نحوه محاسبه مالیات علی الراس

نحوه محاسبه مالیات علی الراس

به نام خدای بزرگ و عرض سلام خدمت همه شما عزیزان.امروز در نظر دارم مطالب مفیدی را در رابطه با نحوه محاسبه مالیات علی الراس مودیان خدمتتان ارائه کنم.قبل از تعیین درآمد مشمول مالیات و مطالبه مالیات باید ابتدا مودیان مالیاتی را شناسایی و دسته بندی کرد و با توجه به درجه نسبی صحت عمل هر کدام و نوع وحجم فعالیت آنها ، درآمد مشمول مالیات متناسب با وضعیت شغلی آنها را تعیین نمود . برای دستیابی به نحوه محاسبه مالیات علی الراس مودیان مالیاتی از نظر صحت عمل و الزام به تکلیف قانونی به طبقات زیر تقسیم میشوند:

 1. مودیانی که هر ساله اظهارنامه مالیاتی ، دفاتر و اسناد و مدارک تسلیم نمی نمایند.
 2.  مودیانی که هر ساله اظهارنامه غیر واقعی تسلیم ولی از ارائه دفاتر و اسناد و مدارک به حوزه مالیاتی خودداری می کنند.باید توجه داشت که تهیه و تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان (صورتهای مالی) بدون وجود دفاتر و اسناد و مدارک امکان پذیر نمی باشد.
 3.  مودیانی که هر ساله اظهارنامه و دفاتر و اسناد و مدارک تسلیم نموده ولی از ابزار فروش و درآمد واقعی خودداری می نمایند.(کتمان درآمد)
 4. مودیانی که هر ساله اظهارنامه مالیاتی خود را با نشان دادن زیان تسلیم حوزه امور مالیاتی می نمایند.
 5.  مودیانی که هر ساله اظهارنامه و دفاتر و اسناد و مدارک تسلیم نموده ولی دفاتر آنها به دلایل جزئی در آیین نامه تحریر دفاتر مردود شده است.

مودیان گروه اول و دوم:

می توان نتیجه گرفت که مالیات مطالبه شده سنوات گذشته این قبیل مودیان طوری است که عدم تسلیم اظهارنامه و دفاتر و اسناد ومدارک به نفع آنها بوده و در صورت تسلیم اظهارنامه و نگهداری دفاتر قانونی مالیات بیشتری می پردازند. لذا ممیزین مالیاتی باید مالیات این دسته از مودیان را تا حدی افزایش دهند که آنها مجبور شوند به تکالیف قانونی خود عمل کنند.

مودیان گروه سوم :

در مورد مودیان گروه سوم که سابقه کتمان درآمد دارند باید توجه شود که در سالهای بعد در صورتی که حجم عملیات آنها کاهش نداشته وروند صعودی درآمد ادامه دارد ، هر ساله نسبت به سنوات قبل باید افزایش معقولی داشته باشد.

مودیان گروه چهارم :

تعدادی از مودیان هر ساله اظهارنامه خود را با نشان دادن مبلغ قابل توجهی زیان به اداره امور مالیاتی تسلیم می نمایند و مالیات مطالبه شده را که با واقعیت تطبیق نمی نماید، پس از اعتراض بی مورد و به منظور معوق ماندن مالیات ودریافت تخفیف از مراجع حل اختلاف و استفاده از معافیت جریمه پرداخت می نمایند .

سوابق گذشته این قبیل مودیان نشان می دهد که جمع مالیات پرداخت شده آنها به اضافه زیان های ابرازی در سنوات قبل چندین برابر سرمایه بدون و هنوز بدون ورشکستگی به فعالیت خود ادامه می دهند.

مودیان گروه پنجم :

در مورد مودیان گروه پنجم باید با احتیاط عمل کرد ، زیرا آیین نامه نحوه تحریر و تنظیم و نگهداری دفاتر که از قانون تجارت استخراج شده است مربوط به زمان های قدیم بوده و با نحوه اصول حسابداری و ثبت دفاتر و سیستم های کامپیوتری حاضر و اوضاع و شرایط و احوال تجارت و اقتصادی امروز مطابقت ندارد ولذا در تعیین درآمد مشمول مالیات این قبیل مودیان که دفاتر آنها با توجه به آیین نامه ها ، توسط هیئت سه نفری مردود می شود ، رعایت عدالت مالیاتی و انصاف لازم است و نباید این گروه از مودیان را با گروه های چهارگانه مقایسه کرد.
به نظر می رسد تا زمانی که مسئولین و مدیران ارشد مالیاتی کشور درباره گروه های چهر گانه فوق تصمیم جدی نگیرند روال به همین ترتیب خواهد بود.به نظر می رسد برای این گونه مودیان و مودیانی که هر ساله اظهارنامه بدون فعالیت تسلیم می نمایند ،برای جبران هزینه های رسیدگی ، حداقل مالیات را در نظر بگیرند و یا برای مودیان متقلب و خلاف کار جریمه های سنگین مثل لغو پروانه فعالیت ، تعطیل محل کسب ، زندان و جرائم نقدی غیر قابل بخشش در نظر بگیرند تا از ادامه رو به رشد این تخلفات جلوگیری شود.
بند ب ماده اصلاحی – درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی بابت واگذاری امتیازات و سایر حقوق خود از ایران و واگذاری فیلم های سینمایی به عنوان بها یا حق نمایش به ماخذ ۲۰ تا ۴۰ درصد مجموع وجوهی که ظرف یکسال عاید آنها می گردد :

 •  در صورتیکه کارفرما وزارتخانه ، شرکت دولتی یا شهرداری باشد              ضریب ۲۰ درصد
 • اگر کارفرما شرکت تولیدی باشد                                                              ضریب ۲۰ درصد
 •  بابت واگذاری فیلم های سینمایی                                                             ضریب ۲۰ درصد
 • سایر موارد                                                                                         ضریب ۳۰ درصد

 

 

پیشنهاد پرشین حساب برای آموزش عملی فنون مالیات 

 

آموزش ویدئویی گام به گام صفر تا صد مالیات

9 دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض ادب و احترام
  حسابدار شرکت تولیدی هستم که در سال اول فعالیت دفاتر نداشته و بعد از ۸ ماه در پایان سال اول دفاتر پلمپ شده و هیچگونه درآمدی نداشته ایم و فقط در اظهارنامه ۷۰میلیون هزینه رد شده است آیا باز هم در صورت علی الراس شدن مالیاتی برایمان تعلق میگیرد؟؟

  • سلام درود
   هزینه های شما اگر قبل از گرفتن دفاتر باشد به احتمال خیلی زیاد از نظر دارایی رد میگردد برای دریافت راهنمایی بیشتر میتوانیید ایین نامه تحریر دفاتر قانونی را مطالعه نمایید

 2. باسلام
  شرکت ما در رسیدگی ارزش افزوده سال۹۶ به دلیل عدم ارائه بهای تمام شده و صورت حسابهای بانکی به ممیز رسیدگی علی الراس شده (علی رغم اینکه تحویل ممیز داده بودیم موارد درخواست شده را ولی چون در صورتجلسه تحویل اسناد و مدارک روز رسیدگی درج نشده بود علی الراس شدیم). اعتراض کردیم، مجدد رسیدگی شدیم و ۲۰میلیارد ریال تعدیل شد درآمدمون، اما همچنان حدود ۳۰میلیارد بیشتر از واقع لحاظ شده که وقت هیئت داریم و در هیئت هم مجدد درخواست کارشناس میدهیم، چطور و به استناد چه مواد و مدارکی میتونیم درآمد واقعی رو ماخذ محاسبه مالیات کنیم؟
  باتشکر

 3. سلام به تازگی در شرکتی مشغول به کار شدم که درمبلغ مندرج در خرید و فروش آن در اظهار نامه عملکرد و ارزش افزوده مغایرت وجود دارد . مبلغ خرید در اظهار نامه عملکرد ۱۴ میلیارد ریال و در ارزش افزوده ۲۱ میلیارد ریال رد کردن و مبلغ فروش در عملکرد ۷۱۲ میلیون ریال بیشتر از ارزش افزوده است با توجه به اینکه آلان سال ۹۷ هستش و فرصت اصلاح ندارم (شرکت هنوز رسیدگی نشده )؛ و مبلغ خرید ارسال شده توسط تامین کنندگان شرکت ۱۷ میلیارد ریال می باشد که از ارزش افزوده ما کمتر و از اظهار نامه عملکرد ۳۱۲ میلیون ریال بیشتر است به نظرتان چکار کنم ؟ شرکت رو بدم علل الراس یا اظهار نامه ها را اصلاح کنم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام دوست عزیز از آنجا که هنوز رسیدگی صورت نگرفته می توانید با درخواستی به ممیز این اصلاحات را اطلاع دهید در صورت توافق شرایط اصلاح برایتان ممکن خواهد شد لذا اصلاح قبل از رسیدگی با ارائه اسناد مدارک معتبر بهتر از رسیدگی و علی الراس شدن است.

 4. سلام .
  یه سوالی داشتم .یه دفتر مهندسی سال ۹۳ علی الاراس شد با ۵۰میلیون درامد و ۱میلیون زیان.
  منتها ضریب ۱۶درصد براش مالیات بریدن.

  سال ۹۴با ۲۰۰میلیون درامد و ۱۸م سود براش ۱۴میلیون مالیات بریدن با ضریب ۲۵ درصد که دارایی براش ۵۶م سود تشخیص داد .

  خواستم بدونم علت اینکه یکبار با ۱۶درصد برای زیان ابرازی
  و یکبار با ۲۵درصد سود ابرازی …دارایی براش مالیات بریده…علت این تغییر ضریب چیه.
  ایا بهتر نیس همیشه زیان ابراز کنیم تا سود.؟؟؟

  تشکر

  • سلام دوست عزیز ضمن سپاس از شما. لطفا گزارش مبانی تشخیص سال یاد شده از حوزه درخواست شود تا مورد بازبینی قرار گیرد و علت تغییر ضریب بررسی شود. برای هماهنگی بیشتر با تلفن ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸ تماس حاصل نمایید به راهنمایی های لازم انجام شود. با تشکر. موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here