سلام دوستان

بنابر درخواست شما عزیزان در مورد محاسبه دستمزد در روز جمعه، امروز مطلبی در این رابطه برای شما ارائه می کنم.

جمعه کاری

نگاه قانون در مورد جمعه کاری

براساس ماده 62 قانون کار، روز جمعه روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد و براساس تبصره 1 همین ماده، کارگرانی که به هر عنوان روزهای جمعه کار می کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل هفتگی روز جمعه 40 درصد اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

اما نحوه محاسبه به چه شکل خواهد بود؟؟

نحوه محاسبه اضافه کاری در روز جمعه 

اگر برای کارگران، روز جمعه به عنوان روز کاری از سوی کارفرما تعیین شود، برای رعایت مقررات موضوع این ماده باید روز معین و مستمر دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر یا کارگران تعیین گردد؛ که طبیعتا در این صورت این روز در حکم روز جمعه خواهد بود.

دستمزد روز جمعه = دستمزد روز عادی * 1.4

به عبارتی برای محاسبه دستمزد کار در روز جمعه تمام ساعات کاری به عنوان اضافه کاری در نظر گرفته خواهد شد. در این حالت، کار در اولین ساعت در حکم اضافه کار خواهد بود.

فرض کنید شخصی روز جمعه که روز تعطیل رسمی است، 10 ساعت با حقوق روزانه 270722 کار کرده باشد. برای محاسبه حقوق روز جمعه ایشان بایستی به ترتیب زیر عمل کرد:

(270722/7.33)*1.4 = نرخ ساعتی تعطیل کاری تا 7 ساعت و 20 دقیقه که برابر 51686 می باشد و برای محاسبه اضافه کاری در روز جمعه بایستی مازاد ساعت کاری از 7.33 کسر شود و به شکل زیر محاسبه گردد

حتما بخوانید:  دفتر مرکزی، دفتر فروش یا بازار ؟

2.67*51686*1.4=199715

ذکر چند نکته ضروری است

اگر برای کارگران، روز جمعه به عنوان روز کاری از سوی کارفرما تعیین شود، برای رعایت مقررات موضوع این ماده باید روز معین و مستمر دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر یا کارگران تعیین گردد؛ که طبیعتا در این صورت این روز در حکم روز جمعه خواهد بود.

آیا کار اضافی کارگرانی که روز جمعه طبق توافق به عمل آمده با کارفرما روز کار آنها بوده و به جای آن از یک روز دیگر به عنوان تعطیل هفتگی استفاده می کنند به لحاظ میزان فوق العاده تفاوت دارد؟

باید در جواب گفت خیر. وقتی کارگرانی که در اجرای تبصره یک ماده 62 قانون کار به جای روز جمعه از روز معین و مستمر دیگری در هفته به عنوان تعطیل هفتگی استفاده می نمایند، تنها اگر این قبیل کارگران در روز جمعه(که در این حال جزء روز کار عادی آنها تلقی می شود) اضافه بر ساعات عادی روزانه کار کرده باشند، به میزان 40% فوق العاده اضافه کاری برایشان منظور خواهد شد و میزان فوق العاده اضافه کاری آنها با روزهای دیگر هفته یکسان است.

 

ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کارشان سخت و زیان آور است!

اما آیا کارفرما مجاز به ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کارشان سخت و زیان آور شناخته شده است می باشد؟

با جلب موافقت خود کارگران چطور؟

توجه داشته باشید که طبق ماده 61 همین قانون ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کار شبانه یا کارهای خطرناک و سخت و زیان آور انجام می دهند، ممنوع است و تخلف از آن ضمانت اجرای تبصره مقرر در ماده 176 را موجب خواهد شد و این ممنوعیت با توجه به ماهیت کارهای سخت و زیان آور و صیانت از نیروی کار کاملاً منطقی بوده و همواره بر رعایت آن تأکید می شود. نیاز به پرسنل نیز ارجاع کار اضافی به کارگران را که کارشان سخت و زیان آور است توجیه نمی کند و هر گونه توافق برای انجام کار اضافی در کارهای سخت و زیان آور با در نظر گرفتن این مورد فاقد اعتبار خواهد بود. ضمناً راه حل پیشنهادی برای مرتفع کردن کمبود پرسنل به کارگیری نیروی کار مورد نیاز به جای ارجاع اضافه کاری به کارگرانی است که به کارهای سخت و زیان آور مشغول هستند.

حتما بخوانید:  مراقب باشید به جای یک حسابدار ، خدمتکار نشوید...

اگر از مطالب سایت لذت می برید، آن را به دوستان خود هم معرفی کنید.

موفق و پیروز باشید.

آموزش مالیات

15 نظر

 1. سلام اگر کسی روز جمعه کار کند و روزی جایگزین برای روز جمعه نداشته باشد نحوه محاسبه این اضافه کاری چگونه است؟ آیا باز هم بدون اینکه روز تعطیلی جایگزینی برای ایشان درنظر نگرفته شده ضریب ١.۴ صحیح است؟ لطفا پاسخ دهید با استناد به قانون
  ممنون

  • سلام درود
   اگر شخصی در روز تعطیل فعالیت نماید و روز دیگری هم تعطیل نباشد میبایست با ضریب 1.8 محاسبه گردد شما میتوانیید ماده 62 و 63 قانون کار را مطالعه نمایید

 2. مبلغ حق جمعه کاری شغلی که به آن حق جمعه کاری تعلق میگیرد ولی کارفرما تا کنون نسبت به پرداخت ان اقدانی نکرده را ایا میتوان از لحاظ قانونی مطالبه کرد؟

  • با سلام خدمت شما
   با توجه به قانون کار شما در روز جمعه مجاز به کار نمی باشید ولی مطمئنا شما ورود و خروجتان در روزهای جمعه ثبت گردیده شده است.می توانید از لحاظ قانونی آن را مطالبه نمایید.موفق باشید.

 3. سلام
  وقت بخیر
  لطفا گزینه و آیکون پرینت صفحات در وبسایت گنجانده شود . در کم اهمیت ترین و کوچکترین سایت ها این مورد ابتدایی لحاظ شده ولی سایت شما با این همه تلاش تحسین برانگیز و خدمات مفیدی که ارائه میده این گزینه را نداره
  صمیمانه از زحماتی که در راستای افزایش دانش و اطلاعات دیگران میکشید سپاس گزارم

 4. با سلام
  به چه دلیل در محاسبات اضافه کاری روز 11 اردیبهشت 2 بار در 1.4 ضرب شده

  مبلغ اضافه کاری یک ساعت ۵۹۱۷۷= ۱٫۴ * ۲۲۰ / ۹۲۹۹۳۱۰

  مبلغ مزد یک ساعت کار در یک روز تعطیل ۸۲۸۴۸ = ۱٫۴ * ۵۹۱۷۷

  مبلغ مزد یک زور کار در یک تعطیل ۶۰۷۲۷۸= ۷٫۳۳ * ۸۲۸۴۸

  • سلام وقت شما بخیر. به خاطر این که روز تعطیل رسمی و یا روز جمعه نیروی کار بدون کار کردن هم بهش حقوق تعلق میگرفته ولی کار کرده پس یک فوق العاده اضافه کاری بهش تعلق میگیره و یک فوق العاده کار در روز تعطیل

 5. باسلام
  اگر به جای روز جمعه روز دیگری در هفته تعطیل باشند جمعه کاری 40 درصو و دروصرتیکه تعطیل نباشند جمعه کاری 1/4 به ایشان تعلق می گیرد. در صورتیکه در متن بالا اعلام شده در صورتی که به جای جمعه یک روز دیگر تعطیل باشند جمعه کاری 1/4 میگیرند و این صحیح نیست.

  • سلام دوست عزیز.
   اضافه کاری در روز جمعه و تعطیل رسمی

   با توجه به ماده 61 ق کار اصولا کار، در روز جمعه ممنوع بوده و لذا انجام اضافه کاری نیز در این روز مجاز نخواهد بود مگر اینکه طبق توافق روز دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر تعیین شده باشد و چنانچه روز دیگری به عنوان روز تعطیل هفتگی تعیین شده باشد مزد روز جمعه 40درصد بیش از مزد روزهای عادی هفته بوده و در صورت انجام اضافه کاری در این روز (بیش از 7ساعت و 33دقیقه) مزد هر ساعت اضافه کاری در این روز به طریقه زیر حساب خواهد شد:

   مزد روز جمعه = 1/4 * مزد روز عادی

   مزد یک ساعت کار در روز جمعه = 7/33 * مزد روز جمعه

   مزد یک ساعت اضافه کار در روز جمعه برابر است با : 1/4 * مزد یک ساعت کار در روز جمعه

   در ضمن در سایر ایام تعطیل ( تعطیلات رسمی ) با رعایت مقررات موضوع ماده 59 ق کار، ارجاع کار اضافی به کارگر فاقد منع قانونی بوده و فوق العاده مربوط نیز همانند اضافه کار در روز های عادی احتساب میگردد.
   که در این حالت در اولین ساعت در حکم اضافه کار فوق الاشاره خواهد بود.
   لینک گنجینه قانون کار http://persianhesab.com/law-of-work/

 6. بنده به اين مقاله نقد صريحي دارم و بنا به ادله بنده =

  1- مطابق ماده ۶۲ هيچ جا به كارفرما تكليف نشده كه بايد براي كارمند روز جمعه ي ديگري را در نظر گيرد.پس شما ميبايست موضوع رو از دو ديدگاه واكاوي ميكرديد.
  ديدگاه 1 = كارفرما روز ديگري را براي جمعه كارمندش در نظر ميگيرد (اين حالت در مورد مباحثات بالا و مقاله شما صحيح است )
  ديدگاه 2 = كارفرما روز ديگري را براي جمعه كارمندش در نظر نميگيرد.(كه 99.9 % شركت هاي ايراني اينگونه اند ) = و چون قشر عظيمي از كارفرمايان جمعه كارمندانشان را ازش ميگيرند !!!!‌ديگر فرمول 1.4 برابر نرخ روز عادي براي چنين حالتي صحيح نميباشد.
  مستندات محكمي براي اثبات رقم صحيح وجود دارد كه در اين تاپيك نميگنجد. بنده آماده ارائه بحث و تبادل نظر پيرامون آن هستم…

  با تشكر

  • سلام جناب آقای نجفی نژاد
   طبق ماده 62 قانون کار و تامین اجتماعی در کارگاه هایی که بر حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین،به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل تعیین شود،همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود و به هر حال تعطبل یک روز معین در هفته اجباری است و کارگرانی که به هر ترتیب روزهای جمعه کار می کنند ،در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

 7. با عرض سلام
  نکته ای که در نوشتار شما به اشتباه ذکر شده و نیاز به اصلاح دارد اینست که اگر کارفرما روز دیگری را بعنوان روز تعطیل کارگران معرفی نماید و جمعه روز کاریشان باشد به میزان 7.33 ساعت مزدشان با ضریب 1.40 خواهد بود . ولی اگر بیش از این مقدار ساعت کار نمایند اضافه کار محسوب شده و چون حقوق عادی در این روز دارای ضریب 1.40 میباشد لذا اضافه کار در این روز برای اینگونه کارگاهها دارای ضریب 1.96 خواهد بود .
  موفق باشید

  • با سلام به شما دوست عزیز. و با سپاس از همراهیتان.
   لینک گنجینه قانون کار http://persianhesab.com/law-of-work/ این گنجینه شامل نکات مطرح شده در دیدگاه شما هم خواهد بود.
   با توجه به ماده ۶۱ ق کار اصولا کار، در روز جمعه ممنوع بوده و لذا انجام اضافه کاری نیز در این روز مجاز نخواهد بود مگر اینکه طبق توافق روز دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر تعیین شده باشد و چنانچه روز دیگری به عنوان روز تعطیل هفتگی تعیین شده باشد مزد روز جمعه ۴۰درصد بیش از مزد روزهای عادی هفته بوده و در صورت انجام اضافه کاری در این روز (بیش از ۷ساعت و ۳۳دقیقه) مزد هر ساعت اضافه کاری در این روز به طریقه زیر حساب خواهد شد:

   مزد روز جمعه = ۱/۴ * مزد روز عادی

   مزد یک ساعت کار در روز جمعه = ۷/۳۳ * مزد روز جمعه

   مزد یک ساعت اضافه کار در روز جمعه برابر است با : ۱/۴ * مزد یک ساعت کار در روز جمعه

   در ضمن در سایر ایام تعطیل ( تعطیلات رسمی ) با رعایت مقررات موضوع ماده ۵۹ ق کار، ارجاع کار اضافی به کارگر فاقد منع قانونی بوده و فوق العاده مربوط نیز همانند اضافه کار در روز های عادی احتساب میگردد.
   که در این حالت در اولین ساعت در حکم اضافه کار فوق الاشاره خواهد بود.

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید