از دیگر فصل های قانون مالیاتها چه خبر ؟ ( بخش سوم )

0
1098

Tax

به نام و خدا و با سلام به همه کاربران عزیز ، در ادامه ارزش گذاری به روند شغل رشته حسابداری و اهمیت به کتاب های پرکاربرد نظیر قانون مالیاتهای مستقیم لازم دیدم مطالب را در این زمینه همچنان ادامه دهم . امیدوارم تعداد حسابدارانی که به دیگر فصل های این کتاب نیم نگاهی دارند هر روز بیشتر شود و تسلط بسیار بالایی را بر کل کتاب پیدا کنند .  برای اینکه بتوانیم کل این کتاب را باهم مروری کنیم ، من سعی کردم از ابتدا شروع به نوشتم ماده قانونی های مهم را در این عنوان جای بدهم .

در ادامه مطالب بخش دوم ، ادامه مبحث مالیات بر ارث را دنبال می کنم . در ماده ۲۶ این فصل مهلت تسلیم اظهارنامه متوفی به اداره دارایی را مشخص می کند ، توضیح اینکه وراث یا ولی و نماینده قانونی فرد متوفی فقط ۶ ماه فرصت دارند اظهارنامه فوق را طبق نمونه ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی ، تنظیم کنند . مشکلی که اکثر وراث با سازمان امور مالیاتی پیدا می کنند نحوه محاسبه اظهارنامه است ، بدین صورت که با توجه به الزامات قانونی مبنی بر اعلام اموال متوفی به قیمت زمان فوت ، برخی از وراث ، قیمت زمان خرید را معیار تنظیم اظهارنامه در نظر می گیرند که باعث مردود شدن اظهارنامه آنان می گردد.

طبق ماده ۲۸ قانون مالیات بر ارث ، وراث مکلفند مالیات مشول را طبق اظهارنامه ارائه شده ، بصورت علی الحساب پرداخت نمایند و رسید قبض پرداختی را نزد خود نگه دارند. شما برای پرداخت ۳ ماه پس از انقضای مهلت ارائه اظهارنامه اقدام کنید. اداره امور مالیاتی پس از بررسی لازم و قطعی شدن مالیات ، ظرف مدت یک هفته مفاصا حساب مالیاتی را صادر می نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  میزان ضمانت یک حسابدار چقدر است؟

در ماده ۲۹ تعریف دفتر مرکزی ارث ، توضیح داده می شود. طبق قانون مالیاتهای مستقیم دفتر مرکزی در تهران تشکیل شده است که بتواند فعالیتهای خود را بر ارسال اظهارنامه های دریافتی متمرکز کند . کلیه ادارات امور مالیاتی موظفند ظرف یک هفته اظهارنامه های دریافت شده را به این دفتر ارسال کنند . دفتر مرکزی ارث هم ظرف مدت یک ماه کلیه اقدامات و پیگیری های قانونی را در مورد اظهارنامه ها انجام داده و بلافاصله آنها را به ادارات مذکور عودت می دهد . مشکل دیگری که ممکن است وراث در این نقل و انتقال با آن مواجه شوند تاخیر در پاسخگویی میزان مالیات توسط سازمان امور مالیاتی است. علت این است که گاها” از ادارات دیگر شهرستانها هم اظهارنامه ارسال شود ، یعنی برای یک متوفی چندین اظهارنامه ارسال شود ، در این حالت دفتر مرکزی تمامی اظهارنامه ها را به اولین اداره ای که اظهارنامه را ارسال کرده است ، ارجاع می کند. البته مراتب را به دیگر ادارات اطلاع رسانی می کند.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

ماده ۳۲ از دیگر موارد مهم این قانون است . در این ماده نحوه قیمت گذاری بر روی املاک را تنها با یک روش مشخص می کند ، و آن ارزش معاملاتی ملک در زمان فوت می باشد . البته تبصره ای که می تواند در این ماده قانونی مهم باشد این است که ساختمانها و املاکی که خیلی خاص و نفیس و گران قیمت هستند ، همچنین طلا و جواهر و سنگهای قیمتی ، ارزش معاملاتی ملاک تشخیص نبوده و اداره امور مالیاتی رسیدگی کننده مکلف است از کارشناسان و متخصصان حرفه ای رشته فوق برای تعیین ارزش واقعی در زمان فوت استفاده کند.

این مطلب را هم بخوانید:  سریعترین راه برای بین المللی شدن در حسابداری

در دیگر بخش ها سعی می کنم دیگر مواد قانونی را برای شما توضیح دهم .

آرزوی موفقیت برای هم شما دارم .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here