نحوه محاسبه مالیات حقوق با دریافت ۲۰میلیون تومان؟

30
5492

مالیات حقوقمالیات حقوق

سلام کاربران خوب پرشین حساب. امروز با طرح یک مثال نحوه محاسبه مالیات حقوق سال ۹۶ را برای شما ارائه می دهیم.
مالیات حقوق فردی که در ماه ۲۰ میلیون تومان دریافتی دارد با جدول معافیت حقوق سال ۱۳۹۶ چگونه باید حساب شود؟
هر سال طبق قانون، سازمان امور مالیاتی کل کشور میزان معافیت حقوق را بر اساس بودجه تنظیم شده برای آن سال تنظیم و برای اجرا ابلاغ میکند.

طبق بخشنامه ارسالی سازمان امور مالیاتی میزان معافیت مالیاتی حقوق در سال ۹۶ ۲۴۰۰۰۰۰۰۰ریال درسال است و تا ۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰% میشود.مازاد این میلغ با نرخ ۲۰% محاسبه خواهد شد.

مثال:

فردی که حقوق ماهیانه او فرضا ۲۰میلیون تومان باشد برای محاسبه مالیات بر حقوق او این گونه محاسبات را انجام میدهیم:

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

 • معافیت سالانه حقوق با توجه به قانون                     ۲۴۰/۰۰۰/۰۰۰ =۱۲*۲۰/۰۰۰/۰۰۰ریال
 • حقوق سالانه فرد                                                  ۲/۴۰۰/۰۰۰/۰۰۰ =۱۲*۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰ریال

 

از این مبلغ ۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال معاف از مالیات است

تا ۵ برابر معافیت حقوق سالانه یعنی ۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ ۱۰ درصد حساب میشود

و مابقی تا کل ۲۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال با نرخ۲۰ درصد محاسبه میشود.

تمام محاسبات در جدول اکسل زیر در اختیار شما قرار داده شده است

دانلود رایگان اکسل مالیات حقوق ۹۶

مالیات حقوق

نکاتی که باید در معافیت مالیات حقوق۱۳۹۶  به آن باید دقت کرد مواردیست که در زیر مطرح میشود:

معافیت مالیات بر حقوق تا ۵ برابر میزان معافیت سالانه را با نرخ ۱۰درصد اعمال میکنیم.

این مطلب را هم بخوانید:  اقدامات مهم برای اشخاصی که تراکنش بانکی بالا دارند

این مقدار در سالهای قبل ۷ برابر بود .

مورد بعدی معافیت مالیات حقوق۹۶ برای بخش دولتی و خصوصی یکسان سازی شد.

و اینکه با همه تفاوت نظرهای میزان معافیت از ۱۵۰۰میلیون تومان و اعداد دیگر که شایعه های آن به گوش میرسید این مبلغ به میزان ۲ میلیون تومان ماهانه تصویب شد.

 

30 دیدگاه ها

 1. با سلام
  بنده در ماه های ۳۱ روزهمجموع حقوق و بن کارگری و مسکن و اولاد ۲۳۵۰۰۰۰ تومان است. در ما های ۳۰ روزه ۲۲۰۰۰۰۰ تومان میشود . حالا بنده باید در ماه های ۳۱ روزه ملیات حقوق بدهم ؟ یا مجموع سالانه ملاک قرار میگیرد . ؟ ممنون میشم کامل برام توضیح دهید . البته از موارد فوق بیمه تکمیلی به میزان ۳۰۰ هزار تومن کم میشود.

  • سلام دوست عزیز مالیات حقوق سالیانه محاسبه میشود. مجموع حقوق سالیانه را باید با معافیت سالیانه حقوق در نظر بگیرید. در یک فایل صوتی برای دوستان توضیح داده ام لینک آن را از آی دی زیر دریافت نمایید:
   @persianhesab3 (https://t.me/persianhesab3)

 2. سلام. ببخشید اینکه فرمودید محاسبات مالیات یک بار در سال انجام میشه یعنی چی؟ یعنی محاسبات انجام میشه و بعد تقسیم بر ۱۲ میشه و مبلغ حاصل ماهانه از حقوق کم میشه؟ چون یک جا که پرداخت نمیشه. درسته؟

  • سلام دوست عزیز طبق قانون مالیات حقوق سالانه محاسبه می شود معافیت حقوق هم سالانه اعمال شده است. روش پرداخت سالیانه مالیات ناشی از جمع درآمد مشمول ماههای قبل و ماه جاری است درحالیکه در روش ماهیانه فقط درآمد مشمول ماه جاری مبنای محاسبه قرار میگیرد در روش سالیانه از بخشودگی مالیاتی ماه های قبل استفاده می شود در صورتی که در روش ماهیانه اینطور نیست.

  • سلام دوست عزیز. فایل مذکور به جهت آموزشی بودن رایگان و قفل است. درصورتی که نیاز به یادگیری فرمول نویسی آن دارید و یا تمایل به طراحی چنین اکسلی دارید که برای مجموعه خود طراحی گردد باید با تلفن ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۱ تماس حاصل نمایید.

 3. سلام
  اگر کسی در سال ۱۳۹۶، ۶ماه اول سال دانشجو بوده باشد یعنی شاغل نبوده و حقوقی دریافت نکرده باشد و ۶ماه دوم سال شاغل شده باشد و حقوق ماهانه حدود ۴میلیون تومان داشته باشد، مالیات برای این فرد چگونه محاسبه میشود؟ سالانه یا ماهانه؟

 4. سلام ببخشید شما توی توضیحات نوشتید که تا ۵ برابر معافیت سالانه مشمول مالیات ١٠٪؜ هست ولی من فک کنم تا ۶ برابر معافیت سالانه با ١٠٪؜ هستش

 5. با سلام
  طبق بخشنامه باید تا ۲ میلیون در ماه معاف و مازاد بر این مبلغ و تا ۵ برابر ۱۰% محاسبه نمود که میشود۸ میلیون.متاستفانه کسی به کلمه مازاد توجه نکرده و ۵ برابر یعنی ۱۰ میلیون ۱۰% مالیات کم میکنند که اشتباه می باشد.لطفا جواب رو به ایمیلم بفرسید.ممنون

  • سلام کاربر عزیز. فرمایش شما درست است و طبق قانون مازاد رقم معافیت سالانه تا ۵برابر ۱۰درصد و مازاد ۵برابر ۲۰درصد مالیات محاسبه میشود که در جدول اکسل طراحی شده این مورد اعمال گردیده است. موفق باشید

 6. سلام
  فرمول محاسبه مالیات مستمر برای فردی که از اول مرداد ۹۶ مشغول شده و حقوق ماهیانه اش در ماه های مختلف کاملا متفاوت است را لطفا محاسبه نمایید.بعنوان مثال برای حقوق ۳۶۰۱۸۵۵۸ ریال مرداد ماه که اولین ماه کاری می باشد مبلغ ۱,۵۲۹,۸۱۹ ریال بعنوان مالیات مستمر در نظر گرفته شده و برای ماه شهریور که حقوق ۴۰,۱۲۹,۴۵۵ ریال می باشد مبلغ ۲,۱۴۲,۶۸۶ ریال بعنوان مالیات در نظر گرفته شده است که کل مالیات مستمر در شهریور مبلغ ۳,۶۷۲,۵۰۵ ریال شده که مابه التفاوت آن با ۱,۵۲۹,۸۱۹که در مرداد ماه کسر شده میشود ۲,۱۴۲,۶۸۶ ریال که بعنوان مالیات شهریور ماه محاسبه شده است که با محاسبات شما برای بنده قابل توجیه نیست.
  با سپاس

  • سلام دوست عزیز طبق فرمول محاسبه مالیات حقوق به این قرار است که معافیت مالیات حقوق از مبلغ پرداختی کسر میشود و مابقی با نرخ ۱۰ درصد و ۲۰ درصد محاسبه خواهد شد شما از طریق همین پست فایل اکسل را دریافت نمایید و مبلغ حقوق خود را در فیلد مربوطه ثبت کنید سیستم برای شما حساب خواهد کرد. اگر نیاز به آموزش مالیات حقوق دارید با آی دی زیر در تلگرام در ارتباط باشید. سپاس از همراهی شما.موفق باشید @persianhesab3

 7. سلام توی فایل اکسل چند برابر مالیات ینی چی اونجا رو باید چی بزنیم ؟؟؟؟؟؟؟
  مثلا من حقوقم ۳۶۶۹۳۷۰۵ ریال هستش مالیاتش چقدر میشه باید چجوری محاسبه کنم؟؟؟؟

  • سلام دوست عزیز در فایل اکسل مربوطه باید در سلول تعیین شده مبلغ حقوق را وارد کنید خود اکسل برای شما مالیات را حساب میکند.

 8. با سلام ظاهرا بجای ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰ که ۱۰درصد از ان کسر شده ۱۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰نوشته اید لطفا اصلاح کنید.البته با سواد کم بنده اینگونه به نظر میرسد.

  • سلام کاربر گرامی. سپاس فراوان از نکته سنجی شما. اشتباه تایپی بوده که در محاسبات خللی وارد نکرده است. ممنونم از شما دوست عزیز

 9. سلام می خواستم بپرسم ۲۴۰۰۰۰۰۰ ریال بدون عیدی و سنوات هست یا نه؟یعنی اگه طرف غیر از اینا عیدی هم گرفت باید مالیاتشو حساب کرد؟

 10. با سلام ببخشید در مثال حقوق فرد را ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده اما در محاسبات با ۲۰ میلیون ریال انجام شده. آیا علت خاصی دارد یا اشتباه تایپی است. من رشته ام حسابداری نیست اما فعلا باید این جدول را یاد بگیرم.لطفا مرا راهنمایی کنید.

  • سلام کاربر گرامی.اکسل قرار داده شده در این پست به نوعی طرح شده که شما هر مبلغ حقوقی را تمایل دارید میتوانید وارد کنید و مالیات آن را دریافت کنید. محدودیتی ندارد

  • سلام کاربر گرامی. مزایای ثابت حق مسکن و خوار وبار است و مبالغ اضافه کاری عائله مندی پاداش حق ماموریت و موارد دیگر بسته به شرایط حاکم و قرارداد پرداخت میشود

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here