۱۶ گزینه برای تطبیق سیستم حسابداری با مالیات

0
1657

حسابداری
حسابداری
سلام کاربر گرامی

یکی از نکات مهمی که باید حسابداران قبل از ارائه اظهارنامه مالیاتی به آن توجه داشته باشند تهیه فهرست کنترل حسابهاست.اشتباهی که معمولا نادیده گرفته می شود و با اطمینان به ذهن خود شروع به کنترل کردن می کنند.به نظر من هرچقدر هم ذهن شما سرشار از تمرکز باشد ممکن است بدون تیک کردن فهرست کنترلی موردی فراموش شود و حادثه وقتی اتفاق می افتاد که  عدم تیک کردن یک موضوع باعث مغایرت داده ها در اظهارنامه می شود. حالت خیلی بد زمانی است که حسابدار علت مغایرت را پیدا نمی کند و اقدام به قراردادن اعداد در حساب دیگری می کند که صرفاً ترازنامه تطبیق پیدا کند.

برای آگاهی بیشتر شما دوست بزرگوار، من یک فهرست از منظر چارچوب های کلی تمامی گرایش ها خدمت شما ارائه می کنم و مطمئنا در هر سیستمی می تواند تعداد پارامترهای کنترلی بیشتر هم شود.

فهرست برخی از مهمترین پارامترهای کنترل حسابها که مورد توجه سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد:

 1. کنترل سند حقوق و دستمزد
 2. کنترل لیست های بیمه با اسناد ثبت شده و پرداختی های بیمه
 3. کنترل سامانه حقوق اداره دارایی با لیست سیستم و بیمه
 4. کنترل استهلاک دارایی و اموال و ثبت های تعدیلی آنها
 5. کنترل گردش مواد در پایان سال ویژه واحدهای تولیدی
 6. کنترل مربوط به مالیات و ثبت هزینه اجاره
 7. کنترل محاسبات نیروهای تسویه شده و عیدی پایان سال
 8. کنترل زونکن مغایرت بانکی و صورت مغایرت ها
 9. کنترل دقیق ثبت های حسابداری مالیات بر ارزش افزوده
 10. کنترل حساب ذخیره مالیات
 11. کنترل حساب سایز ذخایر مانند آب و برق و گاز در پایان سال
 12. کنترل مانده حساب بدهکاران و بستانکاران و اخذ تاییدیه
 13. کنترل و تطبیق گزارشات مربوط به صورت معاملات فصلی
 14. کنترل وضعیت معافیتها اگر با اشخاص حقیقی سروکار دارید
 15. کنترل ثبت های مربوط به جاری شرکاء در هنگام ورود و خروج وجه نقد
 16. کنترل حساب سود انباشته و یا زیان سنواتی
این مطلب را هم بخوانید:  آموزش حسابداری کاربردی در دوره هفتم حسابداران ثروت آفرین

و

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

.

.

.

.

قطعاً هر سیستم و حتی مجموعه ای ممکن است کنترل های دقیق تر و بیشتری را شامل شود ولی من سعی کردم مهمترین گزینه های مشترک را برای شما فهرست کنم. بستن حسابها در نگاه اول کار نسبتا” مشکلی به نظر نمی آید ولی به جرات می توان گفت که نقطه اوج و تبحر یک حسابدار همین عملیات آخر سال بوده و حسابداران به خوبی می توانند نسبت به فعالیتهای انجام شده محک بخورند.

البته در حال حاضر اکثر نرم افزارهای حسابداری به صورت اتوماتیک قادر به بستن حسابها و انتقال آن به سال مالی بعد هستند ولی صحبت من بیشتر در مورد شیوه اصولی  و استاندارد این نوع عملیات است نه جنبه ماشینی و اپراتوری آن. یکی از اتفاقات خیلی بد که در مصاحبه استخدامی بیشتر شاهد آن هستم، خلع سلاح شدن حسابداران است. یعنی زمانی که سوالاتی در حیطه پارامترهای بالا پرسیده می شود و حسابدار تنها از طریق نرم افزار حسابداری قادر به پاسخگویی آن است.

یک راهکار خوب 

من همیشه در همایش ها و حتی مصاحبه های رسانه ای بارها به این موضوع تاکید می کنم حتی با توجه به  برداشت اشتباه برخی از افراد مبنی بر تبلیغات بازهم تاکید میکنم.شما همیشه باید حضور یک مشاور را در کنار خود حس کنید. من هم هم اکنون در جایگاه مدیریت چند مجموعه هستم از اطلاعات مشاورین خود در حوزه های بازاریابی، مالیاتی و حسابداری بهره می برم. یک کارخانه چقدر حاضر است سرمایه گذاری کند تا دیگر با مشکل جریمه و علی الراس مواجه نشود.اعتقاد بیشتر مدیران است : وقتی مدیر مالی داریم چرا باید بابت مشاوره هزینه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید:  مهندسی دوباره ! (بخش دوم)

شما به عنوان یک حسابدار مجرب و مسلط به عملیات حسابداری ، باید بدون هیچ گونه عیب و نقصی حسابها را در سند اختتامیه ببندید و در ابتدای سال بعد در سند افتتاحیه ایجاد کنید. همانطور که در ابتدای عرایضم عنوان کردم به نظر کار چندان سختی نیست و شما آگاهی لازم را می توانید کسب کنید ، ولی به نظر من این یک کار تجربی است و شما باید بتوانید به تنهایی این عملیات را انجام دهید. پیچیدگی این فرآیند ممکن است در تراز آزمایشی خود را نشان دهد ، به این صورت که مانده حسابها طبق ماهیت آنها بدهکار یا بستانکار نباشند. مهم همان رعایت اصول حسابداری است ، بقیه را با تمرین کردن حل می کنید.

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]بستن حسابها برای یک حسابدار حکم بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی را دارد .برای تمرین بستن حسابها حتما” از کاربرگ استفاده کنید. شما با استفاده از کاربرگ به راحتی می توانید همه مانده حسابها را بصورت یکجا چک کنید و به بررسی اشکالات بپردازید.[/box]

با توجه به اهمیت آن بدنیست باهم این عملیات را مرور کنیم.

بستن حسابها به  دو صورت انجام می شود : بستن حسابهای موقت – بستن حسابهای دائم

۱-      هدف از بستن حسابهای موقت ، انتقال نتایج عملیات به حساب سرمایه و صفر کردن  مانده حسابهای درآمد و هزینه است .

 • حسابهای درآمد (فروش )  که مانده بستانکار دارند به حساب خلاصه سودو زیان انتقال داده می شوند .
 • حسابهای خرید و هزینه ها که مانده بدهکار دارند به خلاصه حساب سود و زیان انتقال داده می شوند.
این مطلب را هم بخوانید:  آیا می دانستید قراردادها عقود غیر معینه تلقی می شوند؟

نکته اینکه بعد از انتقال مانده حسابهای خرید ، فروش و هزینه به حساب خلاصه سود زیان ، ۲ حالت اتفاق می افتد:

اگر مانده حساب خلاصه سودو زیان مانده بستانکار پیدا کند ، نشان دهنده سود است و اگر مانده بدهکار پیدا کند نشان دهنده زیان می باشد.

 • مانده بستانکار حساب خلاصه سود و زیان که نشان دهنده سود شرکت است به حساب سرمایه بسته می شود: یعنی حساب خلاصه سود وزیان بدهکار و سرمایه بستانکار می شوند .

توجه داشته باشید که برداشت های صاحب یا صاحبان موسسه هزینه نبوده و باید مستقیما” به حساب سرمایه انتقال داده شوند.

۲-      حسابهایی که در پایان سال مالی بسته نمی شوند ، تحت عنوان حسابهای دائمی یا حسابهای باز شناخته می شوند.

تراز آزمایشی اختتامی فهرستی از مانده حسابهای دائمی مثل : دارایی ، بدهی و سرمایه است .در صورت داشتن توازن تراز اختتامی ، شما مطمئن خواهید بود عملیات اصلاح و بستن حسابها به خوبی  در دفتر روزنامه و کل ثبت شده است .

[box type=”success” align=”aligncenter” ]پیشنهاد من به شما کاربران و علاقمندان این است که شب امتحانی نباشید. یعنی حتما” در پایان هفته یا ماه ، بستگی به میزان گردش حسابها دارد ، گزارش تراز آزمایشی تهیه کنید و با دقت به کنترل مانده ها بپردازید. در بیشتر شرکتها بین حساب بانک و تنخواه ، ناهماهنگی وجود دارد و می تواند یکی از مشکلات را رقم بزند.[/box]

برافراشتن پرچم افتخار یک حسابدار یعنی ارائه بی عیب و نقص گزارشات مالی و مالیاتی

میثم حاجی محمدی

ما امکان مشاوره را برای شما فراهم کرده ایم : نحوه ارائه مشاوره 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here