نحوه استفاده از گزارش واصله در سامانه معاملات فصلی

4
1856

چگونه میتوان به اطلاعات ارسال شده برای شرکتتان از طرف شرکتهای دیگر در معاملات فصلی پی برد؟

سلام دوستان پرشین حساب عزیز

میدانید که گزارشات فصلی یکی از مهم ترین مواردی است که هر حسابدار با آن مواجه است.قطعا شما به عنوان حسابدار با دارایی سرو کار داشتید.هر سال سازمان امورمالیاتی واحد مورد رسیدگی همراه با برگه دعوت اسناد و مدارک ،گزارشی از پرونده مودیان به آنها ارائه می نماید که در آن نام شرکتهایی که خرید یا فروش برای شرکت شما داشته اند،ذکر شده است. ولی این گزارش توسط واحد مورد رسیدگی به کارفرما تحویل داده می شد و بر اساس آن کارفرما می بایستی به بررسی آن پرداخته و شماره اسناد را عطف میداد.تا زمانی که این گزارش توسط دارایی به مودیان ارائه نمی شد مودی از اسامی شرکتهای متقابلی که خرید یا فروش به نام شرکت اعلام نموده اند با خبر نمی شد.

بیان چالش ها

شاید شرکتهایی به طور اشتباه نام شرکت شما را در گزارش خرید یا فروش خود ثبت می کردند،یا شرکت شما فاکتور خرید یا فاکتور فروش شرکتی دیگر را در گزارش خرید و فروش فصلی ثبت نمی کرد و دیر متوجه این موضوع میشدید با دریافت این گزارش!
خوشبختانه اخیرا سازمان امور مالیاتی گزارشی به نام “گزارش اطلاعات ارسال شده برای شما” در سایت tax.gov.ir ارائه کرده است که با دریافت آن از سایت میتوان به این موضوع پی برد که به نام شرکت شما،چه شرکتهایی خرید یا فروش ارسال نموده اند.لازم به توضیح است که گزارشات واصله تا سال ۹۵ در سایت گزارش معاملات فصلی موجود می باشد.در ادامه بایستی بیفزایم که به علت سوالات دوستان در مورد اینکه گزارش واصله چیست،بر آن شدم توضیحاتی برای آشنایی دوستان ارائه دهم.

مزایا

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه رسیدگی به جرائم موضوع ماده 169 قانون مالياتهاي مستقیم

مزیت این گزارش در این است که شما میتوانید مودیانی که فاقد اعتبار بوده شناسایی نمایید،همچنین با بهره گیری از این گزارش می توان گزارش خرید یا فروش خود را کنترل نمایید و از فاکتورهای خرید یا فروشی که سهوا جا افتاده زودتر مطلع شوید.اداره امور مالیاتی برای کاهش مغایرت های موجود بین شرکت هایی که مبادلات خرید و فروش فیمابین دارند این گزارش را تعبیه نموده ،در این گزارش لیست تمام شرکت ها به همراه مبلغی که به نام شرکت شما ارسال شده ،موجود می باشد.همچنین زمانی که مغایرت های فیمابین شرکت ها کاهش یابد،از سوی سازمان امور مالیاتی نیز رسیدگی بهتری انجام خواهد شد.
جهت درک بهتر دوستانی که شاید برای اولین بار به این گزارشات رجوع می کنند، تصویرهای ذیل ارائه شده است:

t


اشتباه نکنید!

این گزارش برای این موضوع نیست که شما براساس آن، گزارش خرید یا فروش خود را تهیه نمایید.شما بایستی بر اساس تمام اسناد و فاکتورهای خرید یا فروش خود، گزارش خرید یا فروش را تهیه نمایید و با استفاده از این گزارش به کنترل بیشتر آن بپردازید.

4 دیدگاه ها

 1. گزارش واصله بسیار فوق العاده است واینکه می توان از فاکتورهای خرید و فروشی که سهوا جا افتاده مطلع شد بسیار به درد بخور است

 2. سلام
  خانم وطن
  ممنون از مقاله های کاربردی شما
  در رابطه با گزارشی که اعلام فرمودید در سامانه مالیاتی فقط تاریخ تا سال ۹۵ را نشان میدهد ، اطلاع دارید چرا به روز نیست ؟

  • با سلام خدمت شما
   بر خود می بالیم که شما عضوی فعال در پرشین حساب می باشید.
   تشکر فراوان از اطلاع رسانی شما.
   متن اصلاح گردید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here