اقدامات مهم برای پلمپ دفاتر

2
2467

پلمپ دفاتر

 

پلمپ دفاتر

میثم حاجی محمدی ( نویسنده و کارشناس مالیاتی )

قبل از توضیحات درباره پلمپ دفاتر، می خواهم یک اتفاق جالب را بیان کنم تا شما بیشتر در جریان هوشیاری مسائل قابل توجه در رابطه با پلمپ دفاتر قرار بگیرید. همیشه این داستان را بارها در همایش ها و کلاس ها تعریف کردم و بازهم جا دارد در اینجا برای شما یادآوری کنم. یکی از روزهای تیرماه ماه بود، همکارم اطلاع داد یک خانم می خواهد با بنده جلسه داشته باشد پرسیدم چه سمتی دارند گفتند نه حسابدار هستند و نه مدیر شرکت بلکه کارمند اداری دانشگاه هستند. این خانم نامه ای را به من نشان داد که از طرف سازمان امور مالیاتی صادر شده بود و حاکی از ارائه دفاتر قانونی توسط شخص این خانم بود. از ایشان پرسیدم شما فعالیت تجاری یا کارت بازرگانی دارید؟ پاسخ داد بله ولی خودم با آن کار نمیکنم و برادر و پدرم با آن تجارت کفش از کشور امارات و عراق را انجام می دهند. پرسیدم الان کجا هستند؟ گفتند دبی دفتر دارند. واقعاً خنده دار بود، پدر و برادر تمامی منافع را از کارت بازرگانی این خانم استفاده کرده اند بدون اینکه اقدامی برای امور قانونی و مالیاتی ان انجام دهند. حالا وقت رسیدگی به دفاتر دارنده کارت بازرگانی رسیده بود.پس از گوشزد این نکته که شما با داشتن کارت بازرگانی پرونده مالیاتی دارید و موظف به پلمپ دفاتر و ارائه آن طبق اسناد واردات و صادرات هستید، بنده خدا شوک زده شد و رنگش پرید.

از این اتفاق می توانیم اینطور نتیجه گیری کنیم که اقدام به موقع پلمپ دفاتر می تواند شما را از یک بن بست نجات دهد. ولی باید توجه داشته باشید صرفاً پلمپ دفاتر به تنهایی بی فایده است شما باید رویدادها را منطبق بر استانداردهای حسابداری در آن ثبت کنید و هنگام ابلاغ ارائه کنید.اشتباه بزرگی که شرکتهای مرتکب می شوند این است که پس از ثبت شرکت بلافاصله بطور قانونی برای اخذ دفاتر اقدام می کنند و هنوز هیچ فعالیتی را انجام نداده اند و ممکن است این دفاتر همچنان نانویس نگهداری شود در حالی که اگر فعالیتی هم اتفاق نیفتاده است باید اولین گردش مالی یعنی سرمایه در آن ثبت شده و تحویل حوزه مالیاتی شود. اگر هم سیستم حسابداری فعال ندارند باید حتما گزارش عدم فعالیت خود را هم در نامه و هدر اظهارنامه مادلیاتی به حوزه مالیاتی گزارش دهند.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش ایجاد فرمول تولید در نرم افزار هلو

اگر در حال حاضر فعالیت ندارید و شرکتی ثبت کرده اید اقدامات زیر را انجام دهید: 

۱-عدم فعالیت شرکت ناظر به گذشته می باشد و نمی توان نسبت به آینده یا سال مالی بعد اعلام عدم فعالیت نمود .
۲- جهت اعلام عدم فعالیت باید تشکیل پرونده دارایی نمود و بدون تشکیل پرونده عدم فعالیت معنایی ندارد .
۳- عدم فعالیت شرکت حتما باید در مهلت قانونی یعنی ۴ ماه اول سال مالی بعد اعلام گردد و اگر خارج از مهلت مقرر باشد شرکت مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد .
۴-جهت عدم فعالیت شرکت تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت ضروری است ، پس هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید .
۵- برای مثال عدم فعالیت سال۱۳۹۴( اول فروردین تا آخر اسفند ۹۴) تا ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۵ و با تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت صورت می پذیرد .
۶- عدم فعالیت شرکت را می بایست هر سال اعلام نمود.

اقدامات مهم برای پلمپ دفاتر 

 

– زمان پلمپ دفاتر قانونی قبل از شروع سال مالیاست. بعنوان مثال شرکتی که پایان سال مالی آن ۲۹ اسفند هر سال می باشد مثلا دفاتر سال۹۶خود را می بایستدر اسفند ماه سال ۹۵ دریافت و پلمپ نماید، در صورت دریافت و پلمپ آن طی سال ۹۶ و وجود عملیات مالی در سال ۹۶، دفاترشرکت غیر قابل قبول خواهد شد.

برای پلمپ دفاتر دیگر نیازی به حضور در ارادارت ثبت اسناد نبوده و اینکار هم اکنون از طریق اداره پست انجام می شود. منظور ما از ابتدای سال ۱۳۹۵ که آیین نامه تحریر دفاتر اصلاح شد ، صرفاً دفاتر روزنامه و کل می باشد.قبل از آن باید وارد سامانه اظهارنامه ثبت پلمپ دفاتر شوید آدرس آن سامانه ثبت اسنادو املاک کشور است که نشانی آن http://irsherkat.ssaa.ir می باشد. پس از این اقدام باید منتظر ارسال آن از طرف اداره پست به آدرس شرکت و یا موسسه خود باشید.

این مطلب را هم بخوانید:  از تحریر دفاتر قانونی چه میدانید؟

نکته بسیار مهمی که هنگام پلمپ دفاتر باید مد نظر قراردهید مدل نگهداری آن است که به دو صورت می باشد : دستی و یا ماشینی (نرم افزار)، در مورد نگهداری دستی که تکلیف مشخص است و از همان طریق دفات قانونی اقدام و ارائه خواهد شد ولی در مورد نرم افزار باید دقت داشته باشید ملاک تایید نرم افزار حسابداری و استاندارد بودن ان حوزه مالیاتی است. البته اشتباه نکنید حوزه مالیاتی نوع و مدل را مشخص نمی کند بلکه فرمی را در اختیار شما قرار می دهد که می بایست طبق آن شما معیار انتخاب خود قرار دهید.

 

امیدوارم فرآیند پلمپ دفاتر را فقط به اخذ و بایگانی ان اکتفا نکنید و برای ان برنامه داشته باشید/ میثم حاجی محمدی

 

مطالب مکمل زیر را از دست ندهید : 

 

۱۶ گزینه برای تطبیق سیستم حسابداری با مالیات

نحوه تحریر دفاتر قانونی

دانلود رایگان آموزش ویدئویی تهیه اکسل دفاتر قانونی

اعزام هیئت های مالیاتی به اقامتگاه قانونی ( ماده ۱۸۱ ق.م.م )

2 دیدگاه ها

  1. با سلام خدمت شما
    در مورد پلمپ دفاتر سوال داشتم.برای استان تهران پلمپ دفاتر اینترنتی درخواست میزدن.ولی از امسال سایر استان ها هم اینترنتی شده.مثل استان البرز.درسته؟؟؟
    مراحل دقیقش رو من توی سایتی کامل پیدا نکردم.حتی توی سایت شما فکر میکردم صد در صد منتشر شده باشه.اما ندیدم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
    با تشکر.

    • سلام دوست خوب. آیین نامه تحریر دفاتر را مطالعه فرمایید. در خصوص موارد دفاتر نویسی هم در سایت ما مطلب زیاد هست که میتواند به شما کمک کند. در هر حال میتوانید سوالات خود را با کارشناسان ما در میان گذارید. موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here