نکاتی برای موفقیت در پایان سال مالی

نکاتی برای موفقیت پایان سال مالی

با نزدیک شدن به پایان سال، بسیاری از مشاغل به چگونگی بستن سال مالی خود می اندیشند. بستن سال مالی حساسیت فراوانی دارد، قطعا رعایت اصول بستن سال مالی از طریق نرم افزار حسابداری، علاوه بر تسلط حسابدار و استرس کمتر، نیازمند رعایت نکاتی است.

در این مقاله نکاتی برای موفقیت در پایان سال مالی ارائه شده تا در وقت خود صرفه جویی کرده و حسابهای مالی را با خیالی آسوده ببندید.

عملیات پایان سال مالی به چه معنی است؟

عملیات بستن حسابها پایان سال، در واقع یک گزارش قطعی در مورد نحوه عملکرد شرکت شما در طی ۱۲ ماه گذشته است، همچنین عملیات بستن حسابها پایان سال، یک الزام قانونی است. این گزارش باید دقیق باشد، زیرا شرایط مالی شرکت شما را به سرمایه گذاران بالقوه، بانک ها و… نشان می دهد، همچنین زمان خوبی برای بررسی عملکرد شغل و برنامه ریزی برای آینده است.

در زیر نکاتی برای موفقیت پایان سال مالی، قبل از انجام عملیات بستن حسابها، ارائه شده است:

منتظر لحظه آخر نباشید

به روزهای مدرسه خود بیاندیشید که شب قبل، مقاله می نوشتید یا برای امتحان مطالعه می کردید. احتمالاً تا طلوع آفتاب بیدار  می ماندید، با اینکه هیجان انگیز بود، اما همراه با استرس و دلهره سپری میشد. یکی از نکات برای موفقیت در پایان سال مالی این است که پایان سال را به طور خاص در آخرین روز سال اجرا نکنید. یعنی اگر به طور مداوم اطلاعات سال مالی خود را به روز نگه دارید در پایان سال، دلهره برای بستن حسابها نخواهید داشت.

این مطلب را هم بخوانید:  مراحل کلیدی در انجام حسابداری پایان سال

جمع آوری اسناد و مدارک مالی

اگر نسخه فاکتور های خود را برای طرف مقابل ارسال کرده اید از آنها بخواهید قبل از پایان سال، اسناد و مدارک را به دست شما برسانند، همچنین اگر فاکتورهای هزینه هنوز نزد تنخوار دار است از او بخواهید قبل از پایان سال، اسناد و مدارک را به دست شما برساند.

پیگیری مطالبات و بدهی ها

تمام مطالبات مربوط به فروش و بدهی های مربوط به هزینه های شرکت را پیگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که رسیدهای صحیح به فرم هزینه های مربوطه، ضمیمه شده اند.

کنترل گزارشات فصلی با طرف مقابل

لیست خرید و فروش سال مالی را به روز کرده و مقدار، شماره فاکتور و تاریخ فاکتورها را در لیست درج کنید. تمام اطلاعات ارسالی برای خرید و فروش خود را با فروشندگان و خریداران مقابل خود کنترل کنید و در صورت نیاز، اصلاحات لازم را انجام دهید.

کنترل لیست های حقوق و دستمزد کارکنان

اطلاعات لیست های حقوق و دستمزد ماهانه خود را با لیست های بیمه و مالیات حقوق تطبیق دهید. همچنین لیست عیدی و سنوات کارکنان شرکت را مطابق قراردادشان محاسبه کنید که موقع بستن حسابها در پایان سال مالی، فقط یک کنترل نهایی برای این امور انجام دهید، اطمینان حاصل کنید که محاسبات شما صحیح است.

استفاده از انبار گردانی و بررسی صحت موجودی کالا

موجودی انبار خود را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل و کالاهای خریداری شده به درستی در سیستم حسابداری ثبت شده اند.

اطمینان حاصل کنید که حساب های شما به روز است

هر ستون در حسابها باید با تمام فاکتورها، صورتحسابها، اسناد پرداختی و صورتهای بانکی، به درستی و حساب شده همخوانی داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان مهمترین فرمها و قوانین واردات وصادرات

کنترل ماهیت حسابها و انجام ثبت های پایانی

مطمئن شوید ماهیت حسابها خلاف واقع نباشد، اسناد به ترتیب تاریخ مرتب شده باشند و ثبت های مربوط به عملیات پایان سال مالی به درستی انجام شود. به‌طور مثال این موارد را رعایت کنید:

  • کنترﻝ حسابهای ﺩﺍﺭﺍی ماندﻩ و ماندﻩ حسابهایی که ماندﻩ خلاﻑ ماهیت نداشته باشد، مثل تنخواه گردان یا موجودی صندوق
  • محاسبه وثبت عیدی و سنوات و مانده مرخصی کارکنان
  • محاسبه و ثبت ﺍستهلاک داراییهای ثابت طبق جدﻭﻝ ماده۱۴۹ اصلاحی قانوﻥ مالیاتهای مستقیم
  • محاسبه و ثبت ﺫخیرﻩ هزینه های پرﺩﺍختنیﺁﺏ، برق،گاﺯ، تلفن و سایر هزینه هایی که هنوﺯ مبلغ نهایی ﺁنها مشخص نشدﻩ ﺍست
  • انجام ثبت های اصلاحی پایاﻥ ساﻝ مثلا ﺍصلاح پیش پرﺩﺍخت ﺍجاﺭﻩ بهادر صورت لزوم
  • محاسبه حساب های کوتاﻩ مدﺕ ﻭ بلندمدﺕ وامها و تسهیلات ﻭ ﺍنتقاﻝ به حساﺏ مربوطه
  • تهیه ترﺍﺯﺁﺯمایشی ﺍصلاﺡ شدﻩ جهت ترﺍزنامه
  • ﺍنتقاﻝ حساﺏ های موقت به حساﺏ سود و زیان جاری
  • ﺍنتقاﻝ حساﺏ سود و زیان جاری به حساﺏ سوﺩ ﻭ ﺯیاﻥ ﺍنباشته

داده های خود را بررسی کنید و یک نسخه پشتیبان تهیه کنید

اگر از نرم افزار حسابداری استفاده می کنید، امکان بررسی داده ها وجود دارد که در صورت بروز مشکل شما میتوانید از آن مطلع شوید، اکنون برنامه را اجرا کنید و مطمئن شوید که در صورت بروز هرگونه خطا، سریع برطرف شود. اگر خطایی ندارید، نسخه پشتیبان تهیه کنید تا همیشه بتوانید به جایی که شروع کرده اید برگردید.

به روز رسانی نرم افزار حسابداری

وقتی با نرم افزار حسابداری به روز شده کار میکنید، بستن حساب ها برای سال مالی بسیار ساده تر است. دیگر به استرس مالی پایان سال اضافه نکنید، داشتن یک نرم افزار حسابداری خوب میتواند سوابق و منابع مالی شما را به روز نگه دارد.

در واقع موفقیت در پایان سال مالی با انجام امور کنترلی و بازبینی نهایی، حاصل می شود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام