مصاحبه :موفقیت در حسابرسی متفاوت از حسابداری است!

22
2310
Taken in The Rehearsal Factory, Toronto, ON @ October 11, 2007

موفقیت در حسابرسی

راه حل حرفه ای شدن در حسابرسی این است که شما هدفتون حسابدار رسمی شدن باشه

موفقیت در حسابرسی چگونه امکان پذیر است؟این سوال علاقمندان به حرفه حسابرسی است، دوستانی که تلاش می کنند حسابرس حرفه ای شوند ولی دقیقاً نمی دانند از کجا شروع کنند؟ چگونه گام های محکمی بردارند تا به موفقیت چشمگیر برسند؟ شاید توصیه و پیشنهاد یک حسابدار رسمی جوان و با سابقه کشور  بتواند کمک بیشتری به این دوستان کند.

معرفی 

با سلام به شما ،مهدی ماستبندزاده هستم ، کارشناس ارشد حسابداری و دارای رده سرپرست ارشد در موسسه حسابرسی دقیق تراز سپاهان

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

سوابق تحصیلی 

در سال ۱۳۸۰بعد از پایان دوره پیش دانشگاهی در کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته حسابداری دانشگاه اصفهان قبول شدم ، پس از اتمام دوره کارشناسی بلافاصله در سال ۱۳۸۴ در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه مبارکه پذیرفته شدم و درسال ۱۳۸۷ از پایان نامه خودم دفاع کردم ، در اواخر دوره لیسانس ترم ۶ و ۷ وارد حرفه حسابرسی در همین موسسه ای عرض کردم ، شدم و تا همین الان مشغول به فعالیت هستم ،

خصوصیات یک حسابدار حرفه ای 

ما در جامعه حسابداران و حسابرسان غیرحرفه ای و حسابداران و حسابرسان حرفه ای داریم ، که متفاوت از هم هستند. راه حل رسیدن به این دو مورد هم متفاوت است و من میتونم این تفاوت را برای شما توضیح بدم ، اول در مورد حسابدارحرفه ای صحبت می کنم ، یک حسابدار حرفه ای باید دارای چند مشخصه باشد :

• با اصول و استانداردها آشنا باشد و نحوه اجرا را بداند

• نسبت به اصول دروس تخصصی رشته حسابداری تسلط کافی داشته باشد حتی دروس دانشگاهی
• اطلاعات خودش را در تمامی حوزه های مرتبط افزایش دهد امور مالیاتی و استانداردها
• با قوانین و مقررات روز حرفه حسابداری آشنا باشه

این ها حداقل هایی است که حسابدار باید بدونه ، حالا برای حرفه ای شدن باید در این موارد پیشرفت داشته باشه .

لطفاً فسیل نباشید!

متاسفانه به حسابداری فسیل شده می گویند که یک سری کارها را به طور روزمره و تکراری انجام بده ، و هیچ سعی و تلاشی نمی کنه که پیشرفتی داشته باشه و به وضعیت خودش راضی است ، حسابداری حرفه ای لازمش پیشرفت کردنه

درجازدن یعنی در هر جایگاهی که هستید راضی باشید!

در مورد حسابرسی هم همینطوره ، البته در مورد حسابرس حرفه ای شدن یک مقدار مشکل تر شده ، در حسابرسی من افرادی رو دیدم که تعداد اونها هم خیلی زیادند ، این افراد خیلی زود وارد می شوند و خیلی زود هم خارج می شوند ، حسابرسی حرفه ای است که برای پس از ورود خیلی باید سعی و تلاش کنه ، با توجه به قوانینی که اخیراً گذاشتند .

این مطلب را هم بخوانید:  بررسی فعالیتهای اقتصادی در کشور امارات متحده عربی

راه حل حرفه ای شدن در حسابرسی این است که شما هدفتون حسابدار رسمی شدن باشه

یعنی اینکه کسی که از صفر وارد حسابرسی می شود و هدفش این نباشه که حسابدار رسمی بشه و به عنوان شاغل انفرادی و شریک داخل یک موسسه کار بکنه ، اون حسابرس نمی تونه حرفه ای باشه ، حسابدار رسمی کسی است که امضاش تو این جامعه ارزش داره و یک اعتبار خیلی خوبی به گزارش ها و صورتهای مالی که مورد قبول دولت و مجامع حرفه ای هست ، می دهد .
حسابداران هم برای حرفه ای شدن باید به جز موارد ذکر شده ، باید در بخش نرم افزار و فن آوری اطلاعات هم به روز شوند .

و اما ماجرای نرم افزار حسابداری 

بازار نرم افزارهای حسابداری خیلی داغ هست و انواع مختلف آنها وجود دارد ، متاسفانه بعضی از این نرم افزارها چون تیم متخصص و حرفه ای در زمینه حسابداری از آنها پشتیبانی نکرده اون کیفیت لازم را ندارند ، اگر یک تقسیم بندی کلی بخواهیم انجام بدیم در حال حاضر چند نوع تقسیم بندی نرم افزار موجود است :
یکی از اونا اینه که در بازار به دو صورت تقسیم میشوند : نرم افزارهای حسابداری استاندارد و نرم افرهای حسابداری غیر استاندارد
نوع دیگر تقسیم بندی به این صورت است که یک سری از نرم افزارها برای افراد غیر حسابدار طراحی شده اند ، و یک سری هم از نرم افزارهای حسابداری برای حرفه ای ها طراحی شده اند ، هر کدوم از اینها در جایگاه خودشون استفاده خاصی دارند ، نمونه نرم افزارهای ویژه غیر حسابداران نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی است . ما نرم افزارهای فروشگاهی خیلی خوبی طراحی شده که مخصوص غیر حسابدارهاست . ولی نرم افزار که باید شما مد نظر داشته باشید نرم افزارهای حسابدار ی استاندارد است که مخصوص شرکتهای بزرگ و معتبر می باشد .

ویژگی خوب نرم افزارحسابداری از نظر حسابرسی

۱- پکیج کامل آن موجود باشد این خیلی مهم است ، منظور این است که ما یک نرم افزار مالی واصلی حسابداری را داریم ، که ثبت حسابداری در آن زده می شود که خروجی اصلی آن تراز آزمایشی است ، این نرم افزار حسابداری مالی میتونه یک سری زیر سیستم داشته باشه و اطلاعاتی که میخواد در نرم افزار مرکزی ثبت بشه ابتدا در این زیر سیستمها ثبت می شود ، مثل نرم افزارحقوق و دستمزد ، نرم افزار انبار ، نرم افزار فروش ، نرم افزار سهام ، بهای تمام شده . یکی از محاسن نرم افزارهای پکیج شده ارتباط و لینک ساده ای است که بین آنها با نرم افزار اصلی برقرار می شود .

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه پرونده شما در اداره دارایی "خاص" می شود؟

۲- موضوع بعدی ، طراحی اون نرم افزار هست ، یک اصطلاح هست که ما بهش میگیم userfriendly، یعنی محیطی که کاربر در اون احساس راحتی داشته باشد .

۳- منوهای استاندارد داشته باشد ، من چند نمونه از اونها را خدمتتون عرض میکنم ، مثلاً ما در هر نرم افزاری باید منوی ورود اطلاعات داشته باشیم ، منوی انجام عملیات و منوی خروجی و گزارشات . این یک فرم استاندارد و کلاسیک است ، حالا ممکن است عناوین آن فرق کند ،متاسفانه خیلی از نرم افزارها از این منوها آگاهی ندارند .

۴- مورد دیگر تعداد سطوح حسابهای مد نظر است ، مثلاً در شرکتی ممکن است شما ۴ یا ۵ سطح حساب مختلف داشته باشید .
۵- مورد پنجم کدینگ نرم افزاراست ، برخی از نرم افزارها یک سری کدینگ آماده غیر قابل تغییر را دارند، ولی مهم این است که یک نرم افزار کدینگ انعطاف پذیری داشته باشد ، تا بتوانید شما کدینگ مدنظرتون رو در اون پیاده سازی کنید .

۶- بعدی وجود تفضیلی شناور و یگانه است که از توضیحش کمی طولانی است .

۷- و مورد آخر هم نحوه پشتیبانی و رفع اشکال و قیمت آن است .

یک مسئله مهمی رو شما توجه داشته باشید و امو اینه که ما نمی تونیم به هر فردی که مشاوره میخاد بگیم فلان نرم افزار خوبه و اینو بخرید ، نرم افزاری که مرتبط با اون فعالیت است باید بکار گرفته شود ، پس این خیلی مهم است که وقتی کسی قصد مشاوره نرم افزار را دارد باید مشخصات فعالیت شرکت و نیازهای شرکت را به فرد مشاور توضیح دهد و مشاور هم با توجه به نیازهای اون مدیر، نرم افزار پر کاربرد را معرفی کند ، و درنوع تخصصی تر آن طراحی نرم افزار با توجه به نیازهاست که البته هزینه بالایی دارد .

موفقیت در حسابرسی

 

چقدر کارشناسی ارشد خوبه؟

کارشناسی ارشد حسابداری برای حسابداران یک حسن است برای افراد که در هر رشته ای که تحصیل می کنند مدارج علمی بالاتر رو طی کنند ، ولی تفاوتی بین رشته حسابد اری با بقیه رشته ها هست .
در رشته حسابداری شاید فوق لیسانس یا دکترا تفاوت زیادی در موقعیت شغلی برای افراد ایجاد نکند .
در حال حاضر در کشور ما که بخش خصوصی در حال پیشرفت هست ، افرادی که در این حوزه فعالند بیشتر کار را می خواهند ، یعنی مدرک نیوری اجرایی برای آنها مهم نیست ، البته برای بعضی ها مهم است ولی در حالت کلی اولویت بخش خصوصی کاری است که فرد متخصص انجام می دهد ، الان حسابداران با تجربه ای داریم که در دانشگاه های معتبر تحصیل نکرده اند ولی در کار خودشون حرفه ای هستند ، و درآمد زایی خوبی دارند ، توصیه مهم من پیشرفت تحصیلی در سطوح مختلف است ، ولی درحسابداری تخصص شما در اجرا خیلی مهم تر از بقیه آیتم هاست .

این مطلب را هم بخوانید:  تکنیک های Wi Fi در حسابداری ( بخش سوم )

بازارکار غیرتهران چطوره؟

بازار کار حسابداری در شهرهای کوچک اشباع نشده است ، ما فرصتهای شغلی بسیار زیادی در شهرهای کوچکتر از تهران داریم ، مهم این است که در رشته ای هستید و در شهری که فعالیت می کنید بتوانید در آن پیشرفت کنید . توصیه مهم من به دانشجویان حسابداری است ، در همین دوران وارد بازار کار حسابداری شوند ، و از موقعیت کارآموزی که پیش می آید استفاده کنند ، و توصیه مهم دیگر من این است که :

تفاوت حسابرسی با حسابداری در دانشگاه 

در حسابرسی شما متفاوت از دروس دانشگاهی می توانید اطلاعات و تجارب متفاوتی را کسب کنید ، اگر هم نمی خواهید حسابرس و حسابدار رسمی شوید ، حتماً در دوره های کار آموزی حسابرسی شرکت کنید تا اطلاعات شما بالا برود . شما می توانید از طریق موسسات حسابرسی که کارآموز جذب می کنند و از طریق وبسایتها وارد دوره ها شوید .
کارآموزی دوازه خیلی خوبی برای ورود به دنیای حسابداری است .

جملات پایانی

وقتی هست که مطالب سایت شما را پیگیری می کنم ، به نظر من طراحی خیلی خوبی داره ، مطالب بسیار مفید و خوبی داره ، ولی من فکر می کنم جای کار خیلی زیادی در اون احساس میشه و بزودی  این سایت پایگاه خوبی برای علاقمندانی است که می خواهند در کار حسابداری بصورت حرفه ای و نیمه حرفه ای وارد شوند .

 

مطالب مرتبط با این پست را از دست ندهید 

مراحل اجرای حسابرسی داخلی در باشگاه های فوتبال
معجزه ارائه پیش‌نویس گزارش حسابرسی داخلی
دانلود رایگان :۸۰۰ کاربرگ رنگارنگ حسابرسی
آنالیز شغل حسابرسی، ممیز مالیاتی و ذی حساب

22 دیدگاه ها

 1. سلام استاد خواهش دارم جوابمو به ایمیلم ارسال کنید من دانشجوى حسابدارى پیام نور هستم بخاطر یک سرى مشکلات چهار ترم مشروط شدم قصدم ترک تحصیل چون همه میگن مدرک پیام نور ارزش نداره باید معدلت بالا باشه تا استخدام بشى الان اولا مدرک پیام نور ارزش داره دوما حداقل معدل براى استخدام چند باشه خوبه ٽالٽا مشروط شدنم در استخدام تاٽیر داره استاد خواهشا کمکم کنید ایا ادامه تحصیل با تلاش براى گرفتن نمره خوب وجبران گذشته خوبه یا ترک تحصیل منتظر جوابم ممنونم

 2. باسلام وسته نباشید
  خیلی ممنون ازصحبتهایی که داشتید وراهنمایی هایی که به دوستان کردید
  من دانشجوارشد حسابداری دردانشگاه قزوین هستم در یک محیط اداری مشغول به کار می باشم تا چندی پیش درقسمت حسابداری اداره فعالیت می کردم ولی به تازگی تا اطلاع ثانوی باید هم دربخش حسابداری وهم بخش مالی دانشگاه مربوط فعالیت کنم
  ازاونجایکه خیلی خیلی به حسابداری علاقه دارم ازهنرستان تا ارشدم دررشته حسابداری تحصیل کردم خیلی علاقه مندم که دررشته حسابداری درکاربتونم به درجه عالی ووالا برسم ولی تجربه کاریم هنوزبه یکسال نرسیده واین نقل وانتقال نگرانی برایم شده که مبادا ازحسابداری این علاقه وخواسته دوران جوانیم باشکسته مواجه شود
  نمی دانم هرز کاهی به نقطه شکست می رسم ولی دوستانی مهربان ودلسوز مرابه ادامه وامی داند نمی دانم واقعا چه باید بکنم چه چیزهایی برای موفقیتم لازم است ازکجا شروع کنم و…. اینها سوالاتی هست که ناخوداگاه به ذهنم میاد ومرا هرلحظه نگران میکند خواهشمنداست مراراهنمایی کنیدباتشکر

  • سلام مهرداد عزیز
   امیدوارم مطالب مورد رضایت شما و کاربران قرار بگیره ، درخبرنامه عضوشوید تا جدیدترین مطالب را هر روز در ایمیل خود ببینید.

 3. سلام.وقت شما به خیر
  من دوبار اقدام کردم به عضویت در این سایت ولی هیچ ایمیلی برام نیومد که فعالش کنم و وارد سایت شم.با دو ایمیل مختلف ثبت نام کردم.یکیشم همینه که الااینجا گذاشتم.ممنون میشم برطرف کنید مشکل عضویت منو.

  • سلام دوست عزیز
   از حسن توجه شما متشکرم ، با عضویت در خبرنامه سایت ، جدیدترین مطالب را در ایمیلتان مطالعه فرمایید.
   موفق و پیروز باشید.

 4. با سلام خدمت تیم پرشین حساب به نظر شما آیا اگر درکلاس حسابرسی حسابداران خبره ثبت نام وشرکت کنم در امور حسابرسی برای من مفید میباشد یا خیر بسیار ممنون اززحمات شما

  • سلام مسلم رباطی عزیز
   کلاسهای کاربردی خیلی خوبی داره ، همینطور سازمان مدیریت صنعتی هم دوره های خیلی خوبی داره ، می تونید اونجاروهم بررسی کنید .
   موفق باشید .

 5. با سلام
  من دانشجوی ارشد هستم و خیلی دوست دارم در شرکتهای حسابرسی کار کنم ولی متاسفانه در شهرستان این موقعیت وجود ندارد از شما خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمائید. باتشکر

 6. با سلام
  من خیلی خیلی دلم میخواد تو یه موسسه حسابرسی به عنوان کارآموز برم ولی هیچ جا رو پیدا نمی کنم
  نمیدونم از کجا باید آدرس این موسسه ها رو پیدا کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام الهام عزیز
   شما می تونید در گوگل موسسات حسابرسی رو جستجو کنید . نام تمام آنها با شماره تلفن و آدرس رو براتون میاره.
   در ضمن می تونید از طریق جامعه حسابداران رسمی اقدام کنید.

   موفق باشید

  • سلام سرکار خانم الهام

   ضمن تشکر از خانم سحر در مورد پیشنهاد ارزشمندشون ، می تونید به سایت حسابداران رسمی به آدرس /iacpa.ir/ مراجعه کنید و یا بصورت مستقیم به این آدرس مراجعه نمایید :
   http://iacpa.ir/tabid/201/Default.aspx.
   برای شما آرزوی موفقیت دارم .

 7. بنده با وجود شرکت در چندین دوره کارآموزی رایگان در شرکت های مختلف هنوز نتواتسته ام کار ی پیدا کنم مدرکی که ارائه می دهند برای کار اصلا ارزشی ندارد برای ورود به بازار کار

  • شرکت در دوره های کارآموزی معتبر می تواند تجربه شما را بالا ببرد و شمارا با اجرای عملی کار حسابداری آشنا کند ، ولی نمی تواند تضمین ورود شما به بازار کار باشد . تواناییهاو تخصص اجرای سیستم های نرم افزاری به همراه تسلط شما بر قانون مالیاتها و استانداردهای حسابداری از مهمترین آیتم های برتری یک حسابدار است . پیشنهاد می کنم مدتی کسب درآمد را کنار بگذارید و صرفاً روی صحیح انجام دادن امور مالی تمرکز کنید .

 8. باسلام
  ضمن تشکرازمصاحبه بعمل آمده،عرض کنم خدمت شما که درمصاحبه ای دریک شرکت داشتم ازم پرسیدند که چرا حسابداری خواندید(اشاره به دیدگاه) وچرا حسابداری درجامعه ایران ارزش ندارد وجواب نهایی این بود که به جهت بی قانونی که درکشورما حکمفرماست حسابداری متاثرازاین موضوع شده است.نقل شدکه جامعه مهندسین نظام مهندسی دارندجامعه پزشکان نظام پزشکی دارند وکلا کانون مخصوص وکلا دارند لذا ازناحیه همین تشکلها ارزشهای خود را توانسته اند به کرسی بنشانند.لذا جامعه حسابداری ما هنوزکه هنوزه مثل بقیه نتونسته آن جایگاه ارزشی خودرا بدست بیاورد.شاید دلیل اصلی اش ضعف اقتصادی بنگاهها واثرات تحریمی باشد.
  درپایان خواهشمنداست رهنمودها وانتقادها وهرگونه نظرات مقتضی را به اینجانب منعکس بفرمائید.

  • سلام به شما
   خیلی متشکر از اظهارنظر جنابعالی ، نمیشه گفت که حسابداری در ایران از بی قانونی ارزش پیدا کرده و یا جایگاهی ندارد ، همانطوریکه مستحظرید یکی از آیتم های موفقیت یک مجموعه، نحوه پیاده سازی سیستم مالی و حسابداری ( نرم افزار ، اجرای قانون و محاسبات ) است . از طرفی جزو یکی از حساسترین مشاغل اجرایی است به لحاظ نکات موشکافانه در نحوه اجرای قوانین و تاثیر آن بر درآمدزایی افراد می باشد . به عنوان مثال مالیات بر ارزش افزوده دارای جرائم ۲۲۵درصدیست . در مورد مراجع حسابداری هم ، در ایران همانند دیگر کشورها دارای جامعه حسابداران رسمی است و سازمان حسابرسی هم همین اهداف مرتبط را دنبال می کند .
   برای شما آرزوی موفقیت و پیروزی دارم .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here