حتما سریعترین مسیر مطمئن ترین مسیر نیست!

5
1053

computer-network-security

به نام خدا و سلام

به جرات می توان گفت یکی از بزرگترین مشکلاتی که علاقمندان حسابداری با آن دست و پنجه نرم می کنند عدم شناخت یک مسیر مطمئن است . این به معنی عدم تلاش نیست بلکه به این معنی است شما با این همه انگیزه و تلاش باید مسیر درست را انتخاب کنید نه اینکه در مسیری قرار بگیرید که بعد از تلاش فراوان متوجه شوید انگار مسیر اشتباه است .

چگونه رانندگی می کنید!

فرض کنید شما در حال رانندگی و عبور از یک شهر به شهر دیگر می باشید . موقع رانندگی باید کاملاً هوشمندانه و با دقت حرکت کنید تا دچار مشکلی نشوید. منظور از دقت چیست ؟ شاید خیلی از افراد بعد از گذشت چند ساعت ، بطور عادی و یکنواخت به حرکت خود ادامه دهند و دقت خیلی بالا را بکار نبرند. در صورتی که شما در طول مسیر رانندگی باید به کوچکترین علائم رانندگی توجه کنید تا هم شناخت شما از جاده و مسیر بیشتر شود و هم طبق استاندارد جاده حرکت کنید تا با حادثه خطرناکی دچار نشوید. حالا این یک طرف قضیه است ، در طرف دیگر خود شما هستید که فرمان و هدایت ماشین را در دست گرفته اید. اگر دقت بالا و هواس خیلی جمع داشته باشید ولی خواب آلودگی و احساس خستگی سراغ شما بیاید ، باید مطمئن ترین تصمیم را بدون کوچکترین معطی بگیرید. بهترین راه حل متوقف کردن خودرو در حاشیه جاده در همان لحظه بوده و کمی استراحت می باشد، و ادامه مسیر…..، در این رشته هم دقیقاً همینطور است ، شما پس از انتخاب مسیر بایدبه جزئی ترین علائم و نشانه ها توجه کنید و با حوصله پیش بروید تا بتوانید با دانش بالاتری به مقصد نهایی که حسابدار حرفه ای شدن است ، برسید.

اگر می‌خواهید از حسابداری، درآمد شایسته‌ای داشته باشید این ویدئو را ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  قوانین بیمه در مورد قرارداد های غیر عمرانی چگونه است ؟

مسیر حسابداری اختصاصی است ! از هر مسیری به هدف نمی رسید! 

هر رشته ای یک سری مشخصات و کانال هایی دارد که هر فرد به دلخواه خود می تواند در مورد آن تحقیق کند و اگر تمایل داشت برای ورود به آن رشته تلاش کند .چون اگر جز این باشد بعید است بتواند در رشته تحمیلی و دور از علاقه اش موفق شود . رشته حسابداری هم یک سری مشخصات و آیتم هایی دارد که برخلاف عده زیادی از افراد که فقط تجربه را عامل اصلی موفقیت می دانند ، می تواند مسیر درستی را به داوطلبین نشان دهد .

مهمترین اقداماتی که می تواند در تحقیقات انتخاب این رشته به شما کمک کند عبارتند از :

• لیست واحدهای تخصصی کارشناسی رشته حسابداری
استانداردهای حسابداری
• دوره های آموزش حرفه ای و معتبر
• میزان آشنایی با نرم افزار های حسابداری و سیستم های مالی
مشاوره حسابداری
• تحقیق و پرس و جو از دوستانی که در این رشته مشغول به فعالیت هستند
• اینترنت
• دانشگاه های پذیرنده این رشته
کارآموزی حسابداری

حسابداری گرایشها و تنوع زیادی برای اشتغال داد که می تواند در هر مورد اصول و اطلاعات خاص خود را نیاز داشته باشد. چیزی که مهم است ، رعایت سلسله مراتب حرکت شما در طول مسیر است و مایوس نشدن و ادامه دادن با تمام قدرت است . اگر تحقیقات شما قبل از ورود ضعیف باشد ، به تبع آن دچار خستگی زود رس شده و سعی می کنید به هر روش ممکن به نتیجه برسید. برای تحقیقات زمان خیلی زیادی لازم ندارید ، باید از روش های اصولی اقدام کنید تا بتوانید کنترل مسیر را در دست بگیرید. شما خیلی راحت با بدست آوردن منابع تخصصی ، به عنوان مثال اصول حسابداری ۱ ، و مطالعه کلی این کتاب ، بخوبی متوجه خواهید شد که آیا علاقه ای به فعالیت در این رشته دارید ؟ یا ندارید؟

این مطلب را هم بخوانید:  ساخت تبلیغات از طریق کار حسابداری

این توصیه ها و پیشنهادها ویژه دوستان قبل از کنکوری نبوده ، بلکه شامل حال کسانی می شود که فارغ التحصیل دیگر رشته ها و یا حسابداری بوده و قصد دارند به صرف علاقه و کسب درآمد وارد این رشته شوند . از طرف دیگر من قصد ندارم از رشته حسابداری یک فرآیند مشکل بسازم تا علاقمندان این رشته را مایوس کنم . بلکه قصد و نیت من آگاهی دادن به دوستانی است که با انتخاب مسیر اشتباه و عدم تحقیق در مورد جزئیات آن وارد این رشته شده و بجای موفقیت ، مشکلات را از آن خود کرده اند .

همانطوریکه عرض کردم رشته حسابداری طبقه بندی زیادی دارد که باید کاربران در مورد هر کدام از این گرایشها تحقیق کنند و در جهت همان مسیر و کانال قدم های محکمی را بردارند . نکته مهمی که همه شرکت کنندگان باید به آن توجه کنند ، به همراه داشتن یک سری از اطلاعات و تکنیک های مشترک  در تمامی گرایشهاست . به عنوان مثال ممکن است یک حسابدار در زمینه بازرگانی و دیگری در زمینه صنعتی مشغول به کار باشند ، نقطه اشتراک این دو حسابدار ، می تواند کسب اطلاع از قوانین مالیاتی ، بیمه ، استانداردهای حسابداری ، کار با نرم افزار حسابداری ، نحوه تحریر دفاتر قانونی ، ورود و خرج اطلاعات مالی در گزارشات قابل قبول ، و مطالعه تخصصی باشد. یعنی فردی که به عنوان یک حسابدار در یک شرکت و یا حتی فروشگاه فعالیت می کند باید آیتم های ذکر شده را کاملاً مسلط و آگاه باشد تا در ادامه مسیر با مشکل مواجه نشوند . اگر در هر کدام از این آیتم ها موفق نباشد در دیگر موارد شغلی خود هم موفق نبوده و به اصطلاح مسیر را به اشتباه ادامه می دهد .

این مطلب را هم بخوانید:  دیشکنری تخصصی حسابداری برای همه ...

برای حرکت در مسیر انتخابی لحظه ای کوتاهی نکنید!

راهکار مهم و قابل قبول برای دوستانی که مسیر درست را انتخاب کرده اند ، حرکت جدی و با صلابت است و اینکه با دید باز در حرکت باشند . وقتی اینطور تصمیم گیری کنید برای بالابردن اطلاعات خود تلاش می کنید این یعنی بروزرسانی ، حالا شما فردی هستید که با مطالعه و تحقیق و علاقه وارد این رشته شده اید و بصورت کاملاً اصولی مراحل مقدماتی را پشت سر گذاشته و برای مقصد مورد نظرتان در حرکت هستید. مثال عینی این جمله ، مطالعه داشتن در مورد قوانین و استانداردها ، پشت سر گذاشتن دوره کارآموزی معتبر ، اجرای عملی کار حسابداری با نرم افزار و بدون نرم افزار ( دستی ) و قرارگرفتن در کنار با تجربه های این رشته برای کسب تجربه است .

در پایان امیدوارم دوستانی که در این رشته وارد شدند ادامه راه را پرتوان ادامه دهند و دوستانی هم که با تحقیق به این نتیجه رسیده اند که این رشته به درد آنها نمی خورد در دیگر رشته ها موفق و پیروز شوند .

دوستانی که نیاز به مشاوره در مورد انتخاب و یا مسیر یابی رشته حسابداری دارند می توانند در سامانه پرسش و پاسخ سایت سوالات خود را مطرح کنند تا بصورت کاملاً رایگان به آنها پاسخ داده شود .

 

موفق باشید

میثم حاجی محمدی

5 دیدگاه ها

  1. سلام آقای حاجی محمدی عزیز.امید که خوب باشین
    بابت اطلاعات خوبتون سپاسگذارم
    من مدرک لیسانس حسابداری دارم و به صورت آزادمشغول کارم و جدا از اون حسابداری مالیاتی هم انجام میدهم.علاقه ای به شغل دولتی ندارم ازین بابت هم برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک ارشد دو به شک هستم که ادامه بدهم یانه؟یااگه بخواهم ادامه بدم کدوم گرایش و انتخاب کنم؟احتیاج ب مشاوره دارم.ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here