آیا شما در روش های حسابداریتان تغییرات داده‌اید؟

تغییر در برآوردهای حسابداری و اصلاح اشتباهات

بحثی که قصد داریم امروز به آن بپردازیم درباره تغییرات در حسابداری و نحوه برخورد با آنها است. طبق استاندارد شماره ۳۴ معیارهای انتخاب و تغییر رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردهای حسابداری و اصلاح اشتباهات است. هدف این استاندارد، بهبود مربوط بودن و قابلیت اتکا و مقایسه صورتهای مالی در طول زمان و با صورت‌های مالی سایر واحدهای تجاری است. در آخر هم توضیحات کامل در قالب یک فایل پاور پوینت به شما عزیزان ارائه شده که می‌توانید به‌صورت رایگان دانلود و مطالعه نمایید.

تغییرات حسابداری و اصلاح اشتباهات دوره قبل

ثبات رویه و ایجاد قابلیت مقایسه حکم می کند که رویه‌های حسابداری بدون تغییر در دوره های آتی نیز به کار گرفته شوند . ولی تغییرات در استانداردهای پذیرفته شده حسابداری و قوانین و مقررات آمره می‌تواند ضرورت چنین تغییراتی را موجب گردد. هم‌چنین در صورت وجود اشتباهات با اهمیت دوره های قبل که آثار آنها از حساب‌ها حذف نشده باشد لازم خواهد بود تا مانده حساب‌ها را به نحو مناسبی اصلاح نماییم ،آثار تغیرات حسابداری و اصلاح اشتباهات دوره‌های قبل را می‌توان به شرح زیر خلاصه نمود:

۱- کاملا کم اهمیت       روش تسری به آینده

۲- با اهمیت                 روش تسری به دوره

۳-بسیار با اهمیت         روش تسری به گذشته

روش تسری به آینده از دوره تغییر

در صورتی که آثار تغییرات حسابداری کاملا کم اهمیت باشد بابت آن اصلاحی انجام  نمی‌شود و تغییرات از دوره تغییر به بعد در (صورت لزوم) اعمال می شود.

روش تسری به دوره جاری

اگر تغییرات حسابداری انجام شده ،با اهمیت باشد آثار آن شناسایی و پس از اقلام غیر مترقبه بعد از حذف اثر مالیات، در صورت سود وزیان دوره منعکس می‌شود.

روش تسری به گذشته

درصورت منعکس کردن آثار تغییرات حسابداری با اهمیت و اصلاح اشتباهات دوره‌های قبل در صورت سود و زیان دوره قابلیت مقایسه آن از بین خواهد رفت، بنابراین آثار این تغییرات و اصلاحات در سود و زیان انباشته منظور می‌گردد و ارائه مجدد اقلام مقایسه‌ای صورت‌های مالی ضروری خواهدبود.

دسته بندی تغییرات حسابداری

تغییرات حسابداری در سه گروه طبقه بندی می شوند:

 1. تغییر در اصول حسابداری
 2.  تغییر در برآوردهای حسابداری
 3.  تغییر در شخصیت حسابداری واحد گزارشگر
 • تغییر در رویه (اصول) حسابداری

استانداردهای حسابداری رویه های حسابداری را مشخص می‌کند که باعث ارائه اطلاعات مربوط و قابل اتکا دریاره معاملات، رویدادها یا شرایط در صورت های مالی می شود. اگر تاثیر به کار گیری رویه ها بی اهمیت باشد به کار گیری آنها الزامی نیست.

این مطلب را هم بخوانید:  تعیین درآمد مشمول مالیات ( بخش چهارم )

وقتی که برای یک معامله، رویداد یا شرایط مشخص نباشد مدیر باید از قضاوت خود در تعیین و به کار گیری رویه حسابداری استفاده کند به طوری که:

الف) به نیازهای تصمیم گیری اقتصادی استفاده کنندگان مربوط باشد و

ب) قابل اتکا باشد (بند ۹ استاندارد حسابداری شماره ۳۴).

به عبارتی تغییر در رویه حسابداری به دو شکل انجام می گیرد:

الف) این تغییر ممکن است ناشی از بکارگیری یکی از اصول مورد قبول حسابداری یا روشهای کاربرد آن باشد که با اصل یا روش حسابداری به کار برده شده در تهیه صورتهای مالی دوره های گذشته متفاوت است. مثل ارائه یک اصل جدید حسابداری توسط انجمنهای حرفه ای ذیصلاح و الزام به استفاده از آن.

ب) چون اصطلاح اصول حسابداری شامل روشهای مختلف کاربرد اصول مزبور نیز می باشد، بنابراین تغییر در روشهای کاربرد اصول نیز تغییر در اصول حسابداری محسوب می شود. مثل تغییر در روش ارزشیابی موجودیها (تغییر از LIFO  به FIFO) و یا تغییر در روش محاسبه استهلاک (از روش مستقیم به روش نزولی).

اگر تشخیص تغییر در رویه حسابداری و تغییر در برآورد حسابداری مشکل باشد. باید ،تغییر را به عنوان تغییر در برآورد حسابداری تلقی کرده و به نحو مناسبی افشا کنیم.

 • تغییر در برآوردهای حسابداری

تغییر در برآورد حسابداری یعنی تعدیل مبلغ دفتری دارایی یا بدهی یا مصرف ادواری یک دارایی که از ارزیابی وضعیت فعلی و منافع و تعهدات آتی مورد انتظار مربوط به دارایی‌ها و بدهی‌ها می‌باشد. بسیاری از اقلام صورت‌های مالی را نمی‌توان به دقت اندازه‌گیری نمود و می‌توان آن‌ها را براساس قضاوتهای مبتنی بر آخرین اطلاعات برآورد کرد. مثلا مجموعه‌ای ممکن است ملزم به برآورد موارد زیر باشد: 

 1. دریافتنی‌های مشکوک الوصول
 2. عمر مفید دارایی‌ها
 3. ارزش منصفانه داراییهای‌مالی یا بدهی‌های مالی
 4. نابابی موجودی‌ها
 5. تعهدات مرتبط با تضمین‌ها
این مطلب را هم بخوانید:  چگونه با این ۱۱ مهارت کاربردی، رزومه حسابداری خود را تاثیرگذارتر کنید؟

اثر تغییر در برآورد حسابداری به استثنای تغییر تا میزانی که منجر به تغییر در دارایی‌ها و بدهی‌ها شود و با مربوط به یکی از اقلام حقوق مالکانه باشد (بند ۳۶ استاندارد شماره ۳۴ حسابداری) باید با تسری به آینده و با انعکاس در صورت سود و زیان در دوره های زیر شناسایی شود:

الف) دوره تغییر در صورتی که تغییر فقط بر آن دوره تاثیر گذار باشد یا

ب)  دوره تغییر و دوره‌های آینده در صورتی که تغییر بر هر دو اثر داشته‌باشد.

 • تغییر در شخصیت حسابداری واحد گزارشگر

زمانی صورت می گیرد که صورتهای مالی ارائه شده در دوره جاری از نظر شخصیت حسابداری با صورتهای مالی ارائه شده در دوره جاری از نظر شخصیت حسابداری با صورتهای مالی ارائه شده در دوره های قبل ماهیتا متفاوت باشد. این تغییرات بر تعدیلات سنواتی اثر گذار است یعنی مانده سود و زیان انباشته ابتدای دوره اصلاح شده و در صورت‌های مالی و آخرین قلم در صورت سود و زیان جامع منعکس می‌شود. مثل ترکیب دو واحد تجاری به روش اتحاد منافع.

دانلود رایگان فایل power point تغیرات در حسابداری

2 پاسخ

 1. سلام
  ممنون که مقاله تغییر در برآورد حسابداری و اصلاح اشتباهو به روز رسانی کردید .
  متاسفانه قسمتهایی از متن کاملا مثل استاندارد نوشته شده .
  لطفا این خط از مقاله فوق که نوشته شده : ” اثر تغییر در برآورد حسابداری به استثنای تغییر تا میزانی که منجر به تغییر در دارایی‌ها و بدهی‌ها شود و با مربوط به یکی از اقلام حقوق مالکانه باشد (بند ۳۶ استاندارد شماره ۳۴ حسابداری) باید با تسری به آینده و با انعکاس در صورت سود و زیان در دوره های زیر شناسایی شود:”
  را با مثال به زبان ساده تر توضیح بدید . سپاسگذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام