طریقه محاسبه مالیات شرکتهای منحل شده (بخش اول)

0
2261

12-Photos-Chains-Steel-1

به نام خدا و عرض سلام و ادب محضر همه شما دوستان عزیز

شاید خیلی از شما دوستان علاقه داشته باشید از نحوه محاسبه مالیات اشخاص حقیق منحله اطلاعاتی داشته باشید. من در این قسمت سعی می کنم اطلاعاتی در این مورد را خدمت شما توضبح بدهم . مطابق ماده ۱۱۵ قانون مالیاتهای مستقیم ماخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می شوند ارزش د ارایی شخصی حقوقی است منهای بدهی ها و سرمایه پرداخت شده و اندوخته ها و مانده سودهایی که مالیات آن پرداخت گردیده است .

برای تعیین ماخذ محاسبه مالیات ابتدا باید به درآمد و هزینه های شرکت منحله از اول سال تا تاریخ انحلال در تاریخ ثبت انحلال شخص حقوقی در اداره ثبت شد که تمام رسیدگیهای لازم و کافی انجام داد و نتیجه عملیات اعم از سود یا زیان دوره عمل ( از اول سال تا تاریخ انحلال ) را تعیین و سپس اقدام به تهیه ترازنامه های بر اساس ارزش روز دارائیها در تاریخ انحلال و منظور نمودن سود یا زیان دوره عمل در این ترازنامه و کسر بدهیها و سرمایه پرداخت شده و اندوخته ها و مانده سودهایی که مالیات آن پرداخت گردیده از دارائیها ماخذ محاسبه مالیات مشخص خواهد شد.

دارائیهایی که تا روز انحلال فروش رفته مبلغ فروش و سند فروش آن به دقت مورد رسیدگی قرار گیرد و در صورتی که طبق شواهد به کمتر از قیمت واقعی فروش رفته و دارای مدرک فروش معتبر نیست به قیمت واقعی ارزیابی و در ترازنامه منظور گردد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

در صورتی که در دوره انحلال ( اول سال تا تاریخ انحلال ) درآمد کتمان شده باشد به میزان درآمد کتمان شده دارائیها ( صندوق – بانک – بدهکاران – اسناد دریافتنی ) کمتر نشان داده شده این مبلغ نیز باید به دارائیها اضافه شود.

این مطلب را هم بخوانید:  آیا شما در روش های حسابداریتان تغییرات داده‌اید؟

در صورتی که دوره انحلال هزینه های واهی باشد که دارای مدرک نبوده و عرفاً باید دارای مدرک باشد به عنوان هزینه های انجام نشده ( ساختگی ) برگشت و به دارائیها اضافه شود ( سود دوره انحلال افزایش می یابد و نتیجه سود افزایش دارایی است )

باید توجه نمود که مطابق قانون تجارت شخصیت حقوقی شرکت تا پایان تصفیه به قوت خود باقی است بنابراین عملیات شخص حقوقی منحل شده پس از تاریخ انحلال نیز باید رسیدگی و در صورتی که درآمدهایی به دست آید جداگانه مشمول مالیات گردد.

ادامه این مطالب را در بخشهای دوم  این پست دنبال کنید.

 

موفقیت شما را آرزومندم .

میثم حاجی محمدی

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here