حسابدار باشید!شغل دوم پر درآمد مال شماست!

1
2099

هر روز تعداد متقاضیان به کار حسابداری بیشتر می شود علت را هم می دانید، با بروزشدن فرایند کنترل و تشخیص مالیات، یک فروشگاه کاملا معمولی هم حداقل نیاز به یک حسابدار بطور هفتگی دارد.

امروز در این نوشته می خواهم به شما نشان دهم چرا در حال حاضر حسابداری پر درآمد ترین شغل دوم جامعه محسوب می شود. قطعا مخاطب من علاقمندانی به حوزه های مالی و مالیاتی است . پس اگر فقط علاقمند هستید حتما در ادامه همراه باشید.

فکر میکنم شما هم تفکر چند سال پیش من را داشتید، با اینکه یک کارمند ثابت حتی در بخش مالی هستید هنوز به دنبال اطلاعات تازه هستید تا بالاخره یک روز مدیر پروژه های شخصی خودتان شوید. برای اینکار نیاز به شناسایی دو حالت   منظم و نامنظم در پروژه های های حسابداری دارید. شاید الان ذهنیت شما در مورد کلمه منظم و نامنظم ، به طرف جمع آوری اسناد و مدارک برود. من در این مقاله می خواهم ذهن شما را به طرف انتظارات ببرم تا شاید با شناسایی دقیق آنها بتوانید بهتر در مورد قیمت گذاری و حتی اجرای پروژه تصمیم گیری کنید. شما باید ببینید مدیر و کلاً مجموعه چه انتظاراتی از حضور شما دارد آنوقت تا حد زیادی تکلیف برای شما مشخص خواهد شد.

جایگاه شما در نقش حسابدار

اگر قرارباشد بعنوان حسابدار وارد مجموعه ها شوید معمولا با چند حالت مشخص مواجه می شوید. حالتهایی که از شما انتظار می رود کار حسابداری یک مجموعه را انجام دهید.

این مطلب را هم بخوانید:  بهترین وقت شرکت حسابداری زدن....؟

ابتدا حالت اول را بررسی می کنیم : این حالت در شرایط مختلفی اتفاق می افتد که معمولا به طبقه بندی زیر تقسیم می گردد:

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

  • حسابدار قبلی فرصت بهتری پیدا کرده و تمایل به ترک شرکت را دارد
  • حسابدار قبلی به وظایف خود به خوبی عمل نکرده و مدیریت تقاضای نیروی جایگزین را دارند
  • حسابدار قبلی به سفارش هیات مدیره قبلی وارد شده و حالا با تغییر هیات مدیره فرد دیگری انتخاب می شود
  • حسابدار قبلی بتوانسته به خوبی انتظارات حوزه مالیاتی را برآورده نماید

حالت اول : امور مالی شرکت دارای نظم یکنواخت و مرتبی بوده وتوانسته است انتظار مدیران را در گزارشات مالی و مشاوره فراهم نماید، حالا شما جایگزین حسابدار چنین شرکتی شده اید .مدیران پس از گزینش شما اهداف را توضیح می دهند و شما با دقت شرایط و امکانات را زیر نظر بگیرید تا بتوانید بخوبی مجری و پاسخگوی مطمئنی باشید .یکی از دلایل موفقیت امور مالی می تواند نرم افزار حسابداری ، به روز بودن و نحوه ثبت اسناد  باشد. نکته مهمی که باید توجه داشته باشید و ممکن است بیشتر حسابداران با آن مواجه شده باشند ، زمان و شرایط تحویل گرفتن سمت حسابداری است . یعنی اینکه زمان تحویل گرفتن حسابها از حسابدار قبلی تا حد مقدور در پایان یا ابتدای سال مالی باشد تا براحتی بتوانید با در اختیار گرفتن تراز اختتامیه و افتتاحیه هدایت حسابداری را دردست بگیرید .

حال فرض کنید در اواسط و حتی اوخر سال این اتفاق افتاده است همانطوریکه عرض کردم همه چیز مرتب و منظم است و حالا شما می خواهید تفاوت خود را با فرد قبلی نشان دهید. در اینجا توصیه می کنم هرگز به دنبال پیاده سازی اتفاق تازه ای نباشید چون آخر سال است و این کار باعث تبدیل شدن پروژه سنگینی می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  آشنایی با تعدادی از قانون های کاربردی مالیاتهای مستقیم ( بخش اول )

 لیست کارهای شما

فعلا کار شما جمع آوری یک  لیست کنترلی است . نام آن را استاندارد بگذارید یعنی چک لیست استانداردها. حالا با حوصله در محل کار خود سعی کنید اشکالاتی که با استانداردهای حسابداری متناسب با فعالیت مجموعه تناقض دارد را به همراه اشکالات مالیاتی پیدا کنید. به عنوان مثال ساختار انبار و موجودی کالا  طبق پارمترهای مهم استاندارد شماره ۸ می باشد؟ چرا؟

پاسخ کاملاً مشخص است با اجرای طرح جامع مالیاتی و آپدیت کادر سازمان مالیاتی دیگر نمی توان مانند گذشته یک سیستم را طبق یک روال عادی جلو برد و ممکن است مسائلی پیش بیاید که نیاز به تغییر در ساختار و روال قبلی باشد. خوب نتیجه ؟

نتیجه اینکه اگر در ابتدای سال باشید بلافاصله اقدامات بعد از برگزاری جلسه اجرایی می شود ولی در صورتی که در اواخر سال و حتی اواسط آن باشید بایستی با هشدار مجموعه را آگاه کنید و توضیح دهید که فعلاً نمی توانید کاری را پیش ببرید تا انتهای سال ، فقط باید موانع خطرناک را برطرف کنید که معمولا در سیستم های منظم کمتر اتفاق می افتد.

مانده حسابهای دائمی برای شروع کار شما و نحوه اطلاع و دستیابی از آنها بسیار مهم است .ابتکارو خلاقیت در این نوع شرکت ها شرط اول موفقیت شماست .چون ثبت و کنترل اسناد قبل از شما بخوبی اجرا شده و بعد از این توسط شما قابل اجرا خواهد بود .منظور از ابتکار عوض کردن حالتها و شرایط عادی است . یکی از این خلاقیت ها می تواند تغییر در سیستم حقوق و دستمزد یا اجرای آیین نامه های مرتبط با شرایط آن شرکت است . شما می توانید با توجه به امکانات و موقعیت مناسب نحوه تسویه حساب و یا گرفتن مساعده کارکنان را تغییر دهید .

این مطلب را هم بخوانید:  سوگند نامه حسابداری چیست؟

در بخش بعدی حالت دوم و نحوه تهیه چک لیست را برای شما توضیح خواهم داد.

موفق باشید – میثم حاجی محمدی

اگر نیاز به مشاوره رایگان شغلی دارید وارد لینک زیر شوید :

مشاوره رایگان شغلی (شغل خدمات حسابداری)

 

1 دیدگاه

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here