تکنیک های ارسال معاملات فصلی در کوتاه ترین زمان

2
3828

ارسال معاملات فصلی

سلام دوستان خوب.

سوالات زیادی در خصوص معاملات فصلی در این روزهای پایانی مهلت ارسال معاملات فصلی در سامانه های ارتباطی ما با کاربران عزیز مطرح شده است. با هر آنچه که در خصوص معاملات فصلی تا کنون بیان شده گویا بازهم ظرفیت آموزش و ارائه مطلب باقیست.

امروز به مرور مطالب بیان شده در ارتباط با ارسال معاملات فصلی می پردازیم امیدوارم که با دقت بتوانید از این مطالب تکنیک های ارسال معاملات را استفاده نمایید.

مطابق بند ۴-۵ دستور العمل شماره ۲۰۰/۳۹۵۴ مورخ ۱۳۹۲/۰۳/۰۷ برای خرید های تا میزان ۵ در صد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، معاملات مذکور را طی یک سطر در فهرست سه ماهه (فرم شماره ۴) به صورت تجمیعی به شرح (معاملات کمتر از ۱۰% مبلغ حد نصاب) درج نمایید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

لازم به ذکر است اگر معاملات اعلام شده به شرح فوق از ۵% مبلغ خرید سالیانه شما بیشتر باشد، شما به عنوان مودی دارای ریسک محسوب گردیده و در الویت رسیدگی قرار خواهید گرفت.

کد فراگیر چیست:
هنگام ثبت سفارش در سایت رسمی وزارت صنعت معدن و تجارت به نشانی www.sabtaresh.tpo.ir شماره ای به عنوان شناسه (کد) فروشنده دریافت می گردد که شماره مذکور به عنوان شناسه اختصاصی اشخاص خارجی است و می بایست در سامانه صورت معاملات سازمان امور مالیاتی در هنگام ارسال اطلاعات واردات درج گردد.
ب) در سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی.tax.gov.ir در بخش استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی امکان دریافت کد فراگیر اتباع خارجی برای اشخاص حقیقی وجود دارد. (منظور از کد فراگیر اتباع خارجی همان شماره اختصاصی اشخاص خارجی است که برای افراد حقیقی بکار می رود.)

این مطلب را هم بخوانید:  گزارش تصویری از یک کلاس مالیاتی متفاوت

آیا لزومی برای مهندسین ناظر در  ارسال معاملات ماده ۱۶۹ وجود دارد یا خیر؟
برای این پرسش باید پاسخ داد که در سامانه صورت معاملات اگر مهندسین ناظر کارفرما می باشند اطلاعات قرارداد و اگر پیمانکار اطلاعات خرید و فروش را لازم است تا تکمیل نمایند.

 اگر کالایی مشمول ارزش افزوده نباشد و یا مبلغی به عنوان ارزش افزوده دریافت/پرداخت نشده باشد، در قسمت مالیات و عوارض ارزش افزوده می بایست در قسمت مالیات و عوارض ارزش افزوده مبلغ صفر درج گردد.

آیا دفاتر اسناد رسمی مکلف به اجرای دستورالعمل ۱۶۹ مکرر می باشند؟ براساس دستورالعمل اجرایی ماده ۱۶۹ مکرر کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع (بند الف و ب ) ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم از جمله دفاتر اسناد رسمی مکلف به اجرای دستورالعمل مذکور می باشند.  دفاتر اسناد رسمی می بایست مبالغ دریافتی بابت ثبت قراردادها، معاملات، اسناد و…. را که تحت هر عنوان از جمله (کارمزد) و (حق التحریر) از مشتریان برای انجام امور مربوطه دریافت می نمایند در فهرست فروش و تمامی هزینه ها بابت خریدهای انجام پذیرفته را در فهرست خرید ثبت و ارسال نمایند.

مهلت رسیدگی به جرائم موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم صرف نظر از دوره های زمانی تسلیم فهرست هر سال و طبق ماده ۱۵۷ قانون مالیات های مستقیم، ۵ سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی خواهد بود.
برای مثال مهلت رسیدگی به جرائم مربوط به عملکرد سال ۹۱ نهایتا تا تاریخ ۹۷/۴/۳۱ و مهلت ابلاغ برگ مطالبه آن حداکثر تا تاریخ ۹۷/۷/۳۰ خواهد بود.

در مواردی که مودی در مهلت مقرر نسبت به تسلیم فهرست امتناع کند و متعاقب آن نسبت به تکمیل اطلاعات و ارسال آن اقدام کند صرف نظر از اینکه فهرست در مهلت مقرر یا خارج از آن ارائه شده باشد، مشمول جریمه عدم ارسال فهرست بابت این بخش نخواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  پاسخ به ابهاماتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده حمل کالا

ویرایش سال مربوط به اطلاعات ارسالی مشمول جریمه نخواهد بود.

ویرایش یکی از اقلام اطلاعاتی مربوط  به اطلاعات هویتی مودیان از جمله نام یا شماره ملی که منجر به صحت اطلاعات ارسالی گردد فارغ از زمان ویرایش اطلاعات، مشمول جریمه نخواهد بود.

تمامی ویرایش اطلاعاتی که منجر به تغییر طرف معامله یا افزایش مبلغ مورد معامله شده باشد اگر در مهلت مقرر ارسال صورت معاملات باشد مشمول جریمه نمی شود، در غیر این صورت نسبت به مودی جدید یا مابه تفاوت مبلغ افزایشی  مشمول جریمه عدم ارسال فهرست خواهد بود.

با توجه به مطالبی که ذکر شد پاسخ به این سوالات در محصول جدید قرار داده شده است:

سیگنال پولشویی در صورت معاملات فصلی را بیشتر بشناسید؟

چه نوع قراردادهای اجاره باید در سامانه ارسال معاملات فصلی گزارش شود؟

نحوه ثبت و گزارش بارنامه ها در سامانه ارسال معاملات فصلی به چه صورت می باشد؟

قراردادهای پیمانکاری به چه نحوی باید انجام شود؟

اگر تمایل به دریافت محصول جدید معاملات فصلی ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم دارید از لینک زیر استفاده نمایید البته ذکر شماره تلفن در این درخواست برای پاسخگویی بهتر همکاران بهتر می باشد:

ارتباط با ما

در پایان برایتان روزگاری خوش آرزومندم به امید روزهای شاد برای همگی شما عزیزان. خدانگهدار
مرضیه خیری

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here