هدیه پدری به فرزندش که موجب اعمال مالیات بر درآمد اتفاقی شد

4
2872

مالیات بر درآمد اتفاقی

سلام به همه شما همراهان خوب پرشین حساب. امروز می خواهیم برای شما موضوعی را مطرح کنیم که از یک برداشت اشتباه در متن قانون جلوگیری شود. به دو ماده قانونی زیر توجه کنید:

  • ماده ۱۱۹ ـ درآمد نقدی و یا غیر نقدی که شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی و یا به ‌عنوان جایزه یا هر عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می‌نماید مشمول ‌مالیات اتفاقی به نرخ مقرر در ماده (۱۳۱ ) این قانون خواهد بود. 
  • ماده ۱۳۱- نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد به شرح زیر است:

۱-تا میزان پانصد میلیون (۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (۱۵%)

۲-نسبت به مازاد پانصد میلیون (۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال تا میزان یک میلیارد (۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (۲۰%)

۳- نسبت به مازاد یک میلیارد (۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%)

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

تبصره- به ازای هر ده درصد (۱۰%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می­شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.(۱)

  • ماده ۱۰۵ـ جمع درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیت‌های‌انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج ‌از ایران تحصیل می‌شود، پس از وضع زیان‌های حاصل از منابع ‌غیرمعاف و کسر معافیت های مقرر به استثنای مواردی که طبق ‌مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد، مشمول مالیات ‌به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%) خواهند بود.

با خواندن این سه متن قانونی چه خواهید یافت؟
در ماده ۱۱۹ بیان شده که هم افراد حقیقی و هم حقوقی باید در مورد این نوع درآمد اتفاقی از نرخ ۱۳۱ استفاده کنند. اما در مواد ۱۳۱ و ۱۰۵ هرکدام دامنه استفاده از نرخ مشخص شده است به طوری که در ماده ۱۳۱ بیان شده افراد حقیقی و در ماده ۱۰۵ نیز افراد حقوقی ملزم به رعایت از نرخ های مطرح شده هستند. پس چرا در موضوع ماده ۱۱۹ هر دو نوع شخص حقیقی و حقوقی را به استفاده از ماده ۱۳۱ بیان نموده است؟

این مطلب را هم بخوانید:  ترانزیت خارجی معاف از مالیات و عوارض می گردد اگر...

این ابهام در قانون موجب شد تا رای شورا ضمیمه این ماده قانونی گردد به طوری که در رای شورا اشاره شده  درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی ناشی از درآمدهای اتفاقی علاوه بر اینکه  طبق مقررات قانون از طریق رسیدگی به دفاتر تشخیص خواهد شد ،  به نرخ ۲۵ درصد موضوع ماده ۱۰۵ اصلاحی مورخ ۲۷/۱۱/۸۰ مشمول مالیات خواهد بود.

بدین ترتیب تشخیص این نوع مالیات برای اشخاص حقوقی با رسیدگی دفاتر و بررسی صحت و منبع درآمد اتفاقی به همراه نرخ ماده ۱۰۵ امکان پذیر خواهد بود. نرخ مالیات بر درآمد اتفاقی اشخاص حقیقی نیز به همان ترتیب مقرر در موضوع ماده ۱۳۱ انجام می شود.

مالیات بر درآمد اتفاقی چیست؟

مالیات بر درآمد اتفاقی مثلا اگر پدری ملکی را به فرزندش هدیه کند که اصطلاحا هبه نام دارد مستقیما به ماده ۱۱۹ انتقال داده میشود. اما اگر این ملک را به عنوان خرید و فروش ابراز نماید ۲% از مبلغ ملک را مشمول جریمه خواهد شد. البته مسکونی و تجاری بودن ملک هم اهمیت دارد که اگر تجاری باشد باید مالیاتی با عنوان سرقفلی بپردازد.

مطالعه دقیق قوانین مالیاتی و به همراه آن یافتن پاسخی درست و برداشتی منطقی از آن یک مهارت و تخصص است. حسابداران عزیز باید بدانند که چگونه میتوانند مشکلات مالی خود را با تکیه بر قوانین رفع نمایند.

 

4 دیدگاه ها

  1. سلام من بموقع اظهارنامه مالیات مشاغلمو ازطریق سایت دادم ومالیاتشم پرداختم اخیرا متوجه شدم برگ تشخیص صادرکردن چهاربرابر اظهارم حالا چه بایدکرد ممنون میشم راهنماییم کنید متشکرم

    • سلام دوست عزیز. این برگه تشخیص برای چه سالهاییست؟ آیا مربوط به همان سالی است که شما اظهارنامه ارسال نمودید یا قبل آن ؟ باید مدارک و عملکرد شما بررسی شود و یا حداقل با پاسخ به چند سوال کارشناسان ما راهکار دفاع مالیاتی دریافت نمایید. لطفا در صورت تمایل به دریافت مشاوره مالیاتی با تلفن ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۱ و یا ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ ۰۹۲۱۶۴۵۰۸۴۵ @persianhesab5@ persianhesab4 تماس حاصل نمایید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here