حسابدار خودتان در زمان خرید طلا باشید!

حسابداری طلا فروشی

حرفه حسابداری یکی از جامع ترین حرفه هاست به طوری که در هر شغلی که بنگریم حتما وجود یک حسابدار و سیستم حسابداری از ضروریات است. خوبی حسابداری اینجاست که در هر شغلی با همه یکنواختی اصول حسابداری دارای تفاوتهایی جزئی در کار است که آن هم به دلیل نوع کار است. مثلا یک شرکت تولید پارچه را تصور کنید. سیستم حسابداری این شرکت تولیدی است و مشابه با دیگر تولیدی ها فعالیت میکند اما ممکن است در برخی از موارد مشابه دیگران عمل نکند. مثلا نوعی نخ را خود تولید کند یا نوع دیگری را خریداری نماید و یا شرکایی داشته باشد که در زمان محاسبه سود از روش های مختلف استفاده کند. در کل حسابداری در تمام شاخه ها کاربردیست. امروز به جنبه دیگری از کاربرد حسابداری اشاره میکنم و آن هم حسابداری طلا فروشی است.

در حسابداری طلا فروشی که نوع خاصی از حسابداری را شامل میشود نکات و زیرکی های خاصی وجود دارد. محاسباتی که برای مزد ساخت طلا و جواهرات است به دلیل تفاوتی که دارد باعث میشود تا محاسبات متفاوتی را ارائه دهد. طلافروشی ها به دلیل ارزش بالای دارایی هایشان حاضر نیستند هر کسی را به حریم خود راه دهند در واقع میتوان اذعان کرد ورود به حیطه کاری طلافروشان فقط با داشتن معرف امکان پذیر است. که به نظر من این مورد کاملا عادی و طبیعیست چرا که کوچکترین دارایی در این حرفه بالاترین ارزش را دارد.

در گذشته تمام محاسبات دستی انجام میشد و زرگر ها به شیوه سنتی در دفاتر سیاهه میکردند. اما رفته رفته سیستم های حسابداری مختلفی وارد این حرفه شد و موجودی ریالی و وزنی طلا و جواهرات را محاسبه میکرد این کار اوایل بیشتر برای چاپ اتیکت بر روی محصولات خود را نشان داد. رفته رفته که مباحث مالیاتی برای طلافروشان جدی تر دنبال شد وجود یک حسابدار و سیستم حسابداری مهم تر شد.

این مطلب را هم بخوانید:  حسابداری مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی

 

حسابداری طلا فروشی

به طور کلی حسابداری طلافروشی به گونه ای است که باید هم موجودی طلا رو در هر لحظه اعلام کند و هم مقدار ریالی را که مالک بداند اگر به طور آنی با توجه به قیمت انس جهانی یا داخلی و یا هرگونه تغییراتی که با متعاقبا بر نرخ طلا اثر خواهد گذاشت، تصمیم به خرید یا فروش طلا گرفت ، بداند که چه مقدار طلا دارد.

حسابدار باید بتواند تمام این موارد را در دفاتر و سیستم خود در هر لحظه داشته باشد. حتی گاها در روند کار پیش خواهد آمد که با مشتریان و همکاران طلا به صورت امانی جابه جا شود که این بسیار اهمیت دارد و باید حتما حسابها هر روز چک شود.

در کنار این مباحث برای محاسبه مبلغ طلایی که یک مشتری خریداری میکند زیرکی هایی وجود دارد که ممکن است عمدا یا سهوا محاسبات بیشتر نشان داده شود. برای همین منظور فرمول محاسبه و فروش طلا از طرف اتحادیه طلا فروشان به صورت زیر می باشد:

مبلغ روز طلا برای هر گرم + اجرت ساخت هر گرم طلا + سود + ارزش افزوده

این فرمول طبق تعریف اتحادیه طلا و جواهر از طریق زیر محاسبه میشود که لازم است با مثال برای شما بیان کنیم. اما گاها این روش به طریق دیگر محاسبه میشود که با مقایسه این دو روش در یک مثال، تفاوت محاسبه و لزوم بیان این مورد را درک خواهید کرد:

فردی با خرید ۵۰ گرم طلا با قیمت هر گرم طلا ۱۳۴۰۰۰۰ ریال و اجرت هر گرم ۳۵۰۰۰ ریال و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و۵ درصد سود  به دو طریق زیر محاسبه خواهد شد:

این مطلب را هم بخوانید:  آخرین مهلت دوره جدید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

روش الف)

۶۷۰۰۰۰۰۰=۱۳۴۰۰۰۰*۵۰
۱۷۵۰۰۰۰=۳۵۰۰۰*۵۰
۱۲۲۵۰۰=۷%*۱۷۵۰۰۰۰
۱۵۷۵۰۰=۹%*۱۷۵۰۰۰۰

از جمع مبالغ بالا عدد ۶۹۰۳۰۰۰۰حاصل میشود که مشتری برای این ۵۰ گرم باید پرداخت کند.

محاسبه در روش ب)

۶۷۰۰۰۰۰۰=۱۳۴۰۰۰۰*۵۰
۱۷۵۰۰۰۰=۳۵۰۰۰*۵۰
۶۸۷۵۰۰۰۰=۱۷۵۰۰۰۰+۶۷۰۰۰۰۰۰
۴۸۱۲۵۰۰=۷%*۶۸۷۵۰۰۰۰
۷۳۵۶۲۵۰۰=۴۸۱۲۵۰۰+۶۸۷۵۰۰۰۰
۶۶۲۰۶۲۵=۹%*۷۳۵۶۲۵۰۰
۸۰۱۸۳۱۲۵=۷۳۵۶۲۵۰۰+۶۴۹۶۸۷۵

در این دو روش که در هر دو مورد ۷ درصد و ۹ درصد محاسبه شده است دو جواب متفاوت به دست آمد ولی به نظر شما کدام روش پذیرفته است؟

روش اول مورد قبول اتحادیه طلا فروشان است. در حالی گاها به اشتباه محاسبه به روش دوم انجام میشود. به همین ترتیب سایر محاسبات نیز باید بررسی گردد تا به صحت آن مطمئن شویم. از این رو دقت بالا در محاسبات به خصوص برای حسابدارن از اهمیت خاصی برخوردار است. اما در عین حال مشتری و خریداران نیز باید با این محاسبات آشنا باشند تا دچار زیان نشوند.

امیدوارم مطلب امروز نیز در روند عملیات مالی برای شما مفید واقع شود. با آرزوی بهترین ها برای شما دوستان

 

مطالب مرتبط درسایت ما :

 

حسابداری طلافروشی را قورت بده

فایل صوتی: مالیات ارزش افزوده طلا و جواهر به کارمزد تعلق می گیرد؟

8 پاسخ

 1. سلام روز بخیر
  بنده مطلب فوق رو مطالعه کردم و باید خدمتتون عرض کنم که در روش اول شما ۷و ۹ درصد رو برای اجرت طلا در نظر گرفتید ن برای مبلغ خرید و این باعث اشتباه و تفاوت فاحش در این دو نوع محاسبه شده
  در روش دوم که برای تمام طلا فروش ها مرسوم است اول نرخ طلا و اجرت محاسبه شده بعد سود طلا فروش و جمع مبلغ فوق رو در ۹ درصد ضرب میکنن
  نکته اختلاف فقط اینجاست که بعد از محاسبه مبلغ کل طلا +اجرت عدد حاصل به صورت جدا گانه باید برای محاسبه ۷ و ۹ درصد محاسبه شود و بعد جمع شود
  ۵۰*۱۳۴۰۰۰۰=۶۷.۰۰۰.۰۰۰
  ۵۰*۳۵۰۰۰= ۱.۷۵۰.۰۰۰
  ۶۷.۰۰۰.۰۰۰+۱.۷۵۰.۰۰۰=۶۸.۷۵۰.۰۰۰
  ۶۸.۷۵۰.۰۰۰*۷%=۴.۸۱۲.۵۰۰
  ۶۸.۷۵۰.۰۰۰*۹%=۶.۱۸۷.۵۰۰
  جمع کل:۷۹.۷۵۰.۰۰۰
  اختلاف مبلغ با مبلغ رایج محاسبه طلا فروش ها ۷۹.۷۵۰.۰۰۰-۸۰.۱۸۳.۱۲۵= ۴۳۳.۱۲۵

  1. سلام

   ممنون از ابراز نظرتان

   ولی طبق بررسی بعمل امده طبق فرمول اتحادیه محاسبه مطلب بدرستی اعلام شده و محاسبه شما نیز در مواردی در بین طلافروشان اجرا میشود که با روش اتحادیه تفاوت دارد.

   1. با سلام
    یعنی شما میفرمایید که در روش اتحادیه باید ۷ و ۹ درصد رو فقط برای اجرت طلا حساب کنیم؟ و فی خود طلا مد نظر نیست؟؟؟؟

 2. عرض سلام
  الان هیچ طلا فروشی زیر بار نمیره که از روش اول استفاده کنند و روش مرسوم روش دومه و نمیشه هم کاری کرد باید اون مبلغ اضافی رو پرداخت کنیم
  حتی خود اتحادیه طلافروشانم از روش دوم استفاده میکنند

 3. سرکار خان خیری
  هیچ طلا فروشی با روش اول محاسبه نمیکند و همانطور که در محاسباتتان مشخص است ، تفاوت فاحشی در قیمت تمام شده دو روش مشاهده میشود.
  فرمودید : (روش اول مورد قبول اتحادیه طلا فروشان است.) که اصلا نیست !!
  و گفتید :(در حالی گاها به اشتباه محاسبه به روش دوم انجام میشود.) در صورتیکه روش دوم نه تنها اشتباه نیست ، بلکه صحیح ترین روش است . ولی بسیار ساده تر عمل میشود ، مثل همین روش
  مبلغ روز طلا برای هر گرم + اجرت ساخت هر گرم طلا + سود + ارزش افزوده
  قیمت تمام شده برای مشتری = ۹ % (باج دولت) + (سود مغازه ) ۵ % +(مزد ساخت) ۳۵۰۰ + ۱۳۴۰۰۰
  با توجه به اینکه سود مغازه ۷ درصد محاسبه میشود، نه ۵ درصد !
  ضمن اینکه مالیات طلا نسبت به همه کالاها و خدمات هیچ جذبه خاصی نداشته و دقیقا مثل اهن و یا تعمیرات اتومبیل و سرویس دهی هتلها و رستورانهاست و فیشهایی اب و برق و سایر است.
  ولی از انجاییکه کسب کار در کشور بصورت سنتی اداره میشود بعضا همکاران در محاسبه دچار مشکل میشوند و هنو بیشتر همکاران به ضعف محاسباتی پی نبرده و مذبوهانه با دولت و مجلس و ممیزان مالیاتی در تکو تاب چانه زنی اند !!

  1. سلام کاربر عزیز. از اینکه با دقت بالا به مطالب ارسالی سایت توجه میفرمایید سپاسگذاریم و باعث خرسندی ماست که کاربران نکته سنجی چون شما با ما در ارتباط هستند. فرمایش شما مورد قبول و تایید است با این توضیحات که مطلب منتشر شده در خصوص حسابداری طلا با نظر سنجی از افراد کهنه کار بازار طلا انجام شد این افراد که در نظر سنجی ما حضور داشتند همگی به این موضوع اتفاق نظر داشتند که روش دوم مرسوم است در حالی که روش اول اصولی است. اما همانطور که شما هم درجریان هستید و فرمودید هنوز یکسانی در رویه محاسبه سود و مالیات طلا انجام نشده است یا حداقل در اجرا دچار تغییر شده است. بازهم از همراهی شما دوست عزیز سپاسگذاریم. با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام