فرابورس  .

موید و پیروز باشید .

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده است ...
شما هم ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و مطالب پرشین حساب را مستقیم در ایمیل خود دریافت نمایید
در ضمن به جمع +24000 عضو دیگر خبرنامه بپیوندید

About میثم حاجی محمدی

میثم حاجی محمدی ، کارشناس مسائل مالی و مالیاتی هستم . خوشحالم که می تونم با ارسال مقاله هام کمکی به شما دوست گرامی کرده باشم . به همه دوستان عزیز پیشنهاد می کنم برای رسیدن به موفقیت یک لحظه هم کوتاهی نکنند.

پیشنهاد ما

meshm-1-800

ماده ۱۳۸ مکرر=معافیت آورده نقدی از مالیات

ماده 138 مکرر=معافیت آورده نقدی از مالیاتReviewed by میثم حاجی محمدی on Apr 15Rating: 4.0ماده ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب حسابداری را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید !

برای استفاده از این سرویس لازم نیست هیچگونه هزینه ای پرداخت کنید.

با وارد نمودن ایمیل خود، دانلود های رایگان حسابداری ، مقالات آموزش حسابداری، جدیدترین اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی، بسته های کاربردی حسابداری، فیلم آموزشی، فایل صوتی، کوپن تخففیف کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و ... را به طور رایگان و مستقیم دریافت می نمایید!