۲ مغایرت مالیاتی ۲ حادثه پر خطر

10
1712

V2hVcFNwVCVcNVcoUXxYfQloAzpUaQM5ADkGPwk7AC1Wdlh6WiIAbFRmDTQMYlkgVG0GYgJmC2pWMgZgDn1RJldlVWdTalQ6XGNXaFE0WHcJJgNnVC0DAAAzBjUJeABXVmlYe1piAHRUYA01DCNZPFQQBn4CEgs-VnMGOw4mUT1XcFUqU25UJVxo

چگونه اظهارنامه ارزش افزوده خود را با گزارشات فصلی لینک کنید؟

به نام خدا و سلام به شما

من حاجی محمدی هستم و از اینکه این مطلب را می خوانید از شما  کمال تقدیر و تشکر را دارم . یکی از بزرگترین مشکلاتی که در بسیاری از پرونده های مودیان دیده ام مغایرت های غیر قابل قبول است . یکی از این مدل مغایرت ها در ۲ حوزه مالیات بر ارزش افزوده و گزارشات فصلی اتفاق می افتد. درست زمانی که مودی جهت تمدید و یا دریافت گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده به حوزه مربوطه مراجعه می کند و با مغایرت گزارشات فصلی خود مواجه می شود.

اتفاق خیلی پیچیده نیست ! گزارشات قبلی در سامانه ماده ۱۶۹ شما متفاوت با همان گزارشات در همان دوره مالیات بر  ارزش افزوده است .

البته شما فرصت دارید اصلاحات را انجام دهید ولی تعداد اشتباهات نباید بیش از حد مجاز باشد و سعی نکنید جز مودیان خاص قرار بگیرید.

همانطور که می دانید سامانه گزارشات الکترونیکی به صورت آنلاین و آفلاین ، یک نرم افزار گزارش دهی است که سازمان امور مالیاتی برای کنترل خرید و فروش مشاغل و افراد راه اندازی کرده است . اما باید دید صحت کنترل و ارائه اطلاعات ثبت شده در این سامانه چگونه از طرف سازمان امور مالیاتی کنترل و تایید می شود . یکی از مهمترین کانال های کنترل این سامانه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده است . بله ، معنی و مفهوم آن را درست حدس زدید ، مبالغ ناخالص شما در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ، باید کاملاً منطبق با سامانه TTMS باشد ، چگونه ؟

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش سوم )

21210_200

درست است که شما در ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده ، فقط کالا ها و خدماتی را وارد می کنید که مالیات و عوارض به آنها تعلق گرفته است ، ولی در عوض در سامانه ماده ۱۶۹ ، شما هم کالاهای مشمول و هم غیر مشمول را به یکباره در سامانه ثبت و گزارش می کنید. سازمان امور مالیاتی می تواند در پایان دوره مالی میزان گزارشات را با اظهارنامه عملکرد ( هزینه ها و دارائیها و درآمدها) کنترل کند.

یک راه کنترل گزارشات شما ، مالیات بر ارزش افزوده است ، به همین علت خیلی بهتر است که اظهارنامه شما کاملاً منطبق با سامانه ماده ۱۶۹ باشد. می توانید با وارد کردن کالاهای غیر مشمول در ستون مخصوص اظهارنامه مالیات برارزش افزوده که از همان جداول اکسل بارگذاری می شود ، اظهارنامه ۳ ماهه خود را گزارشات الکترونیکی ۳ ماهه برابر کنید .

 

نکته پایانی : تمامی گزارشات همزمان شما در دو سامانه ماده ۱۶۹ و ارزش افزوده منوط به راه اندازی و طراحی یک سیستم مرتب و ایده آل حسابداری می باشد. 

مطالب مهم دیگری که می توانید در ادامه مطالعه کنید عبارتند از :

فن سرعت بخشیدن در ارائه گزارشات فصلی
آموزش ویدئویی و قدم به قدم نرم افزار گزارشات فصلی
دانلود رایگان ویدئو نحوه رفع مغایرت در گزارشات فصلی
۸سوال مهم و کاربردی از سامانه ارسال گزارشات فصلی

میثم حاجی محمدی

 

10 دیدگاه ها

 1. بإسلام خواستم خدمتتون عرض کنم که خریدهای معاف من در ارزش افزوده با گزارشات ١۶٩ مغایرت دارد، یعنی خریدهای معاف را در اظهارنامه ارزش افزوده ثبت نکردم، خواستم بدونم جریمه به چه صورت میباشد،

  • باسلام خدمت شما کاربر محترم
   با توجه به اینکه در یک جا شما اعلام نموده اید می توانید اظهارنامه ارزش افزوده را اصلاح نمایید تا مغایرت ایجاد شده بین اظهارنامه و گزارشات فصلی شما صفر گردد.جریمه عدم ارسال در گزارش اظهارنامه ارزش افزوده ۱% مبلغ معامله ارسال نشده می باشد.موفق باشید.

 2. با عرض سلام
  ایا برای خرید وفروش دارایی های ثابت هم باید اطلاعات در سامانه مالیات وعوارض افزوده و صورت معاملات فصلی اظهار کنیم؟؟؟؟

 3. سلام..من متوجه نشدم اینکه در اظهارنامه مشمول درج میشه ولی در سامانه ۱۶۹ مشمول و غیر مشمول.. به چه صورت میتوان د رسامانه ۱۶۹ غیر مشمول رد کرد.. ؟ غیر مشمولها شامل چه چیزهاییست؟ در اظهارنامه چطور میتوان میتوان لینک کرد؟

  • سلام
   منظور ما از مشمول خرید هایی است که مالیات و عوارض ارزش افزوده در آنها لحاظ شده است . معمولاً در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فقط مشمول ها درج می شود ، در صورتی که بقیه هزینه ها هم باید در قسمت معاف ها هم درج شود . پس در نهایت شما هر آنچه در گزارشات فصلی ارسال می کنید باید با کل مبلغ ناخالص در اظهارنامه ارزش افزوده یکی باشد.

 4. سلام خسته نباشید، اگه امکانش هست درزمینه ی مالیات بر ارزش افزوده و گزارشات فصلی وهر موضوعی که به مالیات میشه بنده رانیز با مقاله های خود مستفیذ فرمایید متشکرم

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here