پاسخ به یک سوال حسابداری در خصوص قرارداد نمایندگی فروش

4
1378

قرارداد نمایندگی فروش 

سلام به شما دوستان خوب و همراه با تیم پرشین حساب. چند روز پیش در خصوص فاکتور برگشت از فروش و اشتباه یک حسابدار سوالی را برای شما عزیزان مطرح نمودم. پاسخ ها و نظرات شما عزیزان دریافت شد و هرکس بسته به میزان اطلاعاتی که داشت روشی را برای حل مشکل این حسابدار بیان نمود. بسیار خرسندیم که کاربران خوب و دقیقی چون شما داریم. دوستانی که سعی نمودند به نحوی پاسخی برای این موضوع بیان کنند و در این خصوص مشارکت داشته باشند. امروز نظرات شما بررسی و راهکار مناسب ارائه خواهد شد.

موضوع اول که در تمام نظرات مشترک بود بحث مربوط به قرارداد نمایندگی فروش بود. موردی که همه دوستان معتقد بودند باید این قرارداد منعقد گردد و به دنبال آن آیتم مربوط به برگشت از فروش حذف شود. توجه به موجودی  انبار، معاملات فصلی و مالیات بر ارزش افزوده، ارائه فاکتور رسمی و همچنین حسابداری شعب از کلمات کلیدی و مورد توجه عزیزان شرکت کننده در این نظرسنجی بود.  تمامی نظرات تقریبا کامل و صحیح بود و بازهم از شما سپاسگزاریم.

با توجه به ماهیت کارکرد این کارخانه با نماینده لازم است که اینگونه برخورد شود: حسابدار در ابتدای ورود به این کارخانه لازم است تا کلیه مدارک را بررسی نماید. تاریخ شروع فعالیت و تشکیل پرونده بسیار مهم است. برای مباحث مالیاتی آیا اقداماتی انجام داده است یا خیر؟
کد اقتصادی دارد یا نه؟ آیا برای فروش محصولات دارای شعب است یا با نماینده فعالیت میکند؟
بعد ازاینکه تمامی موارد را بررسی نمود لازم است تا قراردادها را تنظیم نماید. در صورتی که ( با توجه به مثال بیان شده ) برخی از مشتریان  از سمت نماینده از کارخانه مذکور خرید انجام می دهند لازم است تا تمام ضوابط و شرایط فروش یا معرفی محصول به مشتری در این قرارداد فیمابین کارخانه و نماینده قید شده باشد. این نماینده بیان نموده که با معرفی هر مشتری با توجه به فروش در سقف ۵۰۰۰.۰۰۰ تومان در ماه یک درصد مشخصی را به عنوان کمیسیون دریافت نماید. 

قرارداد نمایندگی فروش

اگر می‌خواهید از حسابداری، درآمد شایسته‌ای داشته باشید این ویدئو را ببینید:

با تمام این اطلاعات باید در ابتدا کدینگ سیستم حسابداری را تعریف نمود. کدینگی که با ساختار یک مجموعه تولیدی همخوانی داشته باشد. بهای تمام شده محاسبه گردد و قیمتی مناسب با هزینه های تحمل شده برای محصول تعیین گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  چرا مالیات بر ارزش افزوده....؟

در زمان فروش در صورتی که خریدار از مشتریان  مستقیم کارخانه باشد همانند  یک خرید و فروش عادی با آن برخورد خواهد شد به طوری که طبق قانون برای او فاکتور رسمی صادر می شود.

اما در زمانی که مشتری از معرفی شدگان نماینده باشد باید علاوه بر صدور یک فاکتور رسمی به نام مشتری، صورتحسابی از نماینده بابت معرفی مشتری مذکور دریافت شود. معمولا نماینده صورت کارکرد خود را در انتهای هر ماه برای کارخانه که حکم کارفرما را دارد ارسال خواهد نمود و در قبال آن حق کمیسیون را دریافت میکند. نکته مهم اینجاست که صورت کارکرد هم باید به صورت فرم شماره ۱ باشد.

در گزارشات فصلی ۱۶۹ هم بابت این کمیسیون دریافتی در قسمت حق العمل کار و میزان ورود دستمزد دریافتی  ثبت اطلاعات خواهد شد. استفاده از برگشت فروش به جهت  غیر منطقی بودن و مغایرت با اصول حسابداری قابلیت استفاده ندارد. در واقع چون در عمل هیچگونه برگشتی انجام نشده استفاده از برگشت فروش مغایر با واقعیت است و منطقی نیست.

حسابداری شعب در این مورد استفاده نخواهد شد چرا که قرارداد منعقده بین کارخانه و نماینده به صورت شعبه نیست و نباید عملیات شعب را برای این مورداجرا نمود. با این عملیات گزارشات حسابداری با واقعیت نزدیک تر است و قابلیت اتکای بیشتری دارد. و از همه مهم تر اینکه موجودی انبار و میزان فروش سیستم حسابداری  در هر دوره  با موجودی واقعی همخوانی خواهد داشت.  پس این حسابدار در اولین حرکت خود لازم است تا نوع قرارداد با نماینده را بررسی و به تایید مدیران دوطرف برساند. و تمامی حسابهای قبلی را که با برگشت از فروش به ثبت رسانده اصلاح نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  مراقب افراد سودجو و فرصت طلب باشید !

اشتباهات کوچک در این شکل در طولانی مدت باعث خواهد شد تا اثرات جبران ناپذیری بر مجموعه و کار حسابدار وارد شود و از همه مهمتر اعتبار حسابدار خدشه دار گردد. موضوع نمایندگی و به طور کلی قرارداد نمایندگی فروش از مواردیست که معمولا به آن توجه نمیشود و مشکل ساز خواهد بود.

اگر شما هم در بین دوستان خود از این نمونه اشتباهات مشاهده نمودید برای ما بیان کنید. با تشکر فراوان از همراهی شما عزیزان.

نظر شما به عنوان یک حسابدار در مورد این مشکل چیست؟

4 دیدگاه ها

      ارسال نظر و سوال

      دیدگاه خود را وارد کنید
      Please enter your name here