شما معاف نیستید! اظهارنامه را با نرخ صفر اعلام کنید!

0
3682

مالیات با نرخ صفر

سلام دوستان پرشین حساب

با اینکه چندین دوره مالی از اجرایی شدن مالیات بر ارزش افزوده میگذرد ولی هنوز هم برخی آن را مساله ایی مبهم میدانند. هنوز هستند کسانی که نمیدانند آیا مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند یا خیر؟
مالیات بر ارزش افزوده با نرخ صفر چیست ؟ و یا معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای چه مشاغلی است؟

همه این موارد در سال های ابتدایی اجرایی شدن این قانون کامل تشریح شد ولی به بیان ساده تر باید پذیرفت که این قانون هنوز برای عده ایی از موعدیان جا نیافته است.

امروز برای شما بیان خواهم کرد که چه کسانی باید مالیات با نرخ صفر رد کنند و یا چه کسانی معاف هستند.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

مالیات با نرخ صفر و تفاوت آن با معافیت مالیاتی در چیست؟

زمانی که شخص طبق قانون مشمول مالیات باشد و در دوره ایی فعالیت نداشته باشد باید درآمد خود را اعلام کند و نرخ مالیات ارزش افزوده او صفر میشود.
ولی زمانی که کسی طبق موارد قانونی موضوع ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش افزوده معاف باشد اصلا نباید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نماید. به این حالت معافیت مالیات بر ارزش افزوده میگویند.

در این ماده عرضه و ارائه برخی از کالاها و خدمات و همچنین واردات آن ها از پرداخت مالیات معاف است، مانند:

محصولات کشاورزی، مطبوعات،نان، کوشت،انواع دارو، خدمات بانکی، خدمات مسافر بری و مواردی دیگر که همگی در ماده ۱۲ این قانون به تفصیل بیان شده است.

این بدین معناست که اشخاصی که در این زمینه ها فعالیت دارند و نیازی نیست که در سامانه ارزش افزوده ثبت نام به عمل آورند.دیگر مشاغل که در موضوع این ماده قرار ندارند باید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نموده و مالیات خود را پرداخت نمایند.

این مطلب را هم بخوانید:  فایل صوتی 11 ترفند کلیدی گزارشات فصلی

ولی گاها پیش آمده که به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و یا بسیاری از دلایل دیگر فردی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده است و ثبت نام هم انجام داده، هیچ گونه فعالیتی را نداشته است که بخواهد مالیات آن را محاسبه نماید، با این شرایط مودی موظف است که مالیات خود را در آن دوره با نرخ صفر اعلام نماید. این یعنی که مودی مورد نظر مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده است ولی در آن دوره فعالیتی نداشته است.

برخی بدون در نظر گرفتن این موضوع مالیات را به این شکل اعلام نمیکنند و به تعبیری خود را معاف از مالیات میدانند. که این اقدام مودی باعث میشود که جریمه شوند. پس باید به این نکته دقت گردد، اعلام به اداره دارایی حتی در زمانی که شما فعالیتی ندارید یک وظیفه مالیاتی خواهد بود و در صورت عدم توجه به این موضوع مشمول جریمه خواهید شد.

 

سامانه پرسش و پاسخ سایت گنجینه سوالاتی کثیری از کاربران عزیزاست که در خصوص مالیات بر ارزش افزوده مطرح کرده اند. بخشی از پرسش های مطرح شده از سمت کاربران در خصوص مشاغل مختلف است که آیا مشمول مالیات هستند یا معاف، که برای شما قرار داده خواهد شد :

سامانه پرسش و پاسخ سایت

  • با سلام ؛ آژانس هواپیمائی که بلیط را از شرکت های هواپیمائی مثل ایران ایر و … با در دریافت چند درصد کارمزد می خرند  که در آن ارزش افزوده لحاظ شده و همان بلیط را در اختیار مشتری قرار می دهند یعنی دیگر ارزش افزوده دیگری به آن اضافه نمی کنند ثبت ارزش افزوده فروش چگونه باید باشد؟
این مطلب را هم بخوانید:  دستورالعمل تهیه و ارائه گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی

 

پاسخ:  طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده شرکتهای حمل و نقل معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستندشرکتهای هواپیمایی هم همینطور. پس نباید ارزش افزوده ایی بر روی بلیطهای خود اعمال کنند. این مغایر با قانون است شما نه مالیات بر ارزش افزوده خرید را باید ثبت کنید و نه مالیات بر ارزش افزوده فروش را.

  • با سلام و عرض ادب آیا واردات گوشت شامل ارزش افزوده می باشد . با تشکر

پاسخ: طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، گوشت معاف از مالیات بر ارزش افزوده است.

  • شرکتهایی که معاف از ارزش افزوده هستند مثل کارگزاریها که البته بنده در اون کار می کنم و البته ما مبلغ ارزش افزوده رو به بهای تمام شده اضافه می کنیم ولی سوال من این بود که آیا ما باید اظهارنامه ارزش افزوده صفر رد کنیم ؟و عدم رد کردن اظهارنامه صفر تخلف محسوب می شود؟

 

 

مطالب مرتبط با این موضوع در سایت ما

چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

فایل صوتی: ارتباط مالیات بر ارزش افزوده با بازرسی مالیاتی

۲ بخشنامه کلیدی برای صدور گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here