چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند ؟

0
766 بازدید

Untitled

مدیرکل امور مالیاتی فارس تشریح کرد: چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند؟

بخشنامه معافیت بر ارزش افزوده درج آگهی در جراید و مطبوعات اعلام شد. مدیرکل امور مالیاتی فارس ضمن تشریح ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت : طبق این قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت : طبقاین قانون عرضه کالاها و ارائه خدمات و همچنین واردات این کالاها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می شوند.

فرهاد مومنی اظهار داشت : بر این اساس محصولات کشاورزی فراوری نشده ، دام و طیور زنده ، آبزیان ، زنبور عسل و نوغان ، انواع کود ، سم ، بذر و نهال ، نان ، گوشت ، قند ، شکر ، برنج ، حبوبات و سویا ، شیر ، پنیر ، روغن نباتی ، شیرخشک مخصوص کودکان ، کتاب ، مطبوعات ، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ ، تحریر و مطبوعات کالاهای اهدایی به صورت بلا عوض به وزارتخانه ها ، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی با تایید هیات وزریران و حوزه علمیه با تایید حوزه گیرنده هدایا از مالیات معافند. وی ادامه داد : همچنین کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طق مقررات صادرات و واردات وارد کشور می شود از مالیات ها معافند که البته مازاد این کالاها طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهند بود.

مومنی انواع دارو ، لوازم مصرفی درمانی ، خدمات درمانی ( انسانی ، حیوانی و گیاهی ) و خدمات توانبخشی و حمایتی را از دیگر کالاهای مشمول معافیت مالیات بر ارزش افزوده ذکر کرد و گفت : خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق ، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم ، فرش دستباف ، خوراک دامو طیور و خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون شهری جاده ای ، ریلی ، هوایی و دریایی هم مشمول معافیت بر ارزش افزوده است. به گفته مدیرکل امورم الیاتی فارس خدمات بانکی و اعتباری بانک ها ، موسسات و تعاونی های اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز ، خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالاها در بورس ها و بازارهای خارج از بورس هم از این نوع مالیات معاف هستند.

حتما بخوانید:  تنها با اختصاص 5 دقیقه در روز ، معلومات خود را تقویت کنید

مومنی بیان داشت : انواع خدمات پژوهشی و آموزشی که طبق آیین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم و تحقیقات و فناوری ، امور اقتصادی و دارایی ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش و تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قاون به تصویب هیات وزیران می رسد از خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند. وی بیان داشت : رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاهها براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیات وزیران می رسد از دیگر کالاهای موجود در لیست معافیت از مالیات برارزش افزوده هستند.

مومنی اموال غیر منقول را از دیگر کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده ذکر کرد و افزود: همچنین اقلام با مصارف صرفاً دفاعی ( نظامی و انتظامی ) و امنیتی براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیات وزیران رسیده از مالیات معافند. مدیرکل امور مالیاتی فارس همچنین به ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و اظهار داشت : صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از طریق مبادی خروجی رسمی مشمول مالیات موضوع این قانون نمی باشد و مالیات های پرداخت شده بابت آن ها با ارائه برگه خروجی صادره توسط گمرک ( در مورد کالا ) و اسناد ومدارک مثبته ، مسترد می گردد. مومنی بیان داشت : طبق تبصره این ماده قانونی مالیاتهای پرداختی بابت کالاهای همراه مسافران تبعه کشورهای خارجی که از تاریخ خرید ؟آن ها تا تاریخ روج از کشور بیش از دو ماه نگذشته باشد از محل وصولی های جاری درآمد مربوط هنگام خروج از کشور در مقابل ارائه اسناد و مدارک مثبته ، مشمول استرداد خواهد بود.

مطالب مرتبط :

نحوه تاثیر موجودی کالا برای کاهش درآمد مشمول مالیات بر ارزش افزوده

خطرات جرائم مالیات بر ارزش افزوده بر علی الراس شدن!

آموزش گام به گام ثبت نام ، تکمیل اظهارنامه و دریافت گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده

معیارهای مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

نحوه محاسبه نرخ مالیات بر ارزش افزوده چگونه است؟

گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟

نحوه برطرف کردن مغایرت در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

آموزش فوق پیشرفته تکنیکهای مالیات بر ارزش افزوده

اسلایدر حسابداران ثروت آفرین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید