نحوه محاسبه مالیات بر درآمد موسسات خیریه

4
2054

محاسبه مالیات بر درآمد

سلام و عرض ادب و احترام به تمام دوستان خوب پرشین. خرسندم که امروز هم با مطالب مالی و مالیاتی در خدمت شما هستم. موضوعی که تصمیم دارم امروز برایتان مطرح کنم در خصوص نحوه محاسبه مالیات بر درآمد است. مواد قانونی که در قانون مالیات های مستقیم نکات مربوط به مالیات بر درآمد را مطرح کرده است شامل مواد ۱۰۵تا ۱۱۸ می باشد.

ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم بیان میکند که درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی اشخاص حقوقی بعد از وضع زیان های حاصل از منابع غیر معاف و کسر معافیت های مقرر با نرخ۲۵درصد مشمول مالیات خواهد بود. بیان قانون در همه جا وجود دارد ولی بیان مثالهایی که عینی باشد درک مطلب را هموارتر میسازد.

مثال اول ما در ارتباط با قبول شمردن برخی از هزینه هاست که آیا اداره مالیاتی تمام هزینه هایی که ما به عنوان هزینه های قابل قبول ابراز کرده ایم مورد تایید قرار میگیرد یا خیر؟ برای مثال شرکتی را تصور کنید که ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال سود ویژه اعلام کرده استو طبق این اظهارنامه خود را ارائن نموده است. بعد از اینکه بازرسین دفاتر و مدارک را مورد بررسی قرار دادند متوجه شدند که ۵۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال از هزینه های اعلام شده غیر قابل قبول بوده و اداره دارایی آن را نپذیرفته است. در این صورت محاسبه مالیات بر درآمد طبق اظهارنامه این شرکت و همچنین نحوه محاسبه مالیات بر درآمد طبق برگ تشخیص مالیات به صورت زیر خواهد بود:

محاسبه مالیات بر درآمد طبق اظهارنامه :                                       ۵۰۰۰۰۰۰۰ =۲۵%*۲۰۰۰۰۰۰۰۰

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  هدیه پدری به فرزندش که موجب اعمال مالیات بر درآمد اتفاقی شد

۲۵۰۰۰۰۰۰۰ =۵۰۰۰۰۰۰۰ +۲۵۰۰۰۰۰۰۰

مالیات طبق برگ تشخیص                                                          ۶۲۵۰۰۰۰۰ =۲۵%*۲۵۰۰۰۰۰۰۰

محاسبه مالیات بر درآمد

از طرفی نحوه محاسبه مالیات بردرآمد در موسسات خیریه نیز به شرح زیر است:

یک موسسه خیریه در قبال کمک به ایتام در سال معادل ۷۰۰۰۰۰۰ ریال سود به دست آورده است. در کنار این مورد ۹۰۰۰۰۰۰ ریال هم بابت خرید و فروش انواع کاغذ سود به دست آورده است.
با توجه به تبصره ۱ ماده ۱۰۵ قانون مالیات بر درآمد که بیان میکند که اشخاص حقوقی تجاری غیر ایرانی که با هدف تقسیم سود تاسیس نشده اند در حالتی که فعالیت انتفاعی انجام شود که سود  حاصل شود از محل کل درآمد مشمول مالیات فعالیت انتفاعی آنها مالیات ۲۵ درصد موضوع ماده ۱۰۵ محاسبه میشود. پس در شرکت فوق مبلغ ۹۰۰۰۰۰۰ ریال در ۲۵درصد ضرب و مالیات بر درآمد آن محاسبه میشود.

۲۲۵۰۰۰۰ ریال =۹۰۰۰۰۰۰*۲۵%

همچنین در صورتی که موسسه خیریه در اظهارنامه خود ۵۰۰۰۰۰۰۰ریال زیان ابراز کرده باشد و در طی سال هم در یک معامله محصول شرکت داشته و از بابت ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال سود ویژه کسب کرده باشد طبق ماده ۱۰۵ به این صورت مالیات او حساب میشود:

صرف نظر از زیان ابرازی او، باید سود حاصل شده از مبادله محصول با نرخ۲۵ درصد برای مالیات محاسبه گردد.

۶۲۵۰۰۰۰۰=۲۵%*۲۵۰۰۰۰۰۰۰

در تبصره ۷ آن در نرخ مالیاتی کاهش ماده همچنین ابراز شده است که به ازای افزایش ۱۰ درصد افزایش درآمد ۱واحد درصد تا۵درصد از نرخ مالیاتی کسر میشود. البته به شرطی که بدهی مالیاتی سال قبل تسویه شده باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  کاربردی‌ترین مطالب سال ۹۸

داشتن اطلاعاتی در خصوص چگونگی محاسبه های نرخ های مالیاتی برای حسابداران زمینه را برای اقزایش اطلاعات و درنتیجه جایگاه آنها فراهم میکند.

4 دیدگاه ها

  1. با سلام موسسات خیریه ای که هیچگونه فعالیت انتفاعی نداشته و همه درآمدش از صندوقهای صدقات میباشد بخاطر رعایت نکردن وظایف قانونی مانند اشتباه در دفاتر و ترازنامه هم با مالیات نرخ ۲۵ درصد حساب میشود؟ ممنون

    • سلام بستگی دارد چه نوع اشتباهی ؟ گاها اشتباهات نماد کتمان و گمراه کردن کارشناس امور مالیاتی نیست چون در غیر اینصورت ضمن رد شدن دفاتر باعث متحمل شدن جریمه و خاص شدن مودی در حوزه مالیاتی خواهد شد.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here