در مصاحبه استخدام حسابدار چه سوالاتی مهم هستند؟

0
5,865 بازدید

استخدام حسابدار

 

استخدام حسابدار

به نام خدا و سلام دوست گرانمایه

استخدام حسابدار در این چند ساله کاملاً بروز شده و به یک فرصت گلزنی تبدیل شده است در یک مصاحبه استخدامی، حسابدار همانند قرارگرفتن یک فوتبالیست در موقعیت گلزنی است و باید نهایت استفاده را از فرصت ببرد. اگر موفق به گلزنی نشود تمام تکنیکها و مهارت قوتبالیست زیر سوال می رود و خودش بیش از حد افسوس میخورد، پس باید خیلی تمرین کند تا تسلط خود را در چنین شرایطی بالا ببرد.حسابداری که میخواهد برنده مصاحبه استخدامی باشد و با تمام تمرین ها و وقت گذاشتن ها، فرصت را در کمتر از ۱۰ دقیقه از دست ندهد بهترین و کوتاه هترین راه کسب اطلاع از سوالات است، که در همه موسسات و شرکتها یکسان نیست.یک راه حل مطمئن که توجه کمی به آن می شود این است که از چارچوب جلسه باخبر باشید یعنی هر شرکتی سوالات متناسب خود را مطرح می کند ولی چارچوب مصاحبه حسابدار در همه موسسات یکسان است.طبقه بندی مصاحبه به دو شیوه عمومی و اختصاصی برگزار  می شود و در این پست منظور ما بخش تخصصی مصاحبه می باشد.

 

شاید عنوان استخدام حسابدار  عنوان تکراری باشد و برخی اوقات تیتر اول مجلات و دیگر رسانه ها بوده است. استخدام در حسابداری برای یک حسابدار به قدری مهم است که نباید ساده از کنار آن بگذرد چرا برخی از حسابداران موفق هستند و برخی ناموفق و ناامید، خواسته کارفرما چیست و حتی شما چه نوع اطلاعاتی نیاز دارید که همه چیز را د ر یک جلسه کمتر ۱۵ دقیقه ای مصاحبه استخدامی از دست ندهید.

بارها این اتفاق افتاده همه دانش و استعداد یک کارشناس  فدای یک بی توجهی در عرض چند دقیقه می شود. «مثل حکایت فردی که در کلاس های کنکور شرکت می کند و آمادگی لازم را بدست می آورد ولی در موقع آزمون انگار به کلی تمرکز را از دست می دهد و نمی تواند خوب از اطلاعات علمی خود دفاع کند.»

 

۲ ترفند کلیدی برای موفقیت حسابدار در مصاحبه استخدام را اینجا مطرح می کنم.

ترفند۱ : قبل از حضور در جلسه استخدام، محیط مصاحبه را شبیه سازی کنید

اشتباه بزرگ حسابداران در اینجا مانند رفتار یک دانشجو قبل از جلسه امتحان است ، به نظر شما مطالعه قبل از آزمون چه تاثیری دارد؟ فقط سردرگمی را بالاتر می برد. ولی کی باید شما محیط را شبیه سازی کنید؟

شما هر چقدر هم مطالعه و تمرین داشته باشید باید در یک محیط شبیه سازی شده قراربگیرد. یک مثال ساده : یک دانش آموز برای کاهش استرس پاسخ دادن به سوالات معلم، سعی می کند کتاب را در اختیار والدین و حتی دوست خود قرار دهد و به سوالات پاسخ دهد، در حقیقت اینکار برای آمادگی بیشتر جهت حضور در کلاس و جلوی معلم است،او می خواهد محیط کلاس را شبیه سازی کند. حالا یک حسابدار هم باید محیط و جلسه مصاحبه استخدام را شبیه سازی کند. برای پیاده سازی این نقشه باید از یک حسابدار باسابقه و حرفه ای یا یک کارشناس خبره بازار کار بخواهید چند سوال در رابطه با پارامترهای حسابداری از شما بپرسد.حتما مدت زمان را در نظر داشته باشید مثل ۱۰ دقیقه زمان تعیین کنید و از او بخواهید در این ده دقیقه چند سوال کلیدی را از شما سوال کند، مطمئن باشید سوالات کارشناس مرتبط با مشکلاتی است که حسابداران با ندانستن آن مرتکب اشتباه می باشند به عنوان مثال از شما می پرسد نحوه محاسبه مالیات حقوق چگونه است؟ یا آخرین بخشنامه اداره دارایی درباره حل مشکل نرم افزار سالاری چیست؟ شما می توانید با فرد دیگری هم این جلسه کوتاه را برگزار کنید. هم اکنون در رسانه های اجتماعی گرو های خوبی متشکل از افراد حرفه ای وجود دارد که امکان برگزاری بصورت تلفنی هم می تواند به شما کمک کند.

 

 

اتفاقی که برای شما می افتد این است نقاط ضعف خود را متناسب با بازار کار در چند سوال کلیدی متوجه می شوید. همین موضوع در مصاحبه استخدامی خودش را بیشتر نشان می دهد، چون شما نمی توانید تعیین کننده باشید و ادعا کنید خیلی مطالعه تجربه دارید و این سوال را از من بپرسید. کارشناس با تشخیص خودش از روند نوع شرکت مورد نظر، چند سوال کلیدی مطرح می کند. البته اگر یک حرفه ای هم هستید و مثلا می خواهید مشاور مالیاتی یک شرکت نفتی باشید مطمنئ باشبد برای تعیین سطح حرفه ای شما در شرکت چند سوال چالشی از مشکلات مالیاتی از شما پرسیده می شود. بدنیست در اینجا من هم چند سوال مهم از شما بپرسم تا بتوانید بیشتر با جو یک جلسه مصاحبه آشنا شوید. من فرض میکنم اینجا یک شرکت بازرگانی است و شما قصد دارید به عنوان حسابدار در آن استخدام شوید :

به نظر شما فردی که چند جا مشغول به کار است چگونه بیمه اش محاسبه می شود؟

حدنصاب خرید و فروش در سال ۹۵ چقدراست؟

فرض کنید شرکت تسهیلات خرید کالا را از بانک ملت به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال ۱۴ درصد  دریافت کرده است : لطفا محاسبه سود و نحوه ثبت در دفاتر ؟

آیا با مراحل ثبت سفارش و گشایش اعتبار آشنا هستید؟ چه حسابهایی در این نوع رویدادها درگیر می شوند ؟

ترفند ۲ : آشنایی با پیکر بندی سوالات در ۱۰ دقیقه مصاحبه

همیشه یادتان باشد در یک جلسه مصاحبه ای فقط یک کارشناس مالی حضور ندارد و ممکن است مدیران دیگر بخشها هم از شما سوال کنند و حتی یک کارشناس زبان، روزی که من خودم بعد از قبولی در آزمون کتبی شرکت ایران ایر پذیرفته شدم برای مصاحبه دعوت شدم ، روزی که وارد جلسه شدم اولین سوالی که بعد از سلام از من پرسیده شد توسط یک خانم و به زبان انگلیسی بود : سوال : از کجا و چگونه به اینجا آمدی ؟ منظورش مسیر و مسافت بود، نفردوم از من پرسید چقدر ایران ایر را می شناسی؟ به نظرات شرکت پولداری است؟ چرا و سوال کننده بعدی یک سوال هوش مطرح کرد و نفر آخر تازه از من پرسید چگونه من متوجه شوم که استهلاک این لپ تاپ با چه روشی محاسبه می شود ؟

شاید الان اینها سوالات ساده ای باشد ولی درجلسه و به یکباره همراه با استرس است، شما چند سوال غیر مرتبط را باید پاسخ بدهید و ممکن است تمرکز شما کم شود و در نهایت سوالات حسابداری و مالیاتی از شما پرسیده شود.پس آمادگی چنین محیطی را حتما داشته باشید. و اما محورهای سوالات حسابداری و مالیاتی، در این مورد باید عرض کنم همیشه سوالات حول یک محور نیست مثلا وقتی شما پاسخ مالیات حقوق را بدانید سوال بعدی دوباره از حقوق نیست و خیلی کم اتفاق می افتد ، چارچوب مصاحبه در کلیات زیر سازماندهی می شود و نیروی داوطلب استخدامی پرسیده می شود :

سوال مربوط به بیمه و اداره کار

سوال مربوط به سامانه های مالیاتی مانند ارزش افزوده و ماده ۱۶۹

سوال مربوط به اصول حسابداری

سوال از یک مشکل مالی و پیشنهاد شما

این کلیات همان چند دقیقه است. بنابراین شما انقدر باید مسلط باشید که در هر پارامتر بهترین جواب را بدهید. در مورد آخر هم باید اشاره به این نکته کنم معمولا یک اشکال یا مشکل مطرح می شود و با ارائه نظر سنجی از شما تا حدی سطح اطلاعاتی مشخص می شود. مثلا درباره تهاتر دارایی ثابت دو شرکت با یکدیگر ، شما در اینجا باید اشکال را بدانید و راه حل پیشنهادی برای برطرف شدن اشکال را ارائه کنید.

با تشکر از شما – میثم حاجی محمدی

 

ضمیمه نوشته :

طبقه بندی نیازمندی ها در بازار کار که شرکتها و مدیران تصمیم به همکاری با یک کارشناس مالی و مالیاتی می گیرند :

تاسیس
انحلال
جرائم مالیاتی
بیمه
اظهارنامه
صندوق فروشگاهی
فرار مالیاتی
مبادی ورودی و خروجی
جذب نیرو
مشاوره

چکیده نیاز کارفرما ممکن است یک مورد و یا ترکیبی از این موارد در بازار کار است.چون مصاحبه استخدام حسابدار فقط منوط به ارگانهای بزرگ و سازمانها نمی شود، پس لازم است شما ترفندهای بیشتری را بدانید تا در موقعیت اختصاصی تر هم موفق عمل کنید، همایش جدیدی در راه است با نام همایش بزرگ غلبه در هد دادن فرصت مصاحبه از حسابدار، پبشنهاد میکنم اگر حسابدار هستید همین الان نام خود را در این همایش رزرو کنید : با ارسال کلمه “حسابدار” به سامانه ۵۰۰۰۵۰۰۰۳۰۲۵۳۸ پیامک کنید. این همایش روز جمعه ساعت ۹ صبح مورخ ۶ اسفند ۹۵ در تهران برگزار می شود. قبل از فراخوان رسمی همایش این فرصت را دارید که زودتر نام خود را رزرو کنید. 

 

موفق و پیروز باشید

 

 

این پست را تا حالا دیده اید :

پاسخ به ۳۵ پرسش شغلی در حسابداری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید