چند توصیه کلیدی به کنکوری ها

0
950

102

توصیه ها و نکات قبل از کنکور

اغلب، داوطلبین چند هفته قبل از شروع کنکور حالاتی از خود نشان می‌دهند که گویای وجود اضطراب و نگرانی در آنهاست که متأسفانه گاه همین امر منجر به ایجاد شرایط بحرانی در خانواده و در برخی موارد باعث از بین رفتن تمام تلاش‌های ماهانه و حتی سالانه انها می‌شود.

برخیها گمان می‌کنند که چند هفته مانده به کنکور باید به فرزندان خود نکات و راهکارهای غلبه بر اضطراب و فشار عصبی ناشی از امتحان را بیاموزند و یا یادآوری کنند حال آنکه در این شرایط، شما تنها باعث افزایش فشار و اضطراب می‌شوید زیرا به فرزندتان این امر را القاء می‌کنید که من مطمئنم اضطراب داری و به همین دلیل راهکارهای مناسب را به تو ارائه می‌دهم؛ لذا به تمامی والدین توصیه می‌شود که به جای انجام این کار در آستانه کنکور از چندی قبل اقدام به انجام آن کنید. نکات ذیل راهکارهای مناسبی برای راهنمایی هستند.

۱- اگر در هر لحظه از زمان امتحان، احساس اضطراب و نگرانی کردید، لحظاتی به افرادی که در زندگی شما الگوی قدرت و اعتماد به نفس به شمار می‌روند فکر کنید.

۲- اگر با سؤالی روبه‌رو شدید که در نگاه اول متوجه شدید قادر به پاسخ دادن آن نیستید چند لحظه تأمل کنید و در ذهن‌تان آن مبحث را مرور کنید و به سؤال و پاسخ‌های مشابه فکر کنید. در پیدا کردن پاسخ عجله به خرج ندهید و مطمئن باشید با دقایقی تمرکز می‌توانید پاسخ را بیابید و درصورت به نتیجه نرسیدن آن سؤال را رها کرده و بعد از اتمام پاسخ‌دهی به سؤالات- درصورت داشتن زمان- دوباره به آن سؤال رجوع کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  مدیریت حسابداری با برنامه ریزی صورت می پذیرد!

۳- اگر صبح روز کنکور احساس اضطراب و نگرانی می‌کنید، به موسیقی بدون کلام آرامش‌بخشی گوش دهید؛ این کار باعث افزایش تمرکز و آرامش شما می‌شود.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۴- سر جلسه یک بطری آب کنارتان داشته باشید تا درصورت تشنگی از آن بنوشید؛ البته سعی کنید از آب سرد استفاده نکنید.

۵- خوردن میوه‌هایی مانند سیب و موز را به‌طور پیوسته در برنامه غذایی پیش از امتحانتان بگنجانید تا سطح قند‌خون‌تان، در حد متعادل باقی بماند.

۶- زمانی از روز را فقط به دوره کردن آنچه خوانده‌اید اختصاص دهید و با برنامه‌ریزی مناسب برای تمامی درس‌های‌تان زمان دوره را در نظر بگیرید.

آخرین تمهیدات

در چند روز پایانی، مراقب باشید در دام اضطراب خودساخته نیافتید. سعی کنید از روز ماقبل کنکور، تست زنی و تمرین را کنار بگذارید. اگرچنین کاری کردید توجه داشته باشید که هم هی وقت را پای تلویزیون صرف نکنید، فقط به خواب و استراحت نپردازید و یا به دنبال سوژه های جدید فکری نروید. به جای آن، در فضای سبز قدم بزنید، موسیقی ملایم گوش کنید، ورزش کنید، به عبادت بپردازید و دقایقی هم به تصویرسازی ذهنی و یا تمرین. شب شام سبکی میل کنید. ۱۰ شب بخوابید و صبح زود بیدار شوید. حتما صبحانه مقوی بخورید و بدون صبحانه از منزل خارج نشوید حتی اگر عادت به صبحانه ی اول صبح ندارید حداقل کره و عسل و تخم مرغ و چای هر چند اندک، میل کنید. بد نیست چند عدد شکلات همراه داشته باشید. همه ی وسایل مورد نیاز را آماده کرده و در جای مشخصی قرار دهید. این کار را حتما خودتان انجام دهید. دو عدد خودکار، یک مداد تراش و یک مداد پاکن کافی است. برای اطمینان بیشتر، بهتراست یک جامدادی داشته باشید تا وسایل یک جا باشند. اگرعینکی هستید در صورتی که سابقه ی شکستن و خراب کردن عینک دارید! عینک یدکی تهیه کنید تا به مشکلی برنخورید. به تمهیدات و مقدمات لازم قبل از کنکور توجه داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید:  مهندسی دوباره ! (بخش اول)

مکان آزمون

در مورد مکان آزمون، توجه به چند نکته مهم است. اول محل آزمون و مسیر آن را شناسایی کنید. لازم است به شماره ی داوطلبی خود کاملا توجه داشته باشید تا خدای نکرده در مورد محل آزمون دچار اشتباه و مشکل نشوید. اگر روز آزمون صبح زود و سر موقع از منزل خارج شوید اطمینان و آرامش بیشتری خواهید داشت و هر گونه اشتباه احتمالی قابل جبران خواهدبود. دوم درمورد مکان آزمون و شرایط محیطی آن،خود را برای هر نوع وضعیتی آماده کنید. پیش بینی این وضعی تنها به شما کمک می کند که اگر با شرایط نامناسبی رو به رو شوید دست و پایتان را گم نکنید. ممکن است صندلی شما جایی باشد که مراقبین و رابطین جلسه زیاد تردد نمایند، شاید صدای کولر و یا نزدیکی فاصله ی آن،شما را اذیت کند، و یا شاید صدای سیستم صوتی نا مناسب باشد،به هر حال برای مواجهه با هر وضعیتی آماده باشید. اگرموضوعی موجبات ناراحتی شما را فراهم می آورد محترمانه به مسؤلین جلسه یادآوری کنید. محل آزمون و مسیرآن را از قیل شناسایی کرده و برای موقعیت مکانی پیش بینی های احتمالی لازم را به عمل آورید.

سر جلسه

عده ای به دلیل اضطراب و یا شاید ناشی گری ‐ به خصوص برای آن هایی که تجربه اول است ‐ حساسیت های خنده داری از خود نشان می دهند. البته رعایت یک سری اصول کلی لازم است ولی وسواس نیست. وسواس درمورد نحوه ی پرکردن خانه های پاسخنامه، پاک کردن و تصحیح اشتباهات، تطبیق چندباره ی شماره سؤال با شماره ی پاسخنامه، سرعت در برداشتن دفترچه سؤالات و عجله در آغاز پاسخگویی…، موجب اتلاف وقت و افزایش اضطراب می شوند. سرجلسه کارخود را بکنید و کاری به دیگران نداشته باشید. اگر از داوطلبان اطراف شما کسی سؤال پرسید و یا حتی تقلب خواست، اصلا توجه نکنید و برای خود دردسر نسازید. برای رفع خستگی در سر جلسه، می توانید بعضی از تمرینهای آرمیدگی را انجام دهید. سر جلسه ی آزمون دقت لازم را در پاسخگویی داشته باشید ولی وسواس به خرج ندهید. توکل و توسل و یاد خدا آرامش بخش دلهاست. همچنین در صورت امکان دفترچه سوالات را از جلسه خارج و برای آماده کردن هرچه سریعتر حل تشریحی، آن را به صورت اسکن شده لطفا ارسال کنید. اگر فکر می کنید واقعا کارهای لازم را انجام داده اید و در آن چه که از دستتان برمی آمد کوتاهی نکرده اید پس اضطراب و نگرانی را به خود تحمیل نکنید، توکل داشته باشید و با توسل به معصومین و ائمه اطهار از آنان مدد بجویید. به خودتان و تلاش های صورت گرفته اعتماد داشته باشید و این اعتماد را با توکل و توسل، کامل کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه آموزش حسابداری در پروژه(رایگان)

موفق باشید….

نویسنده مطلب : یاسر آسترکی (کنکور حسابداری )

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here