اطلاعات مالی خریداران و فروشندگان ارز در اختیار سازمان امور مالیاتی

2
1,106 بازدید

ماده ۱۶۹ مکرر مالیات

سلام دوستان. شما در مورد ارائه اطلاعات خریداران و فروشندگان ارز به سازمان امور مالیاتی اطلاعی دارید؟

ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها بیان می دارد که به منظور شفافیت فعالیت­های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.

متن کامل ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها 

“اطلاعات کلیه اشخاصی که اقدام به خرید و فروش انواع ارز می نمایند در اختیار سازمان مالیاتی کشور قرار گرفته و حسب قوانین موضوعه نسبت به مطالبه مالیات بر درآمد متعلقه اقدام خواهد شد.”  این خبری است که در روزهای قبل منتشر شد و طبق ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها به خریداران و فروشندگان ارز  توصیه می شود ضمن دریافت و کنترل مستندات معاملات خود (صورتحساب خرید و فروش) با صرافان، اسناد و مدارک مربوط به معامله را برای ارائه به اداره امور مالیاتی، نزد خود نگهداری نمایند. 

افرادی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند باید بدانند که ارائه اطلاعات خرید و فروش آنها برای سازمان امور مالیاتی مورد اهمیت می باشد. و شامل :

  • اطلاعات هویتی ( شامل اطلاعات هویتی و مکانی و مجوزهای فعالیت اقتصادی و معاملات اشخاص حقیقی و حقوقی )
  • اطلاعات معاملاتی اشخاص ( شامل معاملات، تجارت خارجی، قراردادهای انجام معاملات و فعالیت های تجاری و عملیات پیمانکاری و دیگر خدمات، فعالیت های مربوط به خرید و فروش ارز و سکه، اطلاعات مربوط به بیمه نامه ها و بارنامه ها و موارد مشابه دیگر
  • اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه ای اشخاص ( شامل اطلاعات بانکی سپرده ها، سود سپرده ها  و تسهیلات بانکی و نقل و انتقال سهام و سایر اوراق و موارد مشابه )
  • اطلاعات دارایی ها، اموال و املاک و نقل و انتقال آن ها
  • سایر اطلاعات اقتصادی که بسته به تصمیم وزارت امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیات وزیران اضافه خواهد شد.

ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها  به همراه تبصره هایش شاید برای عده ایی نگران کننده باشد ولی باید گفت که اینطور نیست و نه تنها مانعی برای فعالیت های اقتصادی در یک چهارچوب قانونی، برای مودیان، ایجاد نمیکند بلکه بستری برای پیشرفت در تولیدات و فعالیت های اقتصادی هم خواهد بود و  نیازمند افزایش اطلاعات مالیاتی مودیان است.

طبق قانون موارد زیر مشمول ارسال صورت معاملات فصلی نیستند:

۱٫خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهادار ؛
۲٫ خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه ؛
۳٫سود و کارمزد و جریمه های بانکها، صندوق تعاون، صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات
اعتباری غیربانکی مجاز و صندوقهای قرض الحسنه؛
۴٫سود سهام و سهم الشرکه؛
۵٫حق عضویت اعضاء مجامع حرفهای، احزاب و انجمنها و تشکلهای غیردولتی دارای مجوز از مراجع
ذی صلاح؛
۶٫کمکها، جوائز و هدایای بلاعوض؛
۷٫مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات(به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات
بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه های اجرائی پرداخت می شود؛
۸٫حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات های مستقیم؛ ( در زیر به تشریح این موضوع پرداخته میشود)
۹٫ وجوه پرداختی بابت حق نگهداری(شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمانهای پرداختی.

پس صرافی ها هم مشمول ارسال معاملات فصلی می باشند و باید اطلاعات خرید و فروش خود را ارائه نمایند و با خبر منتشره در ۱۸ بهمن ماه ۹۶ اطلاعات آنها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است و اقدامات لازم در جهت وصول مالیات انجام خواهد شد.

اگر در راستای دفاعیات مالیاتی صرافیها نیازمند مشاوره و راهنمایی می باشید تیم کارشناسی پرشین حساب به شما کمک خواهد کرد. به منظور دریافت مشاوره، کلمه ” مشاوره ”  را به شماره  ۵۰۰۰۵۰۰۰۳۰۲۵۳۸ پیامک نمایید.

افشای اطلاعات مودیان در سال ۹۶ و ماده ۱۶۹ مکرر

 

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    اگر کارمند یک شرکت اقدام کند به فروش دلار برای شرکت و یا شخص خودش و فاکتور و اطلاعاتی به صرافی ندهد اداره مالیات چگونه دسترسی به فرد جهت اخذ مالیات دارد ؟

    • سلام دوست عزیز طبق قانون صرافی ها مشمول ارائه گزارشات فصلی هستند. بدین معنا که هرگونه مبادله ای با شخص حقیقی یا حقوقی انجام شود در گزارشات خود ارائه می نمایند حتی اگر تنها نام یا شماره ملی او را داشته باشند. از طرفی ردیابی اطلاعات مالی برای وصول مالیات ها از سوی بازرسین دارایی به راحتی امکان پذیر است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید