بار حسابدار قبلی را به دوش نکشید!

5
853

حسابدار

حسابدار

حسابدار نباید طوری در جایگاه شغلی قرار بگیرد که بار مشکلات همکار خود را به دوش بکشد و در برخی موارد متهم به مطرح نکردن شود. مشکل بزرگ بسیار از حسابداران کم سابقه و حتی با سابقه عدم توجه به این موضوع است یعنی فکر میکنند می توانند انقلاب راه بیندازند و با حضور خودشان تحول بزرگی راه بیندازند. در صورتی که تفکر کاملاً اشتباهی است هم مطرح نکردن اختلالات حسابدار پیشین در قالب یک گزارش حرفه ای و هم کوبیدن حسابدار قبلی که نوعی بی مسئولیتی برای حسابدار جدیداست.

در حالت خیلی خوب همه قسمتها و بخش مالی مرتبی داشته و شما جایگزین حسابدار چنین شرکتی شدید . شما باید مسیر را مانند راننده ای که جایگزین راننده دیگر می شود با آرامش و بدون حاشیه سازی ادامه دهید  واگر اشکالی را در ادامه ملاحظه می کنید با دقت و حتی مشورت برطرف کنید. اینجا میدان مسابقه نیست که حسابدار قبلی بازنده و شما برنده باشید. شما باید از زحمات همکار خود تقدیر و تشکر کنید و راه اورا به درستی ادامه دهید.

در حالت دیگر ، مدتی زیادی نیست که شرکت تاسیس شده و سیستم و رویه حسابداری منظمی را نداشته است .مدیر شرکت از شما درخواست ارائه برنامه و سعی در مرتب و به روز کردن امور مالی دارد . شما در اولین قدم چه می کنید؟ برنامه اصلی و مشخص خودتان را ارائه می دهید ؟ نرم افزار  حسابداری مورد نظر خودتان را پیشنهاد می کنید ؟ و یا پیشنهادات سازنده تخصصی را ارائه می دهید ؟ بهترین و مطمئن ترین روش در مواجهه با این چنین شرکتها بررسی اوضاع و احوال مناسب با موضوع  شرکت است . یعنی شما بدون قبول و یا ارائه هرگونه پیشنهاد از مدیریت اجازه بخواهید مدت بسیار کوتاهی در شرکت بوده و در جریان  وضعیت قرار بگیرید و او را آگاه کنید که تمامی موفقیت های امور مالی و مالیاتی در نرم افزار حسابداری خیلی خوب خلاصه نمی شود بلکه باید راهکار خوبی را طبق اصول امور مالیاتی و استانداردهای حسابداری پیاده سازی نمایند و حالا شما مجری این برنامه ریزی هستید.  این مدت کوتاه با توجه به حجم گردش مالی شرکت می تواند از یک هفته تا یک ماه باشد .در صورت قبول مدیریت شما می توانید کار کنترلی خود را شروع کنید . در قدم اول گردش بانکهای شرکت را بررسی کنید تا بتوانید مقدار واریزی ها و برداشتها را بدست آورید .

این مطلب را هم بخوانید:  فرم درخواست مساعده حقوق

در صورت نداشتن نرم افزار برای راه اندازی آن عجله نکنید . فعلا از اکسل استفاده کنید . مدارک و مستندات را با پرینت کنترل کرده و وارد اکسل کنید ، تا بتوانید یک سرو سامانی به کارها داده باشید . بعد از آن نیم نگاهی به وضعیت حقوق و پرسنل شرکت داشته باشید چون طرف دیگر آن اداره دارایی و بیمه تامین اجتماعی است . ممکن است انجام هزینه ها از صندوق انجام پذیرد ، شما سعی کنید تنخواه گردان را مشخص کنید و هزینه ها را از این طریق کنترل کنید .نکته مهم این است که تا حدی برنامه کاریتان مشخص شده است . حالا شما به مدیران برنامه مد نظر تان را پیشنهاد می کنید تا آنها بعد از تصمیم گیری بر روی گفته های شما نظر قطعی را اعلام کنند .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

اگر در حالت بحرانی وارد این حوزه می شوید ابتدا نواقص را جستجو کنید مثلا ببینید در برگ تشخیص چه نوع هزینه هایی رد شده است و اینکه مسیر سودهی درست یا اشتباه اگر امکان این اقدام را ندارید مطئن باشید هنوز قدمی برای موفقیت برنداشته اید و فقط هدف شما جستجو برای یک شغل عادی است.

اصولا” شاید در چنین مجموعه هایی افراد دیگری نظیر شما آمده باشند  و  پیشنهاداتی را ارائه کرده باشند، مدیران نظراتی را قبول می کنند که کاربردی و قابل انعطاف باشد. پس سعی کنید با فهرست کردن و مراتب سازی در اجرای مراحل کاری از ابتدا ، بتوانید توجه  مدیران را به خود جلب کنید . به عنوان مثال برخی از مهم ترین موارد قابل پیگیری شما به عنوان یک کارشناس حسابداری عباتند از : بررسی پرونده مالیاتی شرکت در اداره دارایی ، خواندن اساسنامه بخصوص آشنایی با نوع فعالیت شرکت ، بررسی پرونده نظام مالیات بر ارزش افزوده ، بررسی پرونده گمرکی در صورت واردات و صادرات ،کنترل لیستهای حقوق و بیمه ماهیانه کارکنان و مسایلی از این قبیل …

این مطلب را هم بخوانید:  قدم اول در ورود به بازار حر فه ای حسابداری چیست؟ ( بخش اول )

 

امیدوارم با مقالاتی که صرفاً بر حسب تجربه خدمتتان ارائه میکنم به موفقیت نزدیک تر شوید.

 

با کمک مطالب زیر برد خود را به سمت موفقیت بیشتر کنید :

علائم موفقیت در حسابداری

۳ حرکت روزانه برای موفقیت در حسابداری

مصاحبه :موفقیت در حسابرسی متفاوت از حسابداری است!

روش های موفقیت در دوره کارآموزی حسابداری

5 دیدگاه ها

   • با سلام
    ضمن آرزوی سلامتی برا یکایک دستندرکاران سایت
    خواهشمنداست در صورت امکان محیطی با موضوعات تخصصی تر با کاربران در زمینه استاندارد های حسابداری ،مسائل بیمه ای و مالیاتی اعم از آئین نامه و بخش نامه ها فراهم گردد.
    بنده با کمال میل مشتاق این کارم.
    با تشکر

  • سلام کاربر محترم
   شما لطف دارید ، امیدواریم بتوانیم شمارا در رسیدن به موفقیت بیشتر ، همراهی کنیم .
   شما می توانید با عضویت در خبرنامه الکترونیکی از جدیدترین مطالب این سایت با خبر شوید .
   موفق باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here