مبنای اظهارنامه تاریخ ارسال صورت وضعیت یا تاریخ تصویب آن؟

صورت وضعیت پیمانکار

سلام دوستان خوب پرشین حساب. امیدوارم اوقات خوشی را سپری نمایید. سوال خوبی که یکی از کابران مطرح نموده بود در خصوص مباحث پیمانکاری است. این مورد نکته ایی را دارد که بیان آن خالی از لطف نیست.

موسوی :

با سلام اگر صورت وضعیت اسفند۹۵پیمانکار در اردیبهشت ۹۶ توسط کارفرما تایید شود با توجه به اینکه آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان تا آخر فروردین بوده تکلیف صورت وضعیت مذکور چیست؟ارزش افزوده مربوط به این صورت وضعیت را چگونه باید اعلام نماید؟

موضوعی که باعث رد دفاتر شدن یکی از پیمانکاران عزیز شده است در خصوص تاریخ برخی از صورت وضعیت های پروژه هاست. موضوع امروز را کاملا شفاف بیان میکنم:
فردی پیمانکار است و پروژه را دریافت و فرآیند تکمیل و قرارداد های خود را اجرایی نموده است. بعد از انجام، صورت وضعیت را برای تایید به کارفرما ارسال کرده است. پیمانکار صورت وضعیت خود را در زمستان سال x5 منتشر کرده است و منتظر تایید برای اعمال آن، در درآمدهای زمستان مانده است تا بعد از دریافت تاییدیه در اظهارنامه زمستان ارسال کند.

ولی کارفرما این صورت وضعیت را در بازه زمانی مذکور ( زمستان و یک ماه بعد از پایان فصل ) تایید نکرده است. این باعث سردرگمی پیمانکار شده و او به علت نداشتن تایید از سوی کارفرما صورت وضعیت را در دوره بعد ارائه نموده است. درصورتی که تاریخ عملیات مذکور برای سال ۹۵ است.

صورت وضعیت پیمانکار

پیمانکار بدون توجه به موارد قانونی رد دفاتر این امر را انجام می دهد ولی بعد از رسیدگی دفاترش رد خواهد شد. مشکل کجاست؟
پیمانکار بایستی صورت وضعیتهایی را که هنوز مورد تایید قرار نگرفته است برای هر دوره اعمال نماید و در زمان تایید صورت وضعیت ، حالت تایید را در دفاتر خود نمایش دهد تا دفاترش رد نشود. درواقع پیمانکار باید طبق تاریخ ارسال معامله خود را گزارش دهد.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش تحریر دفاتر قانونی در یک فیلم ویدیویی

چگونه و تحت چه سرفصلی این عمل را انجام میشود؟

در زمانی که صورت وضعیت اصلی ارسال میشود در یکی از حسابهای صورت وضعیت های ارسالی نگهداری نماید و وقتی تایید آن انجام شد اصلاحیه بزند. و تحت عنوان درآمد از آن یاد کند. تفاوت این دو حساب در صورت وجود، برای دوره بعد اعمال خواهد شد.

بسیاری از پیمانکاران این اصل را در نظر نخواهند گرفت و موجبات جرائم و رد دفاتر را برای خود فراهم میکنند.

امیدوارم این موزد برای شما عزیزان موثر واقع گردد. موفق و سربلند باشید.

مالیات بر ارزش افزوده شرکتهای پیمانکاری همراه با مثال

“ادعا”در حسابداری پیمانکاری چه کاربردی دارد؟

 

با اشتباهات حادثه ساز در حسابداری پیمانکاری بیشتر آشناشوید

 

2 پاسخ

  1. باسلام ضمن تشکر از مطالب، مطلب بالا کمی مبهم است آیا صورت وضعیت در اسفندماه در گزارشات فصلی درج شود یا در فصلی که توسط کارفرما تأیید شده؟ در ضمن تکلیف مالیات ارزش افزوده چیست؟ در ضمن نظر به اینکه سایت پرشین حساب سایت خوبی است به منظور ارتقاء کیفی مطالب لطفا پس از تنظیم مطالب از لحاظ غلط املائی ویرایش فرمایید. باتشکر

    1. سلام و عرض ادب خدمت شما جناب آقای ناوه کار. ضمن سپاس از توجه شما : زمانی که پیمانکار صورت وضعیت خود را به کارفرما داده باشد و او هنوز تایید نکرده باشد باید ارزش افزوده این صورت وضعیت را ارسال کند برای مثال اسفندماه صورت وضعیت را به کارفرما داده اما او تا اردیبهشت تایید نکرده ، پیمانکار موظف است برای ارزش افزوده زمستان این صورت وضعیت را اعمال کند و بعد که تایید شد در دفاتر خود ثبت تایید را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام