خانه / اطلاعات حسابداری / فرابورس چیست ؟

فرابورس چیست ؟

فرابورس چیست ؟Reviewed by میثم حاجی محمدی on Mar 2Rating: 2.0فرابورس چیست ؟فرابورس نوع دیگر بازار عرضه اوراق بهادار می باشد که بصورت کاملا" رسمی و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند. فرابورس دارای مکان فیزیکی مشخصی نیست که همه معامله کنندگان در آن جمع شوند ، قوانین استاندارد آن نیز انعطاف پذیر بوده و منطبق بر توافق طرفین معامله است . هم چنین با توجه به اینکه شرایط معاملات با نظر طرفین تعیین می شود مزایی نظیر شفافیت قیمت و کاهش ریسک وجود ندارد .در عوض یکی از مهمترین ویژگیهای آن سهولت پذیرش نسبت به بازار بورس است .

gold-ETFs

باسلام و عرض ادب به همه کاربران عزیز و ارجمند ،

فرابورس نوع دیگر  بازار عرضه اوراق بهادار می باشد که بصورت کاملا” رسمی و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند. فرابورس دارای مکان فیزیکی مشخصی نیست که همه معامله کنندگان در آن جمع شوند ، قوانین استاندارد آن نیز انعطاف پذیر بوده و منطبق بر توافق طرفین معامله است . هم چنین با توجه به اینکه شرایط معاملات با نظر طرفین تعیین می شود مزایی نظیر شفافیت قیمت و کاهش ریسک وجود ندارد .در عوض یکی از مهمترین ویژگیهای آن سهولت پذیرش نسبت به بازار بورس است .در نتیجه فرابورس با جایگاه قانونی و رسمی بورس ولی با شرایط و ساختار ساده تری تشکیل شده است .یکی از مهمترین وظایف فرابورس کنترل و راهنمایی آن دسته از سرمایه گذارانی است که نتوانسته اند وارد بورس شوند و یا تمایل دارند هرچه سریعتر و بدون ازدست دادن زمان وارد بورس شوند .شرکت فرابورس مانند بورس کشور در دو بازاربورس اوراق و بازار بورس کالا فعالیت می کند .دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار فعالیت آن را در چهار بازار مشخص نموده است :

  • بازار اول – در این بازار علاوه بر سهام شرکتها ، واحدهای سرمایه گذاری پذیرش و معامله می شوند
  • بازار دوم – صرفا” مخصوص شرکتهای سهامی عام است .
  • بازار سوم ( بازار عرضه  )- محل انجام معامله اوراق بهادار است
  • بازار چهارم ( اوراق مشارکت )- اوراق با درآمد تضمین شده مانند اوراق مشارکت ، گواهی سپرده بانکی و..

این مطالب خلاصه ای بود  از آشنایی مقدماتی و کلی شما با فرابورس  .

موید و پیروز باشید .

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده است ...
شما هم ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و مطالب پرشین حساب را مستقیم در ایمیل خود دریافت نمایید
در ضمن به جمع +24000 عضو دیگر خبرنامه بپیوندید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

جدیدترین مطالب حسابداری را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید !

برای استفاده از این سرویس لازم نیست هیچگونه هزینه ای پرداخت کنید.

با وارد نمودن ایمیل خود، دانلود های رایگان حسابداری ، مقالات آموزش حسابداری، جدیدترین اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی، بسته های کاربردی حسابداری، فیلم آموزشی، فایل صوتی، کوپن تخففیف کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و ... را به طور رایگان و مستقیم دریافت می نمایید!