تفاوت حسابداری مالی با حسابداری صنعتی در چیست؟

1
5037

حسابداری صنعتی

سلام دوستان خوب پرشین حساب. با آرزوی لحظاتی خوش برای شما. امروز برای شما مطلب مهمی در خصوص تفاوت حساب ها در دو شاخه متفاوت حسابداری مالی و حسابداری صنعتی سخن خواهیم گفت. حسابداری صنعتی یا همان حسابداری بهای تمام شده شاخه ای از حسابداریست که به بخش تولیدی و حسابداری اقلام تولیدی میپردازد. در واقع حسابداری بهای تمام شده تمام عوامل تولید یک محصول را در کنار هم قرار میدهد تا بهای تمام شده آن را محاسبه نماید. این ساده ترین تعریف از وسیع ترین گستره تعارف حسابداری صنعتی است.

حسابداری مالی و حسابداری پیمانکاری نیز جنبه های دیگری از حسابداری هستند که در هر کدام تفاوت هایی وجود دارد. اما اینکه چه ارتباطی بین حسابهای مورد استفاده در بخش مالی و بخش صنعتی وجود دارد هم نکته مهمیست . دانستن اطلاعاتی با این مضمون به درک بهتر در هر دو طرف قیاس کمک بسزایی میکند. در ادامه رویدادهای مالی عنوان شده و جایگاهشان در هرد بخش بیان میشود.

  • مواد خریداری شده

معمولا در حسابداری مالی در قسمت حسابهای پرداختنی قابل نمایش است. آن هم در صورتی که به صورت نسیه خریداری شده باشد. که در غیر این صورت در سرفصل موجودی ها نگهداری خواهد شد. در حالی که در حسابداری بهای تمام شده در حساب کنترل مواد نگهداری و در آخر با دیگر عوامل تولید ارزیابی میشود.

  • حقوق و دستمزد

معمولا در حسابداری مالی در قسمت حسابهای پرداختنی قابل نمایش است. درحالی که در حسابداری بهای تمام شده ( صنعتی ) در حسابی تحت عنوان کنترل حقوق و دستمزد نگهداری میشود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

  • هزینه های غیر مستقیم

معمولا در حسابداری مالی در قسمت حسابهای پرداختنی قابل نمایش است. در حالی که در حسابداری صنعتی در حساب کنترل سربار نگهداری می شود.

  • پیش پرداخت هزینه 

معمولا در حسابداری مالی برای این موارد حسابی جداگانه تحت همین عنوان ” پیش پرداخت ”  نگهداری میشود. مثلا پیش پرداخت بیمه، اجاره و… ولی در حسابداری بهای تمام شده حسابهایی که ماهیت پیش پرداخت را دارند در همان حساب کنترل سربار نگهداری میشوند.

  • حساب استهلاک انباشته

معمولا در حسابداری مالی برای این موارد حسابی جداگانه تحت همین عنوان ” استهلاک ”  نگهداری میشود. مثلا استهلاک انباشته ماشین آلات و…

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه از حسابدار قبلی مدارک را تحویل بگیرید؟

داشتن اطلاعاتی در این خصوص حتی به افرادی که قصد شرکت در یک مصاحبه کاری را دارند کمک بسازی میکند. موارد تکمیلی که برای تهیه صورتهای مالی لازم است در دوره ها و مجموعه های آموزشی پرشین حساب قرار دارد تا با استفاده از موارد ذکر شده بتوان به راحتی اطلاعات مالی یک مجموعه را به صورت گزارش تهیه نمود و در اختیار مدیریت قرار داد. نزدیک ترین زمان گرد همایی آموزشی پرشین حساب به آموزش صورت جریان وجوه نقد اختصاص دارد . دوره ای که به صورت کاملا کاربردی و عملی نحوه تکمیل این صورت مالی به دوستان علاقه مند آموزش داده میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده نمایید.

1 دیدگاه

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here