صورت وضعیت پیمانکاری در چه زمانی باید به دارایی ارائه شود؟

2
2849

صورت وضعیت پیمانکاری

سلام به همه شما عزیزان و همراهان خوب پرشین حساب. موضوعی که از ابهامات موجود در بین پیمانکاران و کارفرمایان است، در این خصوص می باشد که صورت وضعیت پیمانکاری در چه زمانی برای اداره دارایی گزارش گردد؟ در واقع اینکه صورت وضعیت ارسالی توسط پیمانکار به کارفرما که نیاز به بررسی و تایید دارد اگر در بین دو دوره مالیاتی قرار گیرد تکلیف مودی چه خواهد بود؟

پیمانکار در آذرماه ۹۶ صورت وضعیت پیمانکاری را تهیه و برای دریافت تایید به کارفرما ارسال نمود. اما به دلیل تجمع کار و حجم بالای صورت وضعیت هایی که کارفرما تحت بررسی دارد زمان زیادی برای تایید صرف خواهد شد. در این شرایط پیمانکار چه باید انجام دهد؟ صورت معاملات فصلی و سایر اظهارات خود به اداره دارایی را چگونه اعمال خواهد کرد؟ اگر در دوره آذر این صورت وضعیت را ارسال کند و کارفرما آن را تایید نکند با مشکل روبه رو خواهد شد.

از طرفی مغایرت با صورت معاملات کارفرما بعد از بررسی ها هم مشکل ساز خواهد بود. در دوره های قبلی نظر بیشتر ممیزان محترم بر این بود که پیمانکار صورت وضعیت را ارسال کند و در صورت تغییر در آن بعد از تایید کارفرما، صورت معاملات فصلی خود را اصلاح نمایند. هنوز هم برخی بر این منوال عمل خواهند کرد ولی پیشنهاد بهتر و رویه بهتری که در پیش گرفته می شود این است که کارفرما و پیمانکار در تعامل با یکدیگر همانگی های لازم را داشته باشند و در هر دوره ای که صورت وضعیت مورد تایید قرار گرفت هر دو ارسال نمایند. اما این بدان منظور نیست که کارفرما بنا به دلایل کاری یا شخصی خود در اجرای این امر تعلل کند. مدت زمان انجام کار پیمانکاری و ارائه صورت وضعیت پیمانکاری تا تایید آن توسط کارفرما نباید به قدری باشد که از ارزش آن کاسته شود.

این مطلب را هم بخوانید:  فرصتی استثنایی برای پیمانکاران تا 20 دی ماه

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

وقتی صحبت از پیمان و پیمانکار به میان می آید همه تصور میکنند که این موضوع مختص ساختمان سازان و این قبیل افراد است.اما در حقیقت این طور نیست و این دست از افراد فقط یک نمونه از آن است. قرارداد انجام کارهای حسابرسی، مشاوره ایی و تمام قراردادهایی که قرار است در هر مرحله پیمانکار بخشی از کار را به کارفرما تحویل دهد از این نوع هستند.

ماده ۳۸

بر اساس ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی از هر صورت وضعیتی که پیمانکار به کارفرما برای انجام پروژه تحویل میدهد باید به میزان ۵درصد ناخالص کارکرد آن، نزد کارفرما نگه داشته شود.این سپرده به اضافه آخرین قسط پیمانکار نزد کارفرما نگهداری خواهد تا زمانی که پیمانکار به تامین اجتماعی مراجعه نماید و مفاصاحساب او توسط تامین اجتماعی صادر گردد.

میزان حق بیمه قراردادهای پیمانکاری

  • میزان حق بیمه قراردادهای پیمانی در کل به میزان ۶٫۶ درصد ناخالص کارکرد است. جزئیات آن به این قرار است : ۱٫۶ درصد پیمانکار و ۵ درصد سهم کارفرما. که از این بابت ۰٫۶ درصد مربوط به بیمه بیکاری خواهد بود.
  • حق بیمه قراردادهای مشاوره ایی با بقیه تفاوت دارد و جمعا به میزان ۱۵٫۶% ناخالص کارکرد خواهد بود. که از این میزان ۳٫۶% سهم مشاور و ۱۲% سهم کارفرما خواهد بود. همچنین بیمه بیکاری در این مورد ۱٫۶ درصد است.
  • اگر قراردادی که منعقد شده است به این طریق باشد که کارفرما همه مصالح را با هزینه خود تامین کند، حق بیمه بر اساس ۱۵% ناخالص کل قرارداد به اضافه۱/۹ حق بیمه بیکاری محاسبه میشود.
  • اگر قراردادی که منعقد شده است به این طریق باشد که مصالح و دستمزد و ابزار به عهده کارفرما باشد، ۷درصد ناخالص کل به اضافه ۱/۹ حق بیمه بیکاری محاسبه میشود.
این مطلب را هم بخوانید:  آموزش حسابداری پیمانکاری همراه با یک فیلم

حسابداری پیمانکاری از شاخه های تخصصی رشته حسابداریست که بازار کار خوبی برای آن وجود دارد اما حسابداران کمی را به سمت خود جذب می کند. به همین دلیل پیشنهاد ما به افرادی که به تازگی به این تخصص می پیوندند و تمایل دارند درآمد زیادی کسب کنند آموزش در این رشته و جذب پروژه های پیمانکاریست.

اگر علاقه مند به شرکت در دوره های جذب پروژه و آموزش حسابداری پیمانکاری هستید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

فیلم آموزشی(رایگان) مفاصا حساب بیمه به زبان ساده برای پیمانکاران

تعیین مبلغ بیمه ماده ۳۸ در قراردادهای پیمانکاری

2 دیدگاه ها

  1. سلام سوالی داشتم.
    اگر قراردادی منعقد شود و ما ۶.۶ درصد کل رقم قرارداد را شناسایی کنیم و در حسابهای انتظامی بنویسیم و بعد از ارسال هر لیست بیمه حسابهای انتظامی را بستانکار کنیم تا با این روش محاسبه کنیم که از کل بیمه قرارداد چقدر استفاده کرده ایم درست می باشد یا نه؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here