آیا میدانید با هزینه های قبل از بهره برداری چگونه برخورد می شود؟

هزینه های قبل از بهره برداری

سلام و عرض ادب خدمت همه شما پرشین حسابی های عزیز

در این پست براتون مطالبی درباره هزینه های تاسیس و بهره برداری آماده کردیم.

هزینه های تاسیس

برای‌ تأسیس‌ یک‌ واحد تجاری‌ فعالیتهای‌ خاصی‌ انجام‌ می‌شود. این‌ فعالیتها مستلزم‌ صرف‌ مخارجی‌ است‌ که‌ در ابتدا توسط‌ مؤسسین‌ پرداخت‌ می‌شود. این‌ مخارج‌ شامل‌ مخارج‌ حقوقی‌ برای‌ تهیه‌ اساسنامه‌ و شرکت‌ نامه‌، حق‌ مشاوره‌، حق‌الزحمه‌ حسابداری‌، مالیات‌، مخارج‌ ثبت‌ و سایر مخارج‌ مربوط‌ به‌ تأسیس‌ است‌. پرداخت‌ این‌ مخارج‌ با هدف‌ کسب‌ منافع‌ آتی‌ در طول‌ عمر واحد تجاری‌ صورت‌ می‌گیرد، لیکن‌ به‌ خودی‌ خود منافع‌ اقتصادی‌ آتی‌ ندارد. در واقع‌ این‌ مخارج‌ منجر به‌ جریان‌ ورودی‌ وجوه‌ نقد یا کاهش‌ جریان‌ خروجی‌ وجوه‌ نقد نمی‌شود و بنابراین‌ در تعریف‌ دارایی ها قرار نمی‌گیرد. اگرچه‌ در عمل‌ شرکت ها این‌ مخارج‌ را مطابق‌ با قوانین‌ مالیاتی‌ یا دوره‌های‌ اختیاری‌ به‌ حساب‌ هزینه‌ منظور می‌کنند، لیکن‌ براساس‌ الزامات‌ استاندارد، در زمان‌ تحمل‌ به عنوان‌ هزینه‌ دوره‌ منظور می‌شود.

بر اساس استانداردهای fasb هزینه هایی مثل تهیه و تنظیم اساسنامه، وکیل و مشاوران حقوقی، برگزاری مجمع، ثبت شرکت، درج آگهی و… بعلت داشتن منافع آتی به عنوان هزینه طبقه بندی نمی شوند و بعنوان دارایی نا مشهود تحت عنوان هزینه های تاسیس و تحت سرفصل مخارج انتقالی طبقه بندی شده و در پایان هر سال قسمتی از آن بعنوان هزینه دوره جاری می آید.

بر اساس استانداردهای ایران: انجام این مخارج (هزینه) با هدف کسب منافع آتی در طول عمر واحد تجاری صورت می گیرد و لیکن به خودی خود منافع اقتصادی آتی ندارند، بنابراین در تعریف دارایی قرار نمی گیرند، به همین دلیل در زمان تحمل به عنوان هزینه دوره منظور میشوند (استاندارد شماره ۱۷) هزینه هایی از قبیل: هزینه تاسیس، مخارج قبل از تاسیس، مخارج آموزش، تبلیغات، سازماندهی مجدد و…

هزینه های تاسیس ازقبیل مخارج ثبت موسسه؛ حق المشاوره و نظایر آن وهزینه های زاید بر درآمد (دوره قبل از بهره برداری و دوره بهره برداری آزمایشی) جزء در مواردی که ضمن جدول مقرر در ماده ۱۵۱ این قانون تصریح خواهد شد، حداکثر تا مدت ۱۰ سال از این تاریخ بهر ه برداری به طور مساوی قابل استهلاک است.

مخارج واحدهای تجاری در مرحله قبل از بهره برداری را می توان به سه گروه زیر طبقه بندی کرد:

الف . مخارجی که به منظور تحصیل داراییهای ثابت مشهود، داراییهای نامشهود و موجودی مواد و کالا تحمل می گردد. این مخارج با رعایت معیارهای شناخت ۱۱، ۱۳ و ۱۷ در دوره وقوع ، مندرج در استانداردهای حسابداری شماره ۸ به عنوان دارایی شناسایی می شود. مخارج مزبور، حسب مورد، در بر گیرنده مخارج سربار اداری و عمومی است که بتوان آن را به طور مشخص با تحصیل دارایی یا رساندن آن به وضعیت قابل بهره برداری ارتباط داد و لذا این گونه هزینه ها براساس مبانی منطقی بین داراییهای مربوط تسهیم می شود. علاوه بر این ، مواردی از قبیل پیش پرداخت بیمه یا حقوق و دستمزد، در صورت انطباق با معیارهای شناخت دارایی در مفاهیم نظری گزارشگری مالی، به عنوان دارایی شناسایی می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  اطلاع رسانی دوره های کوتاه مدت مالیاتی توسط جهاد دانشگاهی

ب . مخارجی که هر چند ممکن است به جریان منافع اقتصادی آتی کمک کند، اما به عنوان یک دارایی جداگانه قابل تشخیص نیست و لذا حائز معیارهای شناخت به عنوان دارایی نمی باشد. این گونه مخارج در دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایی می شود.

ج . مخارجی که هیچ گونه منافع اقتصادی آتی ندارد و لذا در دوره وقوع به عنوان هزینه شناسایی می شود. مخارج دوران توقف غیر عادی در فعالیتهای قبل از بهره برداری، خسارات وارده به دارایی ها، مخارج دوباره کاری و مخارج نیروی کار مازاد، نمونه هایی از این گونه مخارج است .

 هزینه های قبل از بهره برداریبه طور خلاصه 

مخارج قبل از بهره برداری انجام شده یا به دارایی مشخصی قابل انتساب است یا نیست.

اگر مخارج انجام شده به دارایی مشخصی قابل انتساب باشد، به بهای تمام شده دارایی مربوطه منظور می گردد.

اگر مخارج انجام شده به دارایی مشخصی قابل انتساب نباشد، چه از آن انتظار منافع آتی برود و چه از آن انتظار منافع آتی نرود، به سود و زیان دوره منظور می گردد.

اما نکته بسیار مهم:

آن مقدار از هزینه های قابل قبول دوره قبل از بهره برداری که مورد پذیرش دستگاه مالیاتی قرار گیرد از تاریخ بهره برداری به مدت ۱۰ سال قابل استهلاک می باشد و آن بخش از هزینه های قبل از بهره برداری که مورد پذیرش دستگاه مالیاتی قرار نگیرد در هز سالی که به حساب هزینه منظور گردد برگشت داده شده و ظبق مقررات مربوط عمل خواهد شد.

قابل قبول بودن هزینه بستگی به اساسنامه شرکت در سامانه ثبت شرکتها و ماده ۱۴۸ دارد.

این مطلب را هم بخوانید:  شرایط استفاده از اعتبارات اسنادی یوزانس چیست؟

زمان مشمولیت مالیات

آن مقدار از هزینه های قابل قبول دوره قبل از بهره برداری که مورد پذیرش دستگاه مالیاتی قرار گیرد از تاریخ بهره برداری به مدت ۱۰ سال قابل استهلاک می باشد و آن بخش از هزینه های دوره قبل از بهره برداری که مورد پذیرش دستگاه مالیاتی قرار نگیرد، در هر سالی که به حساب هزینه منظور گردد برگشت داده شده و طبق مقررات مربوط عمل خواهد شد.

11 پاسخ

 1. با سلام وخسته نباشید می خواستم سوال کنم که کلنیک دندانپزشکی هنوز به بهره برداری نرسیده و دفاتر خود را پلمب نکرده (شروع به کار ننموده ) . حال هزینه های از جمله خرید اثاثه ، تجهیزات دندانپزشکی و مواد اولیه جهت ترمیم داندان و بنایی وکابینت خریداری نموده است . حال از سوال داشتم که هزینه های فوق قبل از بهره برداری باید به چه حسابهای ثبت و چه ثبتی زده شود ضمنا فاکتورها از سال ۹۸ و ۹۹ است ممنون می شوم من را راهنمایی کنید.

  1. سلام
   به هزینه دوره در زمان بهره برداری ثبت میشوند
   در اینخصوص در دوره ثروت افرین تدریس شده است جهت اطلاع از محصولات با شماره ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ تماس بگیرید

 2. سلام
  اگر هزینه های قبل از بهره برداری به عنوان هزینه طی سنوات قبل در اظهارنامه قید شده باشد طبیعتا زیان نشان میدهد . ایا می توان مثلا در اظهارنامه ۹۸ اصلاح کرد و سود و زیان را بستانکار کرد و در مقابل
  دارایی ثابت – دارایی درجریان ساخت – هزینه عملیاتی و … بدهکار کرد؟
  ممنون

  1. سلام

   پاسخ سئوال شما نیاز به بررسی توسط کارشناس ما دارد لذا خواهشمند است در تلگرام یا واتس آپ شماره ۰۹۲۰۷۱۱۲۹۸۰ سئوال و درخواست خود را ثبت نمائید.

 3. سلام در صورتی که هزینه حقوق و دستمزد یک کارخانه در حال ساخت به جای اینکه در بهای تمام شده کارخانه اضافه شود در هزینه های عمومی رفته و کارخانه زیان انباشته دارد میتوان بعد از ساخت تمامی زیان یا حداقل میزان پرداختی حقوق و دستمزد در ۱۰ سال را به حساب داراییها برد

  1. سلام

   با توجه به اینکه مشمول مرور زمان شده اید و با توجه به اینکه با چنین اصلاحاتی زیان انباشته سنوات قبل به سود تبدیل میشوند و چون رسیدگی های سنوات قبل انجام شده لذا چنین تغییراتی باعث ایجاد بار مالیاتی و جرایم تاخیر سنوات قبل و صدور برگ متمم های مالیاتی میگردد و نیاز به بررسی و تائید حسابرس و ممیزین مالیاتی خواهید داشت. بهتر است دارایی ها را تجدید ارزیابی کنید تا از معافیتهای مربوطه هم برخوردار شوید.

 4. سلام وقتتون بخیر -سوال من در مورد هزینه هایی هست که در مورد دارایی درجریان ساخت انجام میشه مثل عملیاتی مثل جوشکاری و حقوق و دستمزد و خرید اهن الات و هزینه حمل -خواستم بدونم که برای این هزینه ها کدتفضیلی را میتوان در گروه دارایی ثابت بصورت زیر ایجادکرد کد کل : دارایی ثابت کد معین :دارایی در جریان ساخت کد تفضیلی:هزینه خرید ملزومات یا هزینه عملیاتی یا هزینه حقوق و دستمزد(بسته به نوع هزینه ) ایا این تعریف کد تفضیلی حساب درسته؟

  1. سلام

   مخارجی که به منظور تحصیل داراییهای ثابت مشهود، داراییهای نامشهود و موجودی مواد و کالا تحمیل می گردد. این مخارج با رعایت معیارهای شناخت ۱۳ و ۱۷ در دوره وقوع ،۱۱ ، مندرج در استانداردهای حسابداری شماره ۸ به عنوان دارایی شناسایی می شود.
   مخارج مزبور، حسب مورد، در بر گیرنده مخارج سربار اداری و عمومی است که بتوان آن را به طور مشخص با تحصیل دارایی یا رساندن آن به وضعیت قابل بهره برداری ارتباط داد و لذا اینگونه هزینه ها براساس مبانی منطقی بین داراییهای مربوط تسهیم می شود. علاوه بر این ، مواردی از قبیل پیش پرداخت بیمه یا حقوق و دستمزد، در صورت انطباق با معیارهای شناخت دارایی در مفاهیم نظری گزارشگری مالی ، به عنوان دارایی شناسایی می شود.

   با توجه به توضیح فوق، میتوانید کدینگی که اعلام نمودید را استفاده نمائید
   (کد کل : دارایی ثابت کد معین :دارایی در جریان ساخت کد تفضیلی:هزینه خرید ملزومات یا هزینه عملیاتی یا هزینه حقوق و دستمزد(بسته به نوع هزینه ))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام