راه حل عدم دریافت مالیات وعوارض ارزش افزوده از مشتری!

4
1496

CRM-B

به نام خدا و سلام

دیروز با یکی از همکاران مشغول کنترل اسناد یک شرکت بازرگانی بودیم که با یک رویداد خاص مواجه شدیم ، حسابدار این شرکت بصورت  کاملا سیستمی و هوشمندانه تخفیف فاکتورهای  فروش را بعد از اعمال مالیات و عوارض ارزش افزوده لحاظ کرده بود. شاید این مورد تا حدودی بین مشاغل باب شده باشد. که روش کاملاً اشتباهی است.

در این نوع رویدادها دو پارامتر اشکال دار می شود اول اینکه میزان تخفیفات به هیچ عنوان از فروش کم نشده و دوم اینکه تخفیف بعد از اعمال مالیات وعوارض اعمال شده است. در صورتی که طبق قانون مالیات وعوارض و اصالت فاکتورهای فروش اعمال درصد مالیات می بایست بعد از هر گونه تخفیف لحاظ شود. در مورد فروش هم متاسفانه دیده شد که حسابدار تخفیفات را در کدینگ جداگانه ای در تراز نشان داده بوده که حالا هنگام ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و سامانه ماده ۱۶۹ اشتباهات دیگری مرتکب شده است .

یعنی هنگام ارسال گزارشات مبلغ تخفیفات در هر دوره ۳ ماهه کسر شده و به تعبیری بصورت فروش خالص ارائه می شود. به هر حال عملکرد کاملا مغایر با استاندارد حسابداری و قوانین مالیاتهای مستقیم است . مهمتر اینکه هنگام ارسال اظهارنامه عملکرد ۳ بخش اصلی شما باید بعد از کنترل یک جواب بدهد :

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

فروش مالیات و عوارض = فروش ماده ۱۶۹مکرر = فروش نرم افزار و دفاتر قانونی شرکت

این فرمت دقیقا صورت مغایرت حوزه ارزش افزوده است . شاید شما در عملکرد مشکلی نداشته باشید و حتی دفاتر شما به نوعی مقبول شود ولی مطمئنا اگر با این روش پیش روید در حسابرسی و رسیدگی مالیات بر ارزش افزوده با مشکل جدی روبرو خواهید شد.

این مطلب را هم بخوانید:  با دستگاه آتش گرفته خط تولید چه کنیم؟

راهکار و به بیان دیگر اصلاح این اشتباه به این صورت ، حذف مدل تخفیف ایجاد شده و اضافه شدن این مبلغ به حساب بدهی افراد است . بدهی را می توان انتقال داد و یا تسویه نمود ولی تخفیف حسابی موقتی است و در پایان دوره می بایست تعیین تکلیف گردد.

امیدوارم در هنگام ارسال اظهارنامه عملکرد، مغایرتی شبیه این مشکل در سیستم مالی و مالیاتی شما به چشم نخورد.

موفق باشید / میثم حاجی محمدی

مطالب زیر راهنمایی بیشتری در این مورد به شما خواهد کرد.

مراقب پیش نیاز ارائه اظهارنامه خود باشید!

۹ نکته بسیار مهم برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه الکترونیکی

شرط اصلی ارسال اظهارنامه الکترونیکی مشخص شد

دانلود رایگان:آموزش قدم به قدم اظهارنامه عملکرد

دانلود رایگان ۲ راهکار مهم در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده(فایل صوتی)

4 دیدگاه ها

      ارسال نظر و سوال

      دیدگاه خود را وارد کنید
      Please enter your name here