چه افرادی از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند؟

2
2022

باسلام خدمت پرشین حساب محترم
این روزها شاهد روند افزایشی اجاره ها در سطوح شهرها هستیم.این مساله موجب این شده که کلا مسائل مربوط به اجاره و حسابداری آن نیز پررنگ تر شود.کاربران زیادی در زمینه های مختلفی از جمله حسابداری اجاره ها،نحوه تنظیم اظهارنامه اجاره املاک،مالیات اجاره و معافیت های آن سوالات متعددی پرسیدند.اجاره موضوعی مهم بوده لذا در این متن تلاش نمودیم که با ذکر نکات مربوط به معافیت،اجاره ها را برایتان ارائه دهیم.
هر فردی که ملک یا املاکی را اجاره میدهد و درآمد از این طریق کسب می نماید بایستی مالیات پرداخت نماید و تا تاریخ مقرری که خود سازمان اعلام مینماید با تکمیل اظهارنامه اجاره مالیات آن را پرداخت نماید.

انواع معافیتها ی موجود

در بحث اجاره ها قانون نیز معافیت های مختلفی لحاظ نموده است که با دانستن آنها می توان از پرداخت مالیات معاف شوید.

معافیت زیربنا:اگر در تهران ساکن می باشید و زیربنای ملک شما زیر ۱۵۰ مترمربع باشد از پرداخت مالیات معاف می باشید و مازاد بر آن مشمول مالیات می باشد.در صورتی که برای سایر شهرها این معافیت ۲۰۰ مترمربع می باشد.ولی اگر ملک مسکونی خود را برای استفاده تجاری و اداری اجاره دهید دیگر مشمول این معافیت نخواهد شد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

معافیت افراد تحت تکفل:یادمان باشد هر واحد مسکونی که در اختیار پدر یا مادر،همسر یا فرزند یا اجداد و نیز افراد تحت تکفل فرد، اجاری تلقی نمی شود مگر اینکه به موجب اسناد و مدارک ثابت شود که اجاره پرداخت می شود.در صورتی که برای هر یک از افراد ذکر شده بیش از یک واحد جهت سکونت اختصاص داده باشید فقط یک مورد آن مشمول معافیت مالیاتی می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  همه مقررات ضد پولشویی‌ای که باید از آن‌ها مطلع باشید

معافیت ماده ۵۷ ق.م.م:اگر فردی تنها راه درآمدی اش از طریق اجاره باشد درآمد حقوق اجاره دریافتی این فرد تا میزان معافیت مالیات درآمد حقوق از پرداخت مالیات معاف می باشد و نسبت به مازاد آن مشمول مالیات می شود.فقط ذکر این نکته ضروری است که فردی که از این معافیت استفاده می نماید بایستی حتما اظهارنامه پر کند و اگر احیانا زمانی مشخص شود که اظهارنامه ای که شما ارسال نموده اید خلاف واقع بوده مشمول جریمه خواهید شد.یعنی مالیاتی که میخواستید پرداخت نمایید به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه از فرد متخطی وصول خواهد شد.

معافیت وزارت راه و شهرسازی:هر مالکی که با رعایت الگوی مصرف مسکن اعلامی وزارت راه و شهرسازی ملکی را ساخته باشد و یا در شرف ساخت باشد و بیش از سه واحد استیجاری داشته باشد در طول مدت اجاره از ۱۰۰% مالیات معاف خواهد شد.

معافیت موعد زمانی:همچنین منازل نوسازی که طبق برآورد سازمان مسکن و شهرسازی در موعد زمانی خود احداث شده باشند و تاخیری نداشته باشند در اولین نقل و انتقال خود از مالیات معاف می باشند.

معافیت تخلیه:فرض نمایید مالک محل سکونت خود را بفروش رساند و در سند انتقال بدون اجاره بها،زمانی برای تخلیه ملک داده شود به موجب قانون مالک به مدت ۶ ماه فرصت دارد تا محل سکونت تخلیه شود و در اظهارنامه مالیاتی معاف از مالیات بر درآمد است.

2 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از مطلب آموزنده شما
    اگر شخصی ۱۰ واحد مسکونی ۵۰ متری داشته باشد مشمول معافیت زیر ۲۰۰ متر در شهرستان می شود یا خیر ؟

    • باسلام خدمت شما کاربر محترم
      در مورد معافیت درآمد اجاره در شهرستان ها نظر به اینکه زیر ۲۰۰ متر می باشد،مجموع متراژ ملاک عمل برای سازمان امور مالیاتی می باشد.یعنی برای ۱۰ واحد مسکونی ۵۰ متری که معادل ۵۰۰ متر می شود تا ۲۰۰ متر معاف و مابقی مشمول مالیات می شود.موفق باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here