گام های محکم در مورد بیمه پرسنل

2
493 بازدید

تمام افراد حقیقی و حقوقی با موضوع بیمه آشنایی کامل داشته و می دانند که در صورت عمل نکردن درست در مورد این موضوع حتی ممکن است جریمه های بسیار سنگین و ناخواسته را متحمل شوند.مطمئنا هیچ یک از شما نمی خواهید خود را به دردسر اندازید و مدام برای امور بیمه به شعبه مربوط به کارگاه تامین اجتماعی خود سر بزنید!متاسفانه حتی با اینکه شما با نهایت دقت امور بیمه ای خود را انجام دهید ممکن است جهت حسابرسی بیمه گذرتان به شعبه تان بیافتد.به نظر می رسد حتی شرکتها بایستی فردی را مسئول این امور نمایند که دیگر افراد واحد مالی جهت حل نمودن مشکلات بیمه ای سازمان وقت نگذارند.در هر کاری همیشه مطلع بودن از قوانین راه گشاست لذا با ما همراه باشید.

بحث حقوق و دستمزد با خود مسائل مربوط به بیمه را نیز به همراه دارد،زمانی که شما لیست حقوق و دستمزد خود را تهیه می نمایید با دانستن نکات ساده می توانید خود را از شر بسیاری از مواردی که ممکن است شما را با مشکل مواجه نماید نجات دهید.برخی از کاربران در مورد مسائل بیمه ای از جمله حق اولاد،بازنشستگان و مرخصی زایمان سوالاتی پرسیده اند که در این مطلب می خواهم آنها را مطرح نمایم.

چه زمانی مجاز به پرداخت حق اولاد می شوید؟

اگر فردی دارای فرزند باشد شما ملزم به پرداخت حق اولاد به این فرد نیستید مگر تحت شرایط خاصی!پرداخت حق اولاد منوط به داشتن پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه نزد تامین اجتماعی می باشد.در مورد پرداخت حق اولاد شما محدود به این نیستید که فقط به کارگران مرد این مبلغ را پرداخت نمایید،خیر!پرداخت حق اولاد هم به کارگران مرد و هم به کارگران زن تعلق می گیرد ولو اینکه هر دو در یک کارگاه شاغل باشند.به بیانی دیگر اگر زن و شوهری در یک کارگاه واحد مشغول باشند کارفرما موظف است طبق ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی به هر دو نفر مبلغ حق اولاد را پرداخت نماید.پرداخت حق اولاد به فرزندان زیر ۱۸ سال و بالاتر از آن مشروط به اشتغال به تحصیل آن فرزند می باشد.همچنین پرداخت این مبلغ شامل محدودیت در تعداد فرزندان نمی شود و کارفرمایان به تمام فرزندان کارگران تحت پوشش خود که شرایط تعلق حق اولاد را دارند پرداخت می نماید.

بازنشستگان تامین اجتماعی

کارفرمایانی که افراد بازنشسته را به همکاری دعوت می نمایند باید بدانند که این افراد مشمول بیمه نمی شوند ولی مشمول قانون کار هستند و فقط کمک هزینه عائله مندی موضوع مواد ۸۶ و ۸۷ قانون تامین اجتماعی به آنها تعلق نمی گیرد.در مورد بازخرید سنوات بازنشستگان کارفرما مکلف است به کارگر برای هر سال سابقه کار بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یکماه به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید.یعنی به کار گماشتن افراد بازنشسته نمی تواند موجب شود که کارفرما در پرداخت برخی از مبالغ کوتاهی نماید.

قوانین مربوط به مرخصی زایمان

در مورد مرخصی زایمان باید گفت که مدت آن ۶ ماه بوده و هیچ گونه محدودیتی بابت پرداخت این نوع کمک هزینه در مورد تعداد فرزندان نداشته و اینکه اگر آقایی صاحب فرزند شود آن فرد مشمول دریافت ۲ هفته مرخصی تشویقی می شود.اگر خانمی به علت مساعد نبودن حالش نتواند پیش از زایمان در محل کار حضور داشته باشد مرخصی استعلاجی پیش از زایمان از مدت مرخصی استراحت زایمان کسر نمی شود.مبلغ محاسبه میزان مرخصی زایمان بر مبنای مدت مرخصی زایمان و میانگین دستمزد ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بارداری محاسبه می شود.
دوستان محترم با کسب آگاهی در مورد امور بیمه ای کار خود را بیمه نمایید.موفق باشید.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام و خسته نباشید
    با تشکر از مطالب خوبتون
    من شنیده بودم اگر مرد حق اولاد دریافت می کند زن مشمول این حق نمی شود مگر در موقع فوت همسر یا عدم کفایت همسر
    میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین؟

    • باسلام خدمت شما
      طبق قانون کار و سازمان تامین اجتماعی اگر زن و مردی در یک کارگاه واحد مشغول به فعالیت باشند هر دو می توانند حق اولاد دریافت نمایند و این طور نیست که تنها به یک نفر این مبلغ تعلق گیرد.مطلبی که شما صحبت می نمایید در مورد مستمری بازماندگان می باشد که جهت راهنمایی بهتر به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید.موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید