چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

2
4091

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

یکی از مشکلات عدیده ایی که در نظام مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد بحث استفاده نابجا از اعتبار مالیاتی است. اعتبار مالیاتی در بر گیرنده آن بخش از طلب مودی از میزان ارزش افزوده دارایی است به این ترتیب که وقتی خریدی انجام میشود مبالغ مالیات بر ارزش افزوده خرید اعتبار مالیاتی را رقم میزند و درصورت وجود فروش، مالیات بر ارزش افزوده فروش آن را کاهش میدهد.

بهرحال برخی از مشاغلی که معاف از مالیات هستند بنابه دلایل متعدد تصمیم به ارائه اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده میگیرند با این گمان که شاید بتوانند از این اعتبار مالیاتی به نفع خود بهره بگیرند. برخی هم در این تفکرند که هر گونه ارزش افزوده در سیستم خود را به اداره دارایی اعلام کنند در حالی که شاید این موارد مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد. در صورتی که این یک فرضیه اشتباه است.
برای مثال کسی که در حرفه مطبوعات مشغول به فعالیت است و ارزش افزوده ایی که در فاکتورهای خریدش داشته (برای مثال مالیات و عوارضی که در فاکتور خرید وسایل و تجهیزات دارد ) را در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ثبت و ارائه نموده است. درصورتی که این موضوع اشتباه است.
حال سوال اینجاست که تکلیف این نوع مالیات و عوارض برای این مشاغل به چه صورت است؟

 

حسابداری مالیات ارزش افزوده برای شرکتهای معاف از این مالیات

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

شرکتهایی که از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف میشوند چه عکس العملی در برابر مبالغ عوارض و مالیات در فاکتورهای خریدشان باید اعمال کند؟ در حقیقت این رقم باید به مبلغ بهای تمام شده افزوده شود نه اینکه برای آن اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده تکمیل و ارسال کنند. برخی بدون اطلاع از این موضوع اظهارنامه رد میکنند و بعد به دنبال استرداد آن میروند که این اشتباه است.
در مشاغلی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند تفاوت مالیات و عوارض فاکتورهای خرید آنها با جمع عوارض و مالیات فروش آنها نشان دهنده مالیات پرداختی به سازمان امور مالیاتی است که اگر کمتر بود جزء طلب از اداره دارایی قرار میگیرد تا  در دوره های بعد کسر شود . در هر حال این موضوع را باید دقت کرد که چه مشاغلی معاف از این مالیات اند و چه مشاغلی مشمول مالیات.

این مطلب را هم بخوانید:  مالیات مودیان مشاغل تقسیط می شود

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

نحوه برخورد با مالیات ارزش افزوده قبوض گاز و تلفن و غیره

در شرکتی که قبض آب و برق و موارد مصرفی از این قبیل را داراست ولی معاف از مالیات است باید کل مبلغ قبض را بدون تفکیک مالیات و عوارض ارزش افزوده، تحت عنوان هزینه گزارش کند ولی شرکتی که مشمول ارزش افزوده است باید هزینه آب و برق و غیره را از مالیات و عوارض ثبت شده در قبض تفکیک کند، آن قسمت از مبلغ را که مربوط به ارزش افزوده است تحت عنوان سایر حسابهای دریافتنی غیر تجاری/ مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتنی گزارش کند و الباقی را هزینه آب و برق و غیره منظور نماید.

البته با مباحثی که در انتهای سال ۹۵ در مجلس مطرح شد قرار بود نظام مالیات بر ارزش افزوده به مالیات بر مصرف نهایی تغییر ماهیت دهد که اگر چنین میشد ما شاهد قوانین جدیدی در این خصوص بودیم ولی این مورد تصویب نشد و قرار شد که سال ۹۶ هم بدون افزایش نرخ مالیاتی با همان ۹درصد ارزش افزوده حساب گردد.

 

مواد قانونی که معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند:

با توجه به ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ، عرضه کالاها وارائه خدمات زیر وهمچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می باشد:
۱- محصولات کشاورزی فرآوری نشده;
۲- دام وطیور زنده، آبزیان، زنبور عسل ونوغان;
۳- انواع کود، سم، بذر ونهال;
۴- آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات وسویا، شیر، پنیر، روغن نباتی وشیر خشک مخصوص تغذیه کودکان;
۵- کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر وانواع کاغذ چاپ، تحریر ومطبوعات;
۶- کالاهای اهدایی به صورت بلا عوض به وزارتخانه ها، موسسات دولتی ونهادهای عمومی غیر دولتی با تأیید هیأت وزیران وحوزه های علمیه با تأیید حوزه گیرنده هدایا;
۷- کالاهایی که همراه مسافر وبرای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات، وارد کشور می شود. مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود;
۸- اموال غیر منقول;
۹- انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی وگیاهی) وخدمات توانبخشی وحمایتی;
۱۰- خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم;
۱۱- خـدمـات بـانـکی و اعتباری بانکها،موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس.
۱۲- خدمات حمل ونقل عمومی مسافری برون شهری و درون شهری، جاده ای، ریلی، هوایی ودریایی;
۱۳- فرش دستباف;
۱۴- انواع خدمات پژوهشی وآموزشی که طبق آئین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم تحقیقات وفناوری، امور اقتصادی ودارایی، بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، آموزش وپرورش وکار وامور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد;
۱۵- خوراک دام وطیور;
۱۶- رادار وتجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه ها بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه وترابری و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد;
۱۷- اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی وانتظامی) وامنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وبه تصویب هیأت وزیران می رسد. فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  بهترین تجارت حسابداری در محیط های پرسرو صدا و شلوغ

.

با آرزوی موفقیت شما در کلیه امور مالی و مالیاتی
  مطالب مرتبط با این موضوع در سایت ما

 

۱۱ اقدام حساس در ارسال ارزش افزوده

 

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند ؟

 

 

معیارهای مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

 

۲۰ نکته فراموش نشدنی از مواد ۳۸ ,۱۷ ,۱۶ ,۱۲ ارزش افزوده

 

 

 

 

2 دیدگاه ها

  1. ی نکته اصلاحی
    در قسمت نحوه برخورد با قبوض
    ارزش افزوده پرداختی در قبوض تحت سرفصل دریافتنی های غیر تجاری /// مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتنی منظور میشود ..

    با احترام

    • حسابهای پرداختنی غیر تجاری و مالیات و عوارض پرداختنی ارزش افزوده مربوط به عکس این حالت است و زمان دریافت ارزش افزوده میباشد. سپاس از مشارکت شما

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here