چگونگی شمولیت مالیات بر درآمد شعب شرکتهای خارجی در ایران

0
656

مالیات بر درآمد مشاغل

سلام به همه شما عزیزان. روزهای قبل در خصوص یادگیری قوانین مالیاتی با شما بسیار صحبت شده بود. مواردی که عنوان شد همگی سخن از این داشت که به چه نحوی علاقه مندان به امور مالیاتی می توانند آموزشهای کاربردی را استفاده کنند.  یکی از مواردی که در کنار مواد قانونی بسیار مورد اهمیت قرار میگیرد آیین نامه ها و آراء شورای مالیاتیست.

چگونگی مشمولیت یا معافیت مالیات در آمد مشاغل بانکهای خارجی از طریق دفاتر نمایندگی و شعب در ایران، موضوعیست که امروز به آن می پردازیم. اما قبل از آن در مورد اینکه این موضوع به کدام یک از مواد قانون اشاره دارد صحبت خواهیم کرد. 

ماده یک قانون مالیات های مستقیم بیام میکند که اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می باشند:

۱- کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

۲- هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.

۳- هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران تحصیل می کند.

۴- هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.

۵- هر شخص غیر ایرانی( اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می نماید و همچنین نسبت به درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمایی(که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آنها می گردد) از ایران تحصیل می کند.

این مطلب را هم بخوانید:  چک لیست اقدامات مراجعه به اداره مالیاتی

مالیات بر درآمد مشاغل

در کنار این موارد برخی از موسسات یا دفاتر نمایندگی بانکهای خارجی هم هستند که درآمد اکتسابی آن ها باید بررسی گردد. دو نظر در این خصوص وجود داشت این دفاتر که با مجوز صادره از بانک مرکزی تاسیس می شوند به موجب قانون بموجب مقررات حق فعالیت بانکی در ایران ( از قبیل دریافت سپرده , گشایش حساب و غیره ) را ندارند , مشمول مالیات بر درآمد نمی باشند.

برخی دیگر نظر دیگری دارند و عنوان دارند که اگر چه دفاتر مزبور از فعالیت بانکی در داخل کشور منع شده اند , اما این دفاتر با فعالیت خود در ایران موجب تحصیل درآمد برای بانکهای خارجی (شخص حقوقی ) میشوند و به همین لحاظ مشمول مالیات هستند.

این دو نظریه موجب شد تا شوارای عالی مالیاتی تشکیل و نظری را منتشر نماید مبنی بر اینکه  در چه شرایطی این دفاتر باید مالیات بپردازند. نتیجه شورا با توجه به برخی مواد قانونی از جمله ماده ۱۰۷ و ۱۰۵قانون مالیات های مستقیم بر این منوال شد که بانکهای خارجی که از مصادیق بارز اشخاص حقوقی خارجی هستند , چنانچه بموجب اسناد و مدارک و دلایل متقن محرز شود از طریق ایجاد دفاتر نمایندگی مبادرت به تحصیل درآمد در ایران نموده اند , نسبت به درآمد مذکور بطور مسلم مشمول مالیات خواهند بود .

دریافت متن کامل رای شورا: ۳۰/۴/۱۱۷۷۸

به این صورت باید برای بعد از مطالعه ماده قانون آیین نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل ها و حتی آرای شوراهای مالیاتی را نیز بدانیم. چرا که گستردگی و خاص شدن قانون در سایر موارد را پوشش خواهد داد.

https://persianhesab.com/zero-to-one-hundred-taxes/

https://persianhesab.com/tax-filing/

https://persianhesab.com/tax-training-course/

 

این مطلب را هم بخوانید:  ارتباط قانون مبارزه با پولشویی با صورت معاملات فصلی

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here