مالیات تکلیفی و دسته بندی آن

2
2839

مالیات تکلیفی

مالیات تکلیفی
یکی از موارد خیلی مهم در اجرای تکالیف مالیاتی مودیان، در نظر گرفتن و کسب مهارت مالیات تکلیفی است. من در بخش اول کتاب صفر تا صد مالیات به این نکته اشاره میکنم که حسابداران باید بدانند که مالیات تکلیفی به چند مورد بسنده نمی شود و شامل موارد دیگری نیز می باشد.تصور خیلی از مودیان از مالیات تکلیفی ارسال لیست حقوق و اجاره و حق الزحمه است در صورتی که محور اصلی مالیات تکلیفی در کتاب قانون مالیاتهای مستقیم بسیار گسترده است .به عنوان مثال اظهارنامه موضوع ماده ۱۱۶ که از تکالیف مدیران تصفیه می باشد و بایستی ظرف شش ماه از تاریخ انحلال شخص حقوقی در اداره ثبت شرکتها به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم و مالیات متعلق نیز پرداخت گردد که این اظهارنامه مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی می باشد.

یک اشتباه زیر ساختی و مهم

مالیات تکلیفی

اشتباه زیر ساختی اینجاست که متاسفانه برخی از مدرسین مالیاتی هم مرتکب آن می شود، و آن اینکه مالیات تکلیفی را فقط منوط به بندهای مشخص شده در برگ تشخیص مالیات عملکرد و مالیات حقوق می کنند. از تصور این دوستان مالیات تکلیفی صرفاً شامل مالیات اجاره ، مالیات حق الزحمه ، مالیات اشخاص خارجی و حقوق می شود. در صورتی که کاملا اشتباه است. در قانون انواع مالیاتهای تکلیفی را داریم که یک حسابدار مالیاتی باید با حساسیتهای آن نیز آشنا شود. من در فصل های بعدی کتاب بیشتر در مورد پارامترهای برگ تشخیص و جرائم تکلیفی صحبت می کنم ولی بهتر است شما هم بیشتر با فهرست مالیاتهای تکلیفی آشنا شوید. مطالعه متن هر ماده را بر عهده خودتان می گذارم تا همین الان مجبور شوید کتاب قانون را بازکنید و با مطالعه متن مواد زیر، جهت استفاده کتاب گرم شوید.

این مطلب را هم بخوانید:  آیا حقوق و دستمزد پرداختی به پرسنل باید در صورت فصلی معاملات ارسال شود؟

تقسیم بندی مالیات تکلیفی

اصولاً در تمام مواردی از مواد قانون مالیاتها که درآن باصطلاح (مکلفند) اشاره گردیده نشان دهنده آن است که در این ماده قانونی تکلیفی از طرف قانون گذار (سازمان امور مالیاتی ) بابت اشخاص ثالث برعهده مودی واگذار گردیده است که در صورت عدم اجرا مشمول اصل و جرائم مربوطه خواهد شد.توجه شما را به فهرست کل این تکالیف جلب می نمایم.
• ماده ۵۳ – تبصره ۹ (مالیات تکلیفی اجاره املاک)
• ماده ۸۵ و ۸۶ اصلاحی ( مالیات تکلیفی حقوق )
• ماده ۱۰۲ ( مالیات تکلیفی مضاربه )
• ماده ۱۰۳ ( مالیات تکلیفی حق الزحمه )
• ماده ۱۰۴ ( مالیات تکلیفی حق الزحمه ها) – در قانون مالیاتهای جدید حذف گردیده است.
• ماده ۱۰۷ ( مالیات تکلیفی اشخاص حقوقی خارجی )
• ماده ۱۰۹ ( مالیات تکلیفی و موسسات بیمه)
• ماده ۱۱۶ ( تکلیف مدیران تصفیه اشخاص حقوقی )
• ماده ۱۱۸ ( مسئولیت آخرین مدیران شخص حقوقی و مدیران تصفیه و ضامن ها)
• ماده ۱۲۳ ( مالیات تکلیفی منافع بلاعوض اموال )
• ماده ۱۴۳ ( مالیات تکلیفی نقل و انتقال سهام )

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

تکلیف مهم شما برای یادگیری

یادگیری مالیات خودش خیلی فرار است حال چه برسد به آیین نامه های آن و دیگر بخشنامه ها ولی به شخصه اعتقادی دارم آن اینکه با تکرار می توانید به مرور همه آنها را ملکه ذهن خود کنید. تکلیف امروز شما هم این است که همین الان بعد از مطالعه این بخش متن موادی که در فهرست بالا مشاهده کردید را یکبار در کتاب یا سایت قانون مالیاتها مطالعه نمایید.برای شروع هم من چند نمونه را اینجا برای شما می نویسم تا گرم مطالعه شوید:

این مطلب را هم بخوانید:  عدم لزوم تشکیل مجمع عمومی موسس در شرکتهای سهامی...؟!

ماده ۱۱۶

مدیران تصفیه مکلف اند ظرف شش ماه از تاریخ انحلال (تاریخ ثبت انحلال شخص حقوقی در اداره ثبت شرکتها) اظهارنامه مالیاتی مربوط به آخرین دوره عملیات شخص حقوقی را براساس ماده(۱۱۵) این قانون تنظیم و به اداره امور مالیاتی مربوط ‌تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.
تبصره ـ مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که ‌منحل می‌شوند با رعایت تبصره (۲) ماده (۱۱۵) این قانون به نرخ‌ مذکور در ماده (۱۰۵) این قانون محاسبه می‌گردد.

ماده ۱۰۳

وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی ‌وکالت می‌کنند مکلف اند دروکالت نامه‌های خود رقم حق ‌الوکاله‌ها را قید نمایند و معادل پنج درصد آن بابت علی‌الحساب مالیاتی روی ‌وکالت نامه تمبر الصاق و ابطال نمایند که در هر حال مبلغ تمبر حسب ‌مورد نباید کمتر از میزان مقرر در زیر باشد:
الف ـ در دعاوی و اموری که خواسته آنها مالی است پنج درصد حق‌الوکاله مقرر در تعرفه برای هر مرحله‌.
ب ـ در مواردی که موضوع وکالت مالی نباشد یا تعیین بهای ‌خواسته قانوناً لازم نیست و همچنین در دعاوی کیفری که تعیین‌ حق‌الوکاله به نظر دادگاه است پنج درصد حداقل حق‌الوکاله مقرر در آیین‌نامه حق‌الوکاله برای هر مرحله‌.

اگر تصمیم دارید مالیات را بصورت کارآموزی یاد بگیرید، می توانید در دوره صفرتاصد مالیات ثبت نام کنید

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here