چگونه می توانید حساب پیش دریافت را کاهش دهید؟

6
2002
پیش دریافت

 

پیش دریافت و پیش پرداخت پیمانکاران چگونه محاسبه می شود؟

 

به نام خدا و سلام به شما کاربر عزیز
حسابداری پیمانکاری یک مدل خاص در مشاغل مالی محسوب می شود و حدوداً ۴۰ درصد شاغلین این حوزه را تشکیل می دهد.کما اینکه در حال حاضر مشکلات مالیاتی مودیان پیمانکاری باعث شده تا نیاز به یک نیروی متخصص و کارآمد بیشتر از گذشته احساس شود. به همین دلیل تسلط حسابداران در این مدل بازار کار می تواند پشتیبانی خیلی خوبی از درآمدزایی آنان انجام دهد. در این بخش قصد دارم ۲ پارامتر مهم دیگر از حسابداری پیمانکاری را خدمت شما دوست عزیزم ارائه دهم .

 

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

پیش دریافت در طول اجرای پیمان از مبلغ صورت وضعیتهای پیمناکاران کسر شده و در ادامه باعث آزادسازی ضمانتنامه های پیش دریافت خواهد شد. نکته مهمی که در مورد پیش دریافت باید بدانید موضوع ضمانتنامه هاست. کارفرما معمولا حدود ۲۰ درصد مبلغ قرارداد را به عنوان پیش دریافت به پیمانکار خود پرداخت می کند و در ازای این واگذاری ضمانتنامه بانکی از پیمانکار اخذ می کند. پیش دریافت طی چند مرحله وصول می شود ولی درحالت کلی ثبت آموزشی آن به ترتیب زیر است :

 

موجودی بانک ( بد ) _________ پیش دریافت از کارفرما (پروژه م ) ( بس )

 

همانطوریکه میدانید بانک هم برای صدور این ضمانتنامه مبلغی را به عنوان سپرده نقدی اخذ می کند و معادل ۱۲۰% الباقی ضمانتنامه وثیقه اخذ می کند که بیشتر بصورت سفته می باشد. سپرده نقدی هم در نهایت به پیمانکار عودت داده می شود. نکته مهم اینجاست که بانک احتمالاً بابت سود سپرده، سود پرداخت کند ولی پیمانکار نباید این سود را جز درآمد های پیمان ثبت نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان کتاب قانون کار

 

قدم بعدی ارائه صورت وضعیت بوده که بعد از تایید مهندسین مشاور برای کارفرما ارسال می شود. صورت وضعیت هم می تواند شامل خدمت اجرایی پروژه و مواد و مصالح پای کار باشد. که این صورت وضعیت موقتی بوده تا زمانی که کارفرما بعد از تایید و کسر کردن کسورات قانونی ، خالص آن را به پیمانکار پرداخت می کند.
کسورات قانونی در حوزه پیمانکاری شامل موارد زیر است :

 

۱. مالیات
۲. بیمه
۳. سپرده حسن انجام کار
۴. اقساط پیش دریافت

 

طبق ماده ۱۰۴ ق.م.م کارفرما باید ۳ درصد مالیات بصورت علی الحساب از مبلغ صورت وضعیت کسر کند. این مالیات تکلیفی است و باید ظرف مدت ۳۰ روز به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز شده و رسید آن را تحویل مودی ( پیمانکار ) نماید. البته کارفرما هم باید این نکته را رعایت کند که ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ انعقاد قرارداد، رونوشت آن را به اداره امرو مالیاتی محل با اخذ رسید تسلیم نماید.

 

در دفاتر پیمانکار مالیات تکلیفی نوعی پیش پرداخت است. مالیات عملکرد سالانه پیمانکار بر اساس رسیدگی به دفاتر طبق قانون مالیاتها تعیین می شود و مبالغ پیش پرداخت با ارائه فیش مالیاتی در اظهارنامه عملکرد سالیانه کسر شده و مابقی مالیات به حوزه مالیاتی پرداخت می شود.

 

در مورد بیمه هم طبق ماده ۳۸ تامین اجتماعی کارفرما موظف است ۵ درصد ناخالص کارکرد را از هر صورت وضعیت کسر و نزد خود نگهدارد. این سپرده به همراه آخرین قسط پیمانکار تا ارائه مفاصاحساب توسط پیمانکار که توسط سازمان تامین اجتماعی صادر می گردد، نگهداری می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  توصیه مهم گارو هوانسیان فر در مورد انتخاب دوره کارآموزی

 

در خصوص قراردادهای مشمول ماده ۳۸ تامین اجتماعی که صدور مفاصاحساب مربوط به آنها منوط به انجام بازرسی از دفاتر قانونی پیمانکار می باشد چنانچه با امکانت و اولویت های تعیین شده امکان انجام بازرس از دفاتر قانونی پیمانکار در مدت زمان محدود وجود نداشته و پیمانکار تعجیل در اخذ مفاصاحساب داشته باشد در این حالت در صورتیکه پیمانکار لیست کارکنان خود را ارسال و طبق پرونده مطالباتی فاقد بدهی باشد صدور مفاصاحساب بلامانع است .

 

نکته دیگر : در مورد قراردادهای پیمانکاری منعقده با اشخاص حقیقی( طرح های غیر عمرانی ) که انجام کار بصورت دستمزدی می باشد و شخص پیمانکار طبق گواهی واگذارنده کار شخصاً در اجرای عملیات قرارداد عملاً اشتغال به کار داشته باشد، در این حالت پس از محاسبه حق بیمه پیمان طبق بخشنامه ۱۴ جدید درآمد می بایستی معادل حق بیمه دستمزد مشمول کسر حق بیمه شخص پیمانکار در دوره اجرای قرارداد از میزان حق بیمه پیمان محاسبه شده کسر و مابقی مطابه و وصول و سپس مفاصاحساب صادر گردد.

 

نکته نهایی این بخش :

 

پیمانکار باید هر ماهه لیست کارکنان خود را تهیه و برمبنای حقوق و مزایای مشمول بیمه، بیمه آن را محاسبه و پرداخت کند.

 

پس از خاتمه پروژه، پیمانکار بر اساس درصدهای مشخص شده بیمه خود را محاسبه می کند . اگر این مبلغ از مبالغ پرداخت شده طبق بند۲ بیشتر باشد مابه التفاوت آن را به سازمان تامین اجتماعی می پردازد . اما اگر بیمه محاسبه شده از مبالغ پرداخت شده طبق لیست حقوق و دستمزد ماهانه کمتر باشد از این بابت مبلغی باز پس نمی گیرد.
سپرده حسن انجام کار معمولاً ۱۰ درصد از هر صورت وضعیت است است که ۵۰ درصد آن پس از تحویل موقت و مابقی آن پس از تحویل قطعی آزاد می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  دلیل رد دواطلبین در مصاحبه صفرتاصد مالیات چیست؟

صورت وضعیت تایید شده بیانگر آن بخش از کارهای انجام شده است که توسط کارفرما تایید شده است، اما معادل درآمد پیمان نیست . درآمد پیمان بر اساس روش درصد پیشرفت کار شناسایی می شود و ممکن است بیشتر یا کمتر از مبلغ صورت وضعیت های تایید شده باشد. لازم به ذکر است که حسابهای دریافتنی – مبالغ بازیافتنی پروژه طرف حساب درآمد است.

 

حساب پیش پرداخت مالیات در پایان دوره مالی با حساب هزینه مالیات بر عملکرد شرکت بسته می شود. سپرده بیمه تا زمان اخذ مفاصا حساب از سازمان تامین اجتماعی نزد کارفرما نگهداری می شود و پس از اخذ مفاصا حساب و پرداخت وجه آن به پیمانکار این حساب بسته می شود.

 

امیدوارم از نکات این بخش اسفاده کنید و در بخشهای بعدی نکات مهم درآمد پیمانکاران ارائه می شود.

ضمناً اگر به دنبال یک دوره عملی و استاندارد در حوزه حسابداری و مالیاتی پیمانکاری هستید ما در روز جمعه مورخ دوره ای فوق العاده جذاب برنامه ریزی کردیم جهت توضیحات بیشتراین کلاس اموزشی اینجا کلیک کنید.

مطالب دیگری که اطلاعات شما را افزایش می دهد :

۳ نکته بسیار مهم در تسویه قراردادهای پیمانکاری
۱۶ ماده قانونی مرتبط با مشاغل سخت و زیان آور
۶ اقدام مورد نیاز برای تشکیل پرونده بیمه

6 دیدگاه ها

 1. با سلام
  استاندارد شماره ۹ کاملا مسلط هستم ولی سوالاتم که اسون و عادی بود که از مطالب ارسالی شما بود اقای حاجی محمدی خیلی راحت میشه پاسخ داد نه اینکه توضیحات غیر مالی برای جواب ها در نظر گرفت!!!!

  در هر حال ممنونم . تشکر میکنم از سایت شما ولی خواستم عرض کنم که مطالب ارایه شده اگه اصولی تر باشد خیلی متشکر میشم.

  • سلام جناب امیدی عزیز

   من پاسخ غیر مالی به شما ندادم منبع انتشار مطلب را به شما معرفی کردم تا بتوانید با تسلطی که دارید مطلب را آنالیز کنید . چیزی که مهمه غیر قابل بودن اون از نظر حوزه مالیاتی است /
   خوشحالم میشم باز هم با بررسی دیگر مطالب پیشنهاد ارزشمندتون رو ارسال کنید.

 2. باسلام
  اگر ما یه شرکتی داشته باشیم که فقط صرفا در اداره ثبت شرکت ها ثبت کرده باشیم اما تاکنون هیج استفاده ای از آن نکرده باشیم و در دارایی اصلا پرونده تشکیل نداده باشیم :
  ۱-آیا جرائمی به این شرکت تعلق میگیرد
  ۲- برای آغاز فعالیت اولین قدم چیست
  باتشکر

  در قسمت برچسب هرچی وارد کردم ثبت سوال نبود

  • سلام
   اقدامات صفر برای شرکت تازه تاسیس اخذ کد اقتصادی قدیم ، ثبت نام در سامانه کد اقتصادی است البته اگر احتمال مراودات تجاری و گزارش از طرف طرف مقابل را داشته باشد.
   شرکتی که هیچگونه فعالیتی ندارد باید تشکیل پرونده داده و اظهارنامه و دفاتر را با ذثبت سرمایه اولیه به حوزه مالیاتی ارائه کند .
   منظورتون سامانه پرسش و پاسخ بود ؟

 3. با سلام و خسته نباشید

  این مطالب رو خوندم و برام جایی سوال بود چون ما برای بستن حساب پیش پرداخت مالیات خصوصا در شرکت های پیمانکاری اصلا از حساب هزینه مالیات استفاده نمیکنیم!!!!

  این جمله رو تا توضیحات بیشتر بفرماید یا حذفش کنید: ((حساب پیش پرداخت مالیات در پایان دوره مالی با حساب هزینه مالیات بر عملکرد شرکت بسته می شود)) !!!!!!!!!!!!!!!!!
  لطفا ثبت بستن حسابهای بیمه بعد دریافت مفاصا حساب در هر سه حالت که پرداختی بیمه بیشتر یا کمتر یا برابر میشود را بفرمایید؟؟ ممنون

  • سلام جناب امیدی
   توضیحات بیشتر رو میتونید در کتاب استاندارد شماره ۹ (حسابداری پیمانهای بلندمدت ) مطالعه فرماببد چون با مثال بوده و خیلی میتونه به شما کمک کند . همانطور که استاندارد مطرح کرده فرآیند مفاصاحساب مکاتبه ای است نه محاسبه ای ، شما ارائه لیست را دردفاتر ثبت می کنید و از طرفی هم سپرده بیمه در ودایع دریافتنی ثبت شده ، اگر مبلغی بیشتر پرداخت کنید می بایست از بانک پرداخت گردد.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here