نکات قابل توجه در مورد معافیت مالیات بر درآمد حقوق

0
1900
Desk office business financial accounting calculate

معافیت مالیات بر درآمد حقوق
معافیت مالیات بر درآمد حقوق

در این روزها هرچه از مالیات ها گفته شود باز هم احساس نیاز به مطالب آموزشی مالیات، وجود دارد. شاید بیان برخی از مباحث که جنبه آموزشی دارد در نگاه اول تکراری به نظر برسد ولی هنوز هم ملکه ذهن افراد قرار نگرفته است. در واقع برخی از اصول و فنون درهر حرفه ایی با تکرار زیاد در ذهن تثبیت میشوند. امروز هم سعی بر آن است تا نکاتی در خصوص معافیت مالیات بر درآمد حقوق بیان شود.

  • در قانون حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده ، از پرداخت مالیات بر درآمد حقوق معاف شده است.( این مورد در سال ۹۴ به تصویب رسید و قبل از آن اگر در زمان اشتغال به کار نیروی کار به او پرداخت میشد، مشمول مالیات بود)

 

  • مبالغ پرداختی به حقوق بگیر بابت هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل از پرداخت مالیات بر درآمدحقوق  معاف است اما هزینه سفر برای موارد دیگر از قبیل گردشگری، زیارت و … مشمول مالیات بر درآمد حقوق خواهد بود.

 

  • مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه برای استفاده کارگران، از پرداخت مالیات معاف می باشد. بر همین اساس مسکن واگذاری در محل کارخانه یا کارگاه و یا محل دیگری برای استفاده سایر کارکنان مانند مدیران، حسابداران، و پرسنل اداری ، مشمول مالیات بر درآمد حقوق می باشد و به عنوان درآمد غیر نقد حقوق و در صورت مازاد معافیت غیر نقدی حقوق لحاظ میشود.

 

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

  • خانه های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار میگیرد، از شمول مالیات بر درآمد خارج بوده، لذا خانه های ارزان قیمت سازمانی که در محل مذکور، در اختیار سایر کارکنان ( به غیر از کارگران ) قرار گیرد، به عنوان درآمد حقوق به حساب می آید و مطابق مقررات مربوطه مشمول مالیات بر درآمد حقوق میگردد. ( در صورت مازاد معافیت غیر نقد حقوق )
این مطلب را هم بخوانید:  چگونه با نیروی کارآموز ،امکان پیشرفت خود را سرعت ببخشید؟(بخش دوم )

 

  • وجوه پرداختی کارفرمایان بابت هزینه معالجه کارکنان خود و یا افراد تحت تکفل آنها مشمول مالیات بر درآمد حقوق نیستند ولی باید با اسناد کافی ثبوت آن احراز گردد.

 

  • طبق قانون، ۵۰درصد از مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته، بخشوده میشود. البته نکته ایی که باید توجه نمود این است که اول باید مالیات حقوق فردی که در مناطق کمتر توسعه یافته مشغول است محاسبه گردد و بعد ۵۰ درصد از آن به عنوان این معافیت تعیین شود. که عکس این مورد یعنی احتساب ۵۰ درصد معافیت و بعد محاسبه مالیات بردرآمد حقوق، مورد تایید نخواهد بود.

 

  • همانطور که می دانید معافیت مالیات بر درآمد حقوق برای جانبازان محترم کشور، نیاز به درصد خاصی از جانبازی ندارد، بر این اساس کلیه جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، در صورتی که شرایط آنها احراز گردد، از مالیات حقوق معاف هستند. اما این مورد تنها منوط به درآمد حقوق می باشد و ارتباطی به درآمدهای دیگرشان مانند( درآمد مشاغل، درآمد املاک و… ) نخواهد داشت.

مواردی که ذکر شد بخشی از نکات مربوط به معافیت های مالیات بر درآمد حقوق می باشد.امیدوارم برای شما کاربردی باشد. برای استفاده از دیگر مطالب مرتبط میتوانید به مقالات زیر توجه فرمایید.

 

مطالب مرتبط در سایت ما

کاهش در نرخ مالیات با افزایش درآمد ابرازی

نحوه محاسبه مالیات حقوق با دریافت ۲۰میلیون تومان؟

راه حل محاسبه مزایای غیر نقدی و معافیت دو دوازدهم

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here