عارضه یابی در حسابداری چیست و چگونه اجرا میشود؟

0
1787

عارضه یابی چیست؟

واژه عارضه یابی را تاکنون شنیده اید؟ آیا میدانید عارضه یابی چیست؟ آیا میدانید عارضه یابی در حسابداری چگونه اجرا میشود؟ چه کسانی توانایی به اجرا درآوردن آن را در یک شرکت بر عهده دارند؟
امروز اهداف و مراحل و ضروریت انجام عارضه یابی را برای شما بیان خواهیم کرد. اینکه چرا مدیریت یک مجموعه تصمیم به اجرای عارضه یابی درسیستم خود میکند؟ در واقع مدیریت زمانی که احساس خطا و اشتباهی را در مجموعه خود کند تصمیم میگیرد تا تمام موارد را ارزیابی و دلیل این رخنه را متوجه شود. ولی به نظر شما عارضه یابی و حسابرسی چه تفاوتی با هم دارند؟

حسابرس زمانی به حسابرسی دفاتر و عملیات مالی یک شرکت می پردازد در قالب مجموعه وظایفی که برایش طرح شده بررسی و سعی در تهیه صورت های مالی شرکت دارد میتوان گفت حسابرس معیارهایی از پیش تعیین شده را ارزیابی میکند که در چارچوب مشخصی در اختیار دارد اما عارضه یاب کسی است که باید تمام رویدادها و عملیات مالی را بازرسی و چک تا از صحت اطلاعات مطمئن شود.

عارضه یابی چیست؟

عارضه یابی یک ضرورت است به خصوص برای مدیرانی که سالهاست حساب و کتاب واحد اقتصادی خود را در اختیار مدیران مالی خود نهاده اند. این موضوع را برای این مطرح کردم که تصور نکید عارضه یابی صرفا برای شرکت ها و واحدهایی است که مشکل برایشان پیش آمده و نیازمند کشف خطاهستند، خیر. واحدهایی که درگیر مشکلی نیستند هم باید عارضه یابی را انجام دهند. ولی مساله ایی که وجود دارد این است که آیا مدیران مالی با سابقه می پذیرند که شخصی از خارج مجموعه به بررسی حسابهای آنها بپردازد؟

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  چگونگی تاثیر یک اشتباه در حسابداری مقدماتی بر مالیات شرکت

در دید اول خیر هیچ کس تمایلی به چک شدن و بازرسی شدن ندارد مخصوصا کسی که به خود اعتماد دارد و میداند که با این سابقه زیاد خطا نخواهد کرد. ولی انسان جایزالخطاست و حتی اگر مدیریت یک درصد هم احتمال این را بدهد حسابهایش دچار دگرگونی چه عمدی و چه سهوی شده است باید این عمل را انجام دهد.

تا حدودی از این سوال ” عارضه یابی چیست؟ ” فاصله میگیریم و به این موضوع میپردازیم که چگونه و به دست چه اشخاصی باید اجرا شود؟

هر فردی که به امور حسابداری آشناست و قبلا سابقه ای در اجرا داشته است آیا میتواند با در دست گرفتن مسئولیت عارضه یابی یک مجموعه نتیجه مطلوبی ارائه دهد؟ خیر صرفا داشتن تخصص در اجرای کار حسابداری برای اجرای عارضه یابی موثر نخواهد بود. شما به عنوان یک مدیر برای این منظور لازم است تا با بررسی های لازم افرادی که در این زمینه مهارت و سابقه مناسبی دارند جذب نموده و این مسئولیت را به آنها دهید. داشتن سوابق اجرایی عارضه یابی به شما کمک خواهد کرد که ببینید آیا درست اجرا شده است؟ و یا اینکه آیا بعد از اجرا شدن نتیجه اثر بخشی دریافت نموده اند یا خیر.

یکی از پروژه هایی که در اختیار تیم ما قرار گرفت بررسی و عارضه یابی حسابهای یک شرکت بزرگ پیمانکاری بود که  بعد از پایان مراحل پروژه به نتایج مهم و قابل توجهی دست یافتیم. مواردی مانند ایراداتی در قرارداهای منعقده که احتمال زیر سوال رفتن بسیاری از فعالیتهای شرکت را در زمان وصول درآمدها به همراه داشت. تمایز و اختلافاتی در حسابهای جاری شرکا  و سرمایه که در بیشتر عارضه یابی ها خطای مشترک بود.

این مطلب را هم بخوانید:  مصاحبه :موفقیت در حسابرسی متفاوت از حسابداری است!

در هر حال توجه به اینکه بررسی حسابها باید در زمانی اتفاق افتد که خطا صورت نگیرد یک ضرورت مهم است که علاوه بر مدیران حسابداران هم باید این موضوع را درک کنند و هراسی از زیر سوال رفتن کارشان نداشته باشند تیم های عارضه یاب باید آنقدر قوی و گسترده باشد که به آموزش و پرورش نقاط ضعف حسابداران نیز بپردازد و آنها را پوشش دهد. که تیم پرشین حساب برای این منظور برنامه های بزرگی را دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از چگونگی اجرای پروژه های عارضه یابی با تلفن ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۱ و ۰۹۲۱۷۱۱۳۰۲۳  تماس حاصل فرمایید.

با آرزوی موفقیت برای شما

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here