بند پ در تشخیص مالیات هیچ جایگاهی ندارد

تشخیص مالیات

تشخیص مالیات

شاید تا به حال واژه “رابطه” در کار را شنیده باشید. روابط در کار خوب است ولی در صورتی که چهارچوب آن رعایت شود و به سوء استفاده منجر نشود. این موضوع چه ارتباطی با مالیات دارد؟
شاید در سال های قبل در برخی از شهرستان ها این مورد آن هم در بین بعضی از مودیان بیشتر رواج داشت که مودیان فعالیت های خود در یکسال مالی را انجام میدادند و در زمان ارائه اظهار نامه با ترفند های مختلف مالیات خود را کاهش میدادند.

بازرسی های بیشماری در حوزه مالیاتی برای مسدود کردن راهای فرار مالیاتی برقرار شده است که نه تنها مودیان و حسابهای آن ها را کنترل میکند بلکه حوزه های مالیاتی هم توسط بازرسان دیوان محاسبات بررسی میشوند.

با این اوصاف مودیانی که هنوز در خیال خود شاید ادعای دور زدن اداره دارایی برای فرار از مالیات را دارند و یا تصور میکنند که برای مثال چون در شهرستان های کوچک هستند و ارتباطات قومی و دوستانه موجود بین مودیان و ماموران مالیاتی، میتواند در کاهش مالیات تشخیصی آنان کمکی کند،  باید بدانند که سخت در اشتباهند.

برخی هنوز گمان میبرند چون مامور مالیاتی به شرکت آنها برای بررسی دفاتر مراجعه نکرده است پس اطلاعی هم از کارکرد و درآمد شرکت ندارد و چون درآمدی شناسایی نشده مالیاتی هم درکار نیست، ولی باید بدانند شناسایی درآمد محدود به اسناد و مدارک عینی در شرکت نخواهد بود. اکثر سامانه های مالی در کشور به صورت آنلاین به هم متصل است و اطلاعات افراد را بررسی میکند.

این مطلب را هم بخوانید:  هزینه های قابل قبول باید این ۱۰ شرط را داشته باشند

تشخیص مالیات

در گفتگوی ویژه خبری که رییس سازمان امور مالیاتی کل کشور در بهمن ماه ۱۳۹۵ داشتند بیان شد که برای جلوگیری از ۳۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی کارهای خوبی انجام شده است ایشان بیان کردند که با کمک از  اداره کل مبارزه با پول شویی در وزارت امور اقتصاد و دارایی، افرادی که به پول شویی مشکوک بودند معرفی شدند. با بررسی های انجام شده بر روی ۹۰ فقره از این افراد مشخص شد که ۱۳ فقره آنان مودیانی هستند که مالیات خود را پرداخت کرده اند، ۷۷ فقره افرادی بودند که هیچ پرونده مالیاتی نداشتند و یا مودی نبودند و هیچ گزارشی از فعالیت ارائه نمیدادند ولی فعالیت داشتند.

با این تفاسیر افراد باید بدانند که هرگونه فعالیتی که انجام میدهدند باید گزارش شود مالیات آن حساب و پرداخت شود. و نکته مهم تر اینکه دقیقا عین همان رقم فعالیت باید گزارش شود نه کمتر چراکه در بررسی های بعدی اگر مشخص شود در تشخیص مالیات کوتاهی انجام گرفته است جرائم مربوطه لحاظ خواهد شد.

به نقل از یک منبع آگاه، مواردی بوده است که با بررسی مدارک مودی در زمانی که هنوز فرصت ارسال اظهارنامه معاملات فصلی را داشته است، مودی اظهارنامه ایی ارسال کرده که حدود ۱۰۰ برابر اظهارنامه قبلی درآمد ابراز شده است. از این جهت هشدار ها برای مودیان اعلام شده است که مدارک بررسی، درآمد واقعی شناسایی و تا ریال آخر مالیات وصول خواهد شد.

در هر حال توجه به این موضوع اهمیت دارد که مودیان نباید به خیال توانایی خود در پنهان کردن تشخیص مالیات باشند چرا که قوانین مالیاتی با گسترش اختیارات در دسترسی به اطلاعات افراد که شاید قبلا تشخیص مالیات را سخت میکرد، امروزه نه تنها بیشتر شده بلکه فرارهای مالیاتی را هم کاهش داده است.

این مطلب را هم بخوانید:  نکات کلیدی حسابداری (برخی از صورتجلسات شرکت سهامی)

 

تشخیص مالیات

نکاتی در زمینه شناسایی درآمد و تشخیص مالیات مودیان و فرار مالیاتی از زبان جناب اقای میثم حاجی محمدی در یک فایل صوتی:

 

 

 

مطالب مرتبط در سایت ما

 

دانلود کلیپ فرارمالیاتی شبکه ۱ سیما

توقیف اموال مدیران در قبال بدهی مالیاتی

https://persianhesab.com/housewife/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام