با ۲۵۲ و وظایف و اختیارات آن بیشتر آشنا شوید

11
1153

ترافیک-کرج1

به نام خدا و سلام به همه کاربران خوب پرشین حساب ، در این بخش سعی میکنم یکی از نهادهای مهم سازمان امور مالیاتی را برای شما توضیح بدم . کتاب قانون مالیاتهای مستقیم بخوبی این نهاد را معرفی کرده و وظایف و اختیارات آن را بطور کامل تشریح می کند .

ماده ۲۵۲ – شورای عالی مالیاتی مرکب است از بیست و پنج ‌نفر عضو که از بین اشخاص صاحب نظر، مطلع و مجرب در امورحقوقی‌، اقتصادی‌، مالی‌، حسابداری و حسابرسی که دارای حداقل ‌مدرک تحصیلی کارشناسی یا معادل در رشته‌های مذکور می‌ باشند به پیشنهاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و حکم وزیر امور اقتصادی و دارایی منصوب می‌شوند.
تبصره۱ـ حداقل پانزده نفر از اعضاء شورای عالی مالیاتی ‌باید از کارکنان وزارت امور اقتصادی و دارایی و یا سازمانها و واحدهای تابعه آن که دارای حداقل شش سال سابقه کار در مشاغل‌ مالیاتی باشند انتخاب شوند.
تبصره ۲ ـ جلسات شورای عالی مالیاتی با حضور حداقل دو سوم اعضاء رسمی است و تصمیمات آن با رأی حداقل نصف ‌به ‌علاوه یک حاضرین معتبر خواهد بود.

ماده ۲۵۳ ـ دوره عضویت اعضای شورای عالی مالیاتی سه‌ سال از تاریخ انتصاب است و در این مدت قابل تغییر نیستند مگر به‌تقاضای خودشان یا به موجب حکم قطعی دادگاه اختصاصی اداری ‌موضوع ماده (۲۶۷) این قانون‌. انتصاب مجدد اعضا پس از انقضای ‌سه سال مذکور بلامانع است‌. رئیس شورای عالی مالیاتی از بین ‌اعضا شورا که کارمند وزارت امور اقتصادی و دارایی باشد، به ‌پیشنهاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و حکم وزیر اموراقتصادی و دارایی منصوب می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:  مهلت ارسال گزارشات خرید و فروش تمدید شد

ماده ۲۵۴ ـ شورای عالی مالیاتی دارای هشت شعبه و هر شعبه ‌مرکب از سه نفر عضو خواهد بود.رئیس و اعضای شعب از طرف رئیس شورای عالی مالیاتی‌ منصوب می‌شوند.

ماده ۲۵۵ ـ وظایف و اختیارات شورای عالی مالیاتی به شرح ‌زیر است‌:
۱ ـ تهیه آیین‌نامه‌ها و بخشنامه ‌های مربوط به اجرای این قانون‌ در مواردی که از طرف وزیر امور اقتصادی و دارایی یا رئیس کل ‌سازمان امور مالیاتی کشور ارجاع می‌گردد و یا در مواردی که شورای ‌عالی مالیاتی تهیه آن را ضروری می‌داند پس از تهیه به رئیس کل ‌سازمان امور مالیاتی کشور پیشنهاد کند.
۲ ـ بررسی و مطالعه به منظور پیشنهاد و اعلام نظر در مورد شیوه اجرای قوانین و مقررات مالیاتی و همچنین پیشنهاد اصلاح و تغییر قوانین و مقررات مالیاتی و یا حذف بعضی از آنها به وزیر اموراقتصادی و دارایی یا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور.
۳ ـ اظهارنظر در مورد موضوعات و مسایل مالیاتی که وزیر امور اقتصادی و دارایی یا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشورحسب اقتضا برای مشورت و اظهارنظر به شورای عالی مالیاتی ‌ارجاع می‌نماید.
۴ ـ رسیدگی به آرای قطعی هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی که از لحاظ عدم رعایت قوانین و مقررات موضوعه یا نقص رسیدگی‌ مورد شکایت مؤدی یا اداره امور مالیاتی واقع شده باشد.

امیدوارم برای رسیدن به موفقیت هیچگاه در کار و شغل خود از کتاب قانون مالیاتهای مستقیم دست نکشید .

11 دیدگاه ها

    ارسال نظر و سوال

    دیدگاه خود را وارد کنید
    Please enter your name here