پاسخ به یک سوال حسابداری در خصوص قرارداد نمایندگی فروش

4
1402

قرارداد نمایندگی فروش 

سلام به شما دوستان خوب و همراه با تیم پرشین حساب. چند روز پیش در خصوص فاکتور برگشت از فروش و اشتباه یک حسابدار سوالی را برای شما عزیزان مطرح نمودم. پاسخ ها و نظرات شما عزیزان دریافت شد و هرکس بسته به میزان اطلاعاتی که داشت روشی را برای حل مشکل این حسابدار بیان نمود. بسیار خرسندیم که کاربران خوب و دقیقی چون شما داریم. دوستانی که سعی نمودند به نحوی پاسخی برای این موضوع بیان کنند و در این خصوص مشارکت داشته باشند. امروز نظرات شما بررسی و راهکار مناسب ارائه خواهد شد.

موضوع اول که در تمام نظرات مشترک بود بحث مربوط به قرارداد نمایندگی فروش بود. موردی که همه دوستان معتقد بودند باید این قرارداد منعقد گردد و به دنبال آن آیتم مربوط به برگشت از فروش حذف شود. توجه به موجودی  انبار، معاملات فصلی و مالیات بر ارزش افزوده، ارائه فاکتور رسمی و همچنین حسابداری شعب از کلمات کلیدی و مورد توجه عزیزان شرکت کننده در این نظرسنجی بود.  تمامی نظرات تقریبا کامل و صحیح بود و بازهم از شما سپاسگزاریم.

با توجه به ماهیت کارکرد این کارخانه با نماینده لازم است که اینگونه برخورد شود: حسابدار در ابتدای ورود به این کارخانه لازم است تا کلیه مدارک را بررسی نماید. تاریخ شروع فعالیت و تشکیل پرونده بسیار مهم است. برای مباحث مالیاتی آیا اقداماتی انجام داده است یا خیر؟
کد اقتصادی دارد یا نه؟ آیا برای فروش محصولات دارای شعب است یا با نماینده فعالیت میکند؟
بعد ازاینکه تمامی موارد را بررسی نمود لازم است تا قراردادها را تنظیم نماید. در صورتی که ( با توجه به مثال بیان شده ) برخی از مشتریان  از سمت نماینده از کارخانه مذکور خرید انجام می دهند لازم است تا تمام ضوابط و شرایط فروش یا معرفی محصول به مشتری در این قرارداد فیمابین کارخانه و نماینده قید شده باشد. این نماینده بیان نموده که با معرفی هر مشتری با توجه به فروش در سقف ۵۰۰۰.۰۰۰ تومان در ماه یک درصد مشخصی را به عنوان کمیسیون دریافت نماید. 

قرارداد نمایندگی فروش

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

با تمام این اطلاعات باید در ابتدا کدینگ سیستم حسابداری را تعریف نمود. کدینگی که با ساختار یک مجموعه تولیدی همخوانی داشته باشد. بهای تمام شده محاسبه گردد و قیمتی مناسب با هزینه های تحمل شده برای محصول تعیین گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  شرکتهای مشمول گزارش حسابرسی...؟

در زمان فروش در صورتی که خریدار از مشتریان  مستقیم کارخانه باشد همانند  یک خرید و فروش عادی با آن برخورد خواهد شد به طوری که طبق قانون برای او فاکتور رسمی صادر می شود.

اما در زمانی که مشتری از معرفی شدگان نماینده باشد باید علاوه بر صدور یک فاکتور رسمی به نام مشتری، صورتحسابی از نماینده بابت معرفی مشتری مذکور دریافت شود. معمولا نماینده صورت کارکرد خود را در انتهای هر ماه برای کارخانه که حکم کارفرما را دارد ارسال خواهد نمود و در قبال آن حق کمیسیون را دریافت میکند. نکته مهم اینجاست که صورت کارکرد هم باید به صورت فرم شماره ۱ باشد.

در گزارشات فصلی ۱۶۹ هم بابت این کمیسیون دریافتی در قسمت حق العمل کار و میزان ورود دستمزد دریافتی  ثبت اطلاعات خواهد شد. استفاده از برگشت فروش به جهت  غیر منطقی بودن و مغایرت با اصول حسابداری قابلیت استفاده ندارد. در واقع چون در عمل هیچگونه برگشتی انجام نشده استفاده از برگشت فروش مغایر با واقعیت است و منطقی نیست.

حسابداری شعب در این مورد استفاده نخواهد شد چرا که قرارداد منعقده بین کارخانه و نماینده به صورت شعبه نیست و نباید عملیات شعب را برای این مورداجرا نمود. با این عملیات گزارشات حسابداری با واقعیت نزدیک تر است و قابلیت اتکای بیشتری دارد. و از همه مهم تر اینکه موجودی انبار و میزان فروش سیستم حسابداری  در هر دوره  با موجودی واقعی همخوانی خواهد داشت.  پس این حسابدار در اولین حرکت خود لازم است تا نوع قرارداد با نماینده را بررسی و به تایید مدیران دوطرف برساند. و تمامی حسابهای قبلی را که با برگشت از فروش به ثبت رسانده اصلاح نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  18 روش برای کنترل داخلی درآمد و هزینه ها

اشتباهات کوچک در این شکل در طولانی مدت باعث خواهد شد تا اثرات جبران ناپذیری بر مجموعه و کار حسابدار وارد شود و از همه مهمتر اعتبار حسابدار خدشه دار گردد. موضوع نمایندگی و به طور کلی قرارداد نمایندگی فروش از مواردیست که معمولا به آن توجه نمیشود و مشکل ساز خواهد بود.

اگر شما هم در بین دوستان خود از این نمونه اشتباهات مشاهده نمودید برای ما بیان کنید. با تشکر فراوان از همراهی شما عزیزان.

نظر شما به عنوان یک حسابدار در مورد این مشکل چیست؟

4 دیدگاه ها

  1. با سلام
    این موردی که شما ذکر کردید به شخصی که عمل معرفی مشتری به شما را انجام میدهد ویزیتور می گویند در صورتیکه نماینده از طرف شما کالای شما را به فروش می رساند و در مورد نمایندگی هایی که در سطح کشور وجود دارد غالباً اینگونه است (به استثنا خودرو سازان که مشتری خرید خود را از شرکت اصلی انجام داده و نمایندگی ها صرفاً تحویل دهنده کالا هستند) شما به عنوان شرکت تولید کننده ، کالای خود را برای نماینده ارسال می کنید (در این لحظه کالای شما هنوز به فروش نرسیده است ) نماینده کالا را دریافت می کند اقدام به بازاریابی کرده و مصرف کننده را پیدا کرده کالا را بفروش می رساند چند نکته که قابل توجه است اینکه شما کالا را بصورت عمده برای نماینده ارسال می کنید ، نماینده اقدام به توزیع کالا می کند و تا قبل از اینکه فروش نهایی نشده باشد شما مشتری را نمی شناسید
    البته این نظر شخصی اینجانب طی چندین سال فعالیت می باشد لطفاً راهنمایی بفرمایید

    • سلام به شما دوست خوب. ضمن تشکر بابت مشارکت و اعلام نظر در مورد این چالش، پاسخ هر دو دیدگاه شما را در یک پیام ارسال میکنم. بنظر بنده حسابداری شعب نمیتواند در این مورد استفاده شود چرا که نگهداری مدارک و حسابداری شعبه و مرکز از اهداف و تصمیمات مدیریت کارخانه نیست که در این صورت باید سود هم به شیوه حسابداری شعب محاسبه و تخصیص یابد. مشتری نیز فاکتور رسمی با نام و مشخصات کارخانه لازم دارد نه نماینده پس حتی اگر کالا را با قیمتی بیش از بازار خرید میکند اما تمایلش به دریافت فاکتور با مشخصات کارخانه خواهدبود. ویزیتورها افرادی هستند که در شرکتهایی مشغول به فعالیتند که کار بازاریابی نیاز دارد شاید این نماینده ویزیتور داشته باشد اما کارخانه محصولاتش را در اختیار نماینده که دارای اعتبار است قرار میدهد نه ویزیتور که یک کارمند جزء است. استفاده از انبار فرضی می تواند برای نگهداری اطلاعات فیزیکی مورد استفاده قرار گیرد بسته به حجم گردش، اما ارسال عمده یا جزئی کالابرای نماینده تعیین شده نیست. شاید روند به صورتی باشد که طی یک لیست تقاضا ارسال صورت میگیرد. اما نظرات کارشناسانه شما نشان دهنده دقیق بودن و تجربه کاری بالای شمابود. بازهم از شما سپاسگزارم که با ما در ارتباط بودید. با آرزوی سربلندی شما

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here