آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت

0
3082
روند ثبت تغییرات شرکت به صورت تصویری

قبل از اینکه بخواهیم مدارک خود را به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها ببریم، باید تقاضای ثبت تغییرات شرکت را به صورت الکترونیکی در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به نشانی www.irsherkat.ssaa.ir ثبت کنیم. در این مطلب قصد داریم روند ثبت تغییرات شرکت را به صورت تصویری برای شما دوستان عزیز توضیح دهیم.

ثبت تغییرات اینترنتی شرکت

تغییرات و تصمیمات شرکت در مجمع عمومی عادی یا فوق‌العاده یا در جلسات هیئت‌مدیره بنا به ضرورت صورت می‌گیرد. برای ثبت تغییرات شرکت باید صورتجلسه تغییرات که به امضای اعضای شرکت رسیده باشد، تنظیم شود.

  • شرکتهایی که با مجوز به ثبت رسیده‌اند برای ثبت تغییرات شرکت خود باید از نهادهای ذی‌ربط مجوز گرفته و صورتجلسه تغییرات را هم که به تایید مجوز درآمده، همراه با اصل مدارک و مجوز به اداره ثبت شرکت‌ها تسلیم کنند. صورت جلسات باید با توجه به نوع شرکت انتخاب شود.

مدارک لازم برای ثبت صورتجلسه تغییرات

کپی از تمام مدارک ثبتی شرکت شامل: اساسنامه، اظهارنامه، آگهی تاسیس، آگهی روزنامه، آگهی آخرین تغییرات، کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره. این مدارک باید به همراه رسید پذیرش نهایی که به صورت اینترنتی از سامانه ثبت تغییرات دریافت می‌شود به اداره ثبت شرکتها تسلیم شود.

مراحل تقاضای ثبت تغییرات شرکت به صورت اینترنتی

پس از آنکه صورت جلسه مجمع و یا هیئت مدیره یک شرکت تنظیم شد، یک نفر به عنوان متقاضی با مراجعه به سایت www.irsherkat.ssaa.ir وظیفه تکمیل فرم های الکترونیکی را به عهده می‌گیرد.

گام ۱: اطلاعات شخصیت حقوقی

در این گام از ثبت تغییرات شرکت، اطلاعات اشخاص حقوقی مانند شناسه ملی شرکت و در صورت نداشتن شناسه ملی ، وارد کردن شماره ثبت و نوع شرکت(سهامی خاص، با مسئولیت محدود و …) را به صورت کامل وارد کرده و به گام بعدی می‌رویم.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

نکته : در همه مراحل فیلدهای ستاره دار حتما باید به دقت تکمیل شود.

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت اطلاعات اشخاص حقوقی

گام ۲: اطلاعات جلسه

یکی از مهم‌ترین موارد در تنظیم صورت‌جلسات، انتخاب مجامع متناسب با تصمیمات حاضرین در جلسه است. انتخاب هر مجمع و یا جلسه هیئت مدیره در سامانه منجر به نمایش تصمیمات متناسب و در صلاحیت آن مجمع و یا جلسه می‌گردد. که متقاضی از فهرست یک یا چند تصمیم را انتخاب می‌کند. در سایت اطلاع رسانی ثبت شرکتها به آدرس www.irsherkat.ssaa.ir منویی به نام مدارک و مراحل ثبت تغییرات وجود دارد. با دانلود فایلی که در این قسمت وجود دارد، به متقاضی در انتخاب نوع مجمع یا جلسه متناسب با تصمیمات، نوع شخصیت حقوقی و تعیین مدارک لازم کمک می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:  10 اشتباه مهلک حسابداران ! ( بخش دوم ) به همراه فایل صوتی

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت اطلاعات جلسه

گام ۳: تصمیمات جلسه

تصمیمات جلسه باید دقیق و مطابق آنچه در صورت‌جلسه آمده است در این آیتم درج شود. تصمیم جلسه براساس نوع جلسه است. مطابق قانون ثبت شرکتها و قانون تجارت هر اختیاری که به جلسه مجمع عمومی عادی یا فوق‌العاده و…… داده شده است می‌تواند تصمیمات جلسه باشد. می‌توانید چند تصمیم را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید .
جهت درک بیشتر مطلب یک نمونه فرم صورتجلسه هیات مدیره در خصوص تغییر محل شرکت در شرکتهای سهامی خاص
در ذیل آورده می‌شود:

نمونه صورتجلسه هیات مدیره در خصوص تغییر محل شرکت
در شرکتهای سهامی خاص

نام شرکت : ………………………………………
شماره ثبت شرکت : …………………………
سرمایه ثبت شده : …………….……………
شناسه ملی : ………………………………..
جلسه هیات مدیره شرکت ……….. سهامی خاص ثبت شده به شماره ………… با حضور کلیه / اکثریت اعضاء در تاریخ ……… .ساعت ……………… در محل قانونی شرکت تشکیل و تصمیمات ذیل اتخاذ گردید.
الف: با عنایت به اختیار حاصله از تبصره ……………… ماده …………… اساسنامه شرکت تصویب شد. آدرس قانونی شرکت از ……………………… خیابان ……………… کوچه……………… پلاک……………… کدپستی……………… به آدرس ……………… خیابان ……………… کوچه……………… پلاک……………… کدپستی……………… تغییر یابد.

ب: به آقای / خانم …………..……… احدی از مدیران یا سهامداران با وکیل رسمی شرکت وکالت داده می شود که ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت صورتجلسه و پرداخت حق الثبت و امضاء ذیل دفاتر ثبت اقدام نماید.

امضاء اعضاء هیات مدیره:
۱ ـ …………………… ۲ ـ …………………… ۳ـ …………………… ۴ ـ ……………………

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت تصمیمات جلسه

گام ۴: تغییر اطلاعات شخصیت حقوقی

با توجه به نوع صورتجلسه در صورتی که اطلاعات شخصیت حقوقی نیاز به تغییر داشته‌ باشد در این گام اطلاعات مربوطه وارد می‌شود.

گام ۵: نام های درخواستی

در این گام اسامی اشخاص را به ترتیب اولویت پیشنهادی وارد می‌کنیم. اگر اولویت های بالاتر مورد قبول باشد به اولویت های بعدی ترتیب اثر داده نمی‌شود. سپس در فیلد نام درخواستی اسم مورد نظر تایپ می‌شود. اگر توضیح اضافه لازم بود در قسمت توضیحات متقاضی می‌کنیم. سپس با کلیک بر روی کلید ثبت نام اسم پیشنهادی را اضافه می‌کنیم. تعداد اسامی پیشنهادی نباید از ۵ اسم بیشتر باشد. برای حذف یک اسم بر روی کلید «حذف» کلیک می‌کنیم.

گام ۶: سهام/ سرمایه شخصیت حقوقی

در این گام باید میزان سرمایه شرکت را مشخص کرد.

گام ۷: موضوع فعالیت بعد از اصلاح

مواقعی که صورت‌جلسه مربوط به تغییر موضوع فعالیت شرکت می‌باشد، باید موضوع جدید را در این گام مشخص نمود.

گام ۸: اشخاص

در این گام از ثبت تغییرات شرکت، درج مشخصات شناسنامه ای و شماره ملی اشخاصی که در جلسه حاضر هستند و همچنین مشخصات امضا‌داران در سربرگ الزامی است. در صورت وجود شخصیت حقوقی و یا وکیل درج مشخصات آنها نیز الزامی‌ست. توجه کنید اگر شخصی سمتی در جلسه دارد، به عنوان مثال رئیس یا منشی جلسه است و جزء سهامداران نیز می‌باشد باید سمتی که در جلسه دارد انتخاب شود.

گام ۹: سهام اشخاص

در این گام از ثبت تغییرات شرکت، میزان سهام سهامداران شرکت مشخص می‌شود.

گام ۱۰: سمت اشخاص

اشخاصی که در مرحله قبلی وارد شده باید انتخاب شوند. سمتی که در جلسه و سمتی که در شرکت دارند را تعیین و با نهایت دقت ثبت نمایید. بعد از ثبت و دریافت کد رهگیری، اطلاعات قابل اصلاح نیست و به دلیل اختلاف صورتجلسه امضاء شده و اطلاعات ارسالی، تغییرات شما در سازمان قابل ثبت نمی‌باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  پرداخت مالیات در سرمای شدید

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت سمت اشخاص

گام ۱۱: ارتباط اشخاص

باید تمام افرادی که در جلسه دارای سمت هستند و در مرحله قبل اسامی آنها ثبت شده، مشخص کنید که با شرکت چه ارتباط قانونی دارند. مثلا شخص،مدیر شرکت بوده یا وکیل و نماینده قانونی شرکت است.

ارتباط اشخاصگام ۱۲: شعب شرکت

در صورتی که شرکت دارای شعب مختلفی باشد، مشخصات شعب در این گام وارد می‌شود.

گام ۱۳: روزنامه

اطلاعات مربوط به روزنامه را وارد می‌کنیم.

گام ۱۴: تایید صحت ورود اطلاعات و مدارک مورد نیاز

در این گام از تقاضای ثبت تغییرات شرکت، تمام اطلاعات وارد شده را دوباره کنترل و در صورت اطمینان کامل از درستی، کلید تایید را بزنید. بنا به تصمیمات انتخاب شده و نوع صورتجلسه مدارکی که باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود به طور خودکار نشان داده می‌شود. در سمت راست این فرم گزینه ای به نام تایید مدارک مورد نیاز وجود دارد که باید تیک بخورد. یعنی متقاضی باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهد.

گام ۱۵: متن صورتجلسه

متن صورت‌جلسه تایپ شده در سامانه باید با متن صورت‌جلسه ای که به اداره ثبت شرکت‌ها تسلیم می‌شود، منطبق باشد. برای صرفه جویی در وقت می‌توان از متنهای پیش فرض که در سامانه قرارداده شده استفاده کرد. این متون بر اساس آنچه در تصمیمات انتخاب شده است تغییر می‌کند. برای این کار روی کلید دریافت متن پیشنهادی رایانه کلیک نمایم. در این مرحله و پس از تکمیل صورتجلسه کلید پذیرش نهایی را کلیک می‌کنیم.

متن صورتجلسه

گام ۱۶: پذیرش نهایی صورت جلسه تغییرات

در آخرین فرم دکمه پذیرش نهایی را می‌زنید. پس از پذیرش نهایی امکان ویرایش وجود ندارد. بنابراین متقاضی باید دقت کند که کلیه اطلاعات را به طور دقیق در فرمها درج کرده باشد. هنگامی که اطلاعات صورتجلسه به طور کامل و با دقت در سامانه وارد شد، جهت ارسال صورتجلسه مکانیزه به ثبت شرکت‌ها، متقاضی باید «پذیرش نهایی» را کلیک کند. پس از کلیک بر روی این دکمه، تاییدیه پذیرش به متقاضی نشان داده می‌شود. که باید به دقت آن را مطالعه کرده و بر اساس آن عمل کرد.

گام ۱۷: پس از پذیرش نهایی صورتجلسه باید چه کنیم؟

  • در مرحله آخر پس از پذیرش اینترنتی از طریق سامانه و اخذ تأییدیه پذیرش، پرینت صفحه نشان دهنده کد رهگیری مربوط به ثبت تغییرات است. متقاضی باید نسخه های اصلی صورتجلسه و ضمائم آن را حداکثر ظرف سه روز کاری از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرسی که در تأییدیه پذیرش درج شده ارسال کرده و هزینه پست را پرداخت کند.
  • پس از ارسال مدارک به اداره ثبت، متقاضی می‌تواند با کد رهگیری دریافت شده در مرحله پذیرش نهایی، از منوی پیگیری درخواست، پیگیر وضعیت درخواست خود شود، سپس متقاضی با کد رهگیری مجدد وارد شده و هزینه ثبت را نیز پرداخت میکند. هنگامی که مدارک به پست ارسال می‌شود وضعیت ارسال شده به اداره پست می باشد.
  • پس ارائه و ارسال مدارک مربوطه از طریق پست به اداره ثبت شرکتها، کارشناسی لازم توسط آن اداره انجام می‌شود. در صورت نبود ایراد با ارسال ابلاغیه برای متقاضی از او برای پیگیری امور مربوط به آگهی دعوت به عمل می آید. و متقاضی با حضور در اداره ثبت شرکتها امور مربوطه را انجام می‌دهد و یک نسخه از آگهی را دریافت می‌کند. این آگهی به صورت خودکار برای چاپ به روزنامه رسمی ارسال می‌شود. متقاضی می‌بایست از سایت روزنامه رسمی کشور اقدام به پرداخت هزینه، چاپ و گرفتن نسخه ای از آن در زمان مقرر نماید.
این مطلب را هم بخوانید:  11 ترفندکلیدی برای ارائه مطلوب صورت معاملات 3 ماهه!

هزینه ثبت تغییرات شرکت

هزینه ثبت تغییرات شرکت، با توجه به تعداد صورت‌جلسات برای شرکت های مختلف متغیر است. همچنین به نوع تغییرات و نوع شرکت و محتوایی که در روزنامه رسمی منتشر شده نیز بستگی دارد.

نکات مهم ثبت تغییرات شرکت در سامانه ثبت شرکتها

  • اگر متقاضی ثبت تغییرات شرکت پس از پذیرش نهایی متوجه اشتباهی در ورود اطلاعات خود شود در صورتی که مدارک خود را ارسال نکرده باشد می‌تواند از منوی انصراف از درخواست از درخواست خود انصراف دهد. در این صورت برای همان درخواست امکان پذیرش صورتجلسه اصلاحی فراهم می‌شود. که با کلیک روی این عنوان به متقاضی یک شماره پیگیری جدید داده می‌شود و متقاضی می‌تواند ایرادات را اصلاح کند.
  • اگر مدارک ارسال شده باشند باید صبر کند تا از طرف اداره ثبت شرکتها امکان اصلاح داده شود.
  • بعضی مواقع هنگام ثبت تغییرات شرکت، ایراداتی وجود دارد که براساس قوانین منجر به رد درخواست شده و طی ابلاغیه به متقاضی اعلام می‌شود و مدارک به صورت پستی به شرکت برگشت داده می‌شود.

اگر ابلاغیه مبنی بر عدم ثبت صورتجلسه باشد، چه کنیم؟

  • در صورتی که ابلاغیه مبنی بر عدم امکان ثبت صورت‌جلسه باشد، مدارک برگشت داده نمی‌شود و در پرونده ضبط می‌شود. در چنین مواقعی متقاضی با دقت در فهرست ایرادات، مجدداً در سامانه اینترنتی اقدام به تصحیح موارد اعلامی و رفع نقص از مدارک و ارسال درخواست خود می‌نماید. بنابراین نیاز به درج همه اطلاعات نخواهد بود. اما ادامه کار با شماره پیگیری جدید امکان پذیر خواهد بود. پس متقاضی باید شماره جدید را نگه‌داری و براساس آن پیگیری های بعدی را انجام دهد.

نمونه ایرادات هنگام ثبت تغییرات شرکت

  • مثلا گاهی اوقات هنگام ثبت تغییرات شرکت، ایراد مربوط به تایپ غلط اطلاعات افراد و یا اطلاعات ناقص اعضا هیات مدیره و شرکا اتفاق می افتد که اجازه ثبت درخواست را نمی‌دهد، که باید به گام های قبلی برگشته و اطلاعات را دقیق و کامل ثبت کنیم.
  • گاهی اوقات اطلاعات کامل ثبت شده و به صورت صحیح تایپ شده است، اما باز هم اجازه ثبت نمی‌دهد. که باید به سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی مراجعه کرده و مواردی که به عنوان خطا با رنگ قرمز نشان داده شده و یا تغییراتی مثل موبایل و کدپستی را به دقت بررسی کرده و پس از تائید حوزه مالیاتی مبنی بر عدم اشکال ، دوباره اقدام به ثبت درخواست در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور می‌کنیم.

نکته پایانی

در پایان لازم به ذکر است، جهت دسترسی به کلیه اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌ها و آخرین راهنمایی‌های مربوط به چگونگی پذیرش و ثبت درخواست تاسیس و تغییرات اینترنتی علاوه بر مراجعه به راهنمای سایت http://sherkat.ssaa.ir می توان از پایگاه اطلاع رسانی ثبت شرکتها نیز جهت بهره‌برداری لازم استفاده نمود.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here