فرابورس چیست ؟

فرابورس چیست ؟Reviewed by میثم حاجی محمدی on Mar 2Rating: 2.0فرابورس چیست ؟فرابورس نوع دیگر بازار عرضه اوراق بهادار می باشد که بصورت کاملا" رسمی و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند. فرابورس دارای مکان فیزیکی مشخصی نیست که همه معامله کنندگان در آن جمع شوند ، قوانین استاندارد آن نیز انعطاف پذیر بوده و منطبق بر توافق طرفین معامله است . هم چنین با توجه به اینکه شرایط معاملات با نظر طرفین تعیین می شود مزایی نظیر شفافیت قیمت و کاهش ریسک وجود ندارد .در عوض یکی از مهمترین ویژگیهای آن سهولت پذیرش نسبت به بازار بورس است .

فرابورس چیست ؟

باسلام و عرض ادب به همه کاربران عزیز و ارجمند ،

فرابورس نوع دیگر  بازار عرضه اوراق بهادار می باشد که بصورت کاملا” رسمی و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می کند. فرابورس دارای مکان فیزیکی مشخصی نیست که همه معامله کنندگان در آن جمع شوند ، قوانین استاندارد آن نیز انعطاف پذیر بوده و منطبق بر توافق طرفین معامله است . هم چنین با توجه به اینکه شرایط معاملات با نظر طرفین تعیین می شود مزایی نظیر شفافیت قیمت و کاهش ریسک وجود ندارد .در عوض یکی از مهمترین ویژگیهای آن سهولت پذیرش نسبت به بازار بورس است .در نتیجه فرابورس با جایگاه قانونی و رسمی بورس ولی با شرایط و ساختار ساده تری تشکیل شده است .یکی از مهمترین وظایف فرابورس کنترل و راهنمایی آن دسته از سرمایه گذارانی است که نتوانسته اند وارد بورس شوند و یا تمایل دارند هرچه سریعتر و بدون ازدست دادن زمان وارد بورس شوند .شرکت فرابورس مانند بورس کشور در دو بازاربورس اوراق و بازار بورس کالا فعالیت می کند .دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار فعالیت آن را در چهار بازار مشخص نموده است :

  • بازار اول – در این بازار علاوه بر سهام شرکتها ، واحدهای سرمایه گذاری پذیرش و معامله می شوند
  • بازار دوم – صرفا” مخصوص شرکتهای سهامی عام است .
  • بازار سوم ( بازار عرضه  )- محل انجام معامله اوراق بهادار است
  • بازار چهارم ( اوراق مشارکت )- اوراق با درآمد تضمین شده مانند اوراق مشارکت ، گواهی سپرده بانکی و..
حتما بخوانید  اطلاعات عمومی درباره بورس اوراق بهادار(بخش اول )

این مطالب خلاصه ای بود  از آشنایی مقدماتی و کلی شما با فرابورس  .

موید و پیروز باشید .

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده است ...
شما هم ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و مطالب پرشین حساب را مستقیم در ایمیل خود دریافت نمایید
در ضمن به جمع +24000 عضو دیگر خبرنامه بپیوندید

About میثم حاجی محمدی

میثم حاجی محمدی ، کارشناس مسائل مالی و مالیاتی هستم . خوشحالم که می تونم با ارسال مقاله هام کمکی به شما دوست گرامی کرده باشم . به همه دوستان عزیز پیشنهاد می کنم برای رسیدن به موفقیت یک لحظه هم کوتاهی نکنند.

پیشنهاد ما

step-ahead-successful-business

۲۰ نکته فراموش نشدنی از مواد ۳۸ ,۱۷ ,۱۶ ,۱۲ ارزش افزوده

20 نکته فراموش نشدنی از مواد 38 ,17 ,16 ,12 ارزش افزودهReviewed by میثم حاجی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب حسابداری را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید !

برای استفاده از این سرویس لازم نیست هیچگونه هزینه ای پرداخت کنید.

با وارد نمودن ایمیل خود، دانلود های رایگان حسابداری ، مقالات آموزش حسابداری، جدیدترین اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی، بسته های کاربردی حسابداری، فیلم آموزشی، فایل صوتی، کوپن تخففیف کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و ... را به طور رایگان و مستقیم دریافت می نمایید!