آیین نامه روشهای نگهداری دفاتر قانونی چیست ؟ ( بخش اول )

14
1220

Accounting5-e1332952445413

به نام خدای مهربان و با سلام به همه شما کاربران عزیز ،
یکی از مهمترین آیین نامه هایی که حسابداران بایستی کاملا” با ان آشنایی داشته باشند ، آگاهی از قوانین مربوط به دفاتر قانونی است که می تواند کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی علی الخصوص حسابداران رادر اجرای هرچه بهتر تکالیف مالیاتی کمک و یاری کند .
همانطور که می دانید طبق ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم درآمد مشمول مالیات صاحبان مشاغل  به ۳ بخش الف ، ب ، و ج  تقسیم می شود . صاحبان مشاغل بند الف مکلف به ثبت رویدادهای مالی خود در دفاتر کل و روزنامه هستند که باید طبق اصول و استانداردهای حسابداری تنظیم شود .صاحبان بند ب و ج هم باید اطلاعات شغلی خود را در دفاتر درآمد و هزینه ثبت نمایند .
نکته بسیار مهمی که در نگهداری دفاتر قانونی باید توجه داشته باشید انتخاب یک رویه مشخص حسابداری طبق استانداردهای پذیرفته شده حسابداری در سال مالی  است ، و در سالهای بعدی باید همان رویه را اعمال کنید .در صورتی که رویه خود را تغییر می دهید باید اثرات آن را بر صورتهای مالی مشخص کنند و طی گزارشی جداگانه به سازمان امور مالیاتی  ارائه گردد.
مثال ساده آن تغییر نحوه صدور فاکتورهای فروش از دستنویس به تایپی و سیستمی است . و یا تغییر سربرگ فاکتورهای فروش است.
در ماده ۲ این آیین نامه دفاتر قانونی را تعریف کرده است . طبق این تعریف دفاتر قانونی شامل کلیه دفاترروزنامه و کل ، دفتر درآمد و هزینه که باید قبل از ثبت رویداد مالی از طرف اداره ثبت اسناد از طرف  ادارات امورمالیاتی پلمپ و ثبت شود . در ثبت عملیات حسابداری در این دفاتر چند نکته را طبق قانون باید مد نظر بگیرید :

 • سریال شماره صفحات باید کاملا” به ترتیب باشد .
 • دفاتر باید با وسایل قابل پاک شدن نوشته نشود مثل مواد گرافیکی
 • اشخاص ( حقیقی و حقوقی ) مکلفند از دفاتر پلمپ شده در سال قبل برای ثبت فعالیت های سال جاری استفاده کنند .
این مطلب را هم بخوانید:  کاهش در نرخ مالیات با افزایش درآمد ابرازی

اکثر شما دوستان تا بحال با دفاتر کل و روزنامه آشنایی داشتید و کمتر با دفتر درآمد و هزینه کار کرده باشید .
دفتر مشاغل یا درآمد و هزینه ، دفتری است که دارای ستونهای ردیف ، تاریخ ، شرح معاملات ، درآمد ، هزینه و دارائیهای قابل استهلاک می باشد . معاملات به ترتیب تاریخ وقوع درآن ثبت می گردد و در پایان سال صورت سود و زیان از جمع درآمد و هزینه اشخاص قابل محاسبه خواهد بود .
امیداست در قسمتهای بعدی توضیحات بیشتری در مورد نحوه تحریر و دیگر موارد را حضور شما توضیح دهیم .
موفق و پاینده باشید .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

14 دیدگاه ها

 1. با سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم , میخواستم بدونم آیا شرکت هایی که به صورت آژانس هواپیمایی مشغول بکارند باید از دفاتر قانونی استفاده کنند ( خیلی ممنون )

  • سلام میثم رحمانی عزیز
   اولین قدم تشکیل پرونده در حوزه مالیاتی است و مشخص شدن موضوع شغل شما ، اینکه بند الف یاب و یا ج هستید . بعد از آن می توانید برای گرفتن دفاتر اقدام کنید اگر بند الف باشید دفتر کل و روزنامه را از طریق پست بصورت پلمپ شده دریافت می کنید و اگر ب باشید دفتر درآمد و هزینه را از طریق اداره دارایی پلمپ می کنید .

  • سلام به شما
   اگر بند الف هستید باید چند روز از قبل از ثبت ، از طریق پست اقدام کنید و با مراجعه به این اداره و تکمیل فرم ، بصورت پستی برتون ارسال میشه .

 2. باعرض سلام و خسته نباشید
  اگر در پایان دوره مالی دفاتر حسابداری را پلمپ نکنیم ودر دوره مالی جدید بعد از زدن سند حسابداری چیکار باید انجام دهیم تا دفاتر علی الراس نشه .
  با تشکر

  • سلام ابراهیم شامی پور عزیز
   اگر شما دفاتر و اظهارنامه را سفید ارائه کنید می توان در مورد علی الراس نشدن با حوزه مالیاتی مذاکره کرد ولی اگر دفتر نداشته باشید علی الراس خواهید شد و تنها می توانید اظهارنامه را ارائه کنید که جرائم دیگر به شما تعلق نگیرد .

 3. با سلام و عرض ادب
  من در حال ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود می باشم و سئوالی که از حضور شما دارم اینه که در ابتدای کار دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارم منظورم اظهار نامه روزنامه کل دفاتر قانونی .آیا به همه اینها نیاز دارم؟وباید دقیقا به کجاها مراجعه کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنیین.

  • سلام کاربر محترم جناب آقای رحیمی
   اگر در حال حاضر فعالیت خود را آغاز کرده اید ، اولین و مهمترین اقدام شما پس از امورات ثبتی شرکت در اداره ثبت ، مراجعه به حوزه مالیاتی و مشخص کردن بند مشمول مالیات مشاغل و تشکیل پرونده می باشید . پیش ثبت نام ارزش افزوده در سایت http://www.evat.ir و سامانه کد اقتصادی به آدرس http://www.tax.gov.ir در مراحل بعدی قرار می گیرد .
   در ضمن بزودی کارگاه آموزشی مالیات و مسائل و نکات مربوط به آن توسط پرشین حساب برگزار خواهد شد .

 4. با سلام، از اطلاعات ارسالی، بسیار متشکرم. در واقع با مطالعه مطالب به نوعی خود را محک زده و نتیجه بسیار مطلوب و امیدوار کننده بود.

 5. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم من در سال آینده می خوام یه شرکت تاسیس کنم در واقع یه واسطه بین خریدار و فروشنده برای این کار باید حدود چهار فاکتور تنظیم بشه یکی برای خریدار،دیگری برای فروشنده،سومی برای شرکت و آخرین برگه برای شرکت مالیات اگر در این قسمت اشتباهی می بینید خواهشا بنده رو راهنمایی فرمایید.ممنون از شما

  • سلام دوست عزیز ، در حالت کلی از نظر حسابداری باید چند تا نکته را توجه داشته باشید:
   ۱- شکل فاکتور های فروش شما باید دقیقا” منطبق با نمونه ارائه شده از طرف اداره دارایی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم باشد.
   ۲- رویه سال مالی شما برای صدور فاکتور یکنواخت باشد ، یعنی اگر فاکتور ها را بصورت چاپی و دستنویس تحویل مشتریان می دهید تا پایان سال باید همین رویه را ادامه دهید.ویا اگر بصورت پرینت نرم افزارحسابداری ارائه می شود تا پایان همینطور باید ادامه دهید.
   ۳- در مورد تنظیم فاکتور ها، نسخه اول فاکتور ها مخصوص مشتریان و نسخه دوم باید ضمیمه اسناد حسابداری شود . از نظر سازمان مالیاتی پیوست بودن فاکتورها در اسناد حسابداری الزامی است .و در نهایت شما یک نسخه از فاکتورهای فروش را بصورت جداگانه در شرکت بایگانی می کنید تا در صورت درخواست سازمان مالیات بر ارزش افزوده و یا سازمان مالیاتی بتوانید به راحتی آنها را ارائه کنید .

   موفق و پیروز باشید .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here