مرخصی نیروی کار پاره وقت چگونه محاسبه میشود؟

0
801
Asian businessman stepping from office to beach

سلام دوستان خوب پرشین حساب با آرزوی لحظاتی خوش برای شما عزیزان.

قانون کار در کشور ما با وجود تغییرات زیادی که داشته است اما هم چنان ابهامات زیادی را دارد. این ابهامات ناشی از گستره وسیع عملیات تجاری در کشور می باشد که هر روز در حال افزایش است. یک کارمند یا مدیر در هر صنفی باید قوانین مختلف را بلد باشد اعم از قانون تجارت، قانون مالیات های مستقیم و همچنین قانون کار.

این قوانین در هیچ کجای سیستم آموزشی به صورت کاربردی به دانش آموختگان آموزش داده نخواهد شد. تیم پرشین حساب با تلاش کارشناسان خود در راستای تثبیت این قوانین بر اذهان عموم علاقه مندان در تلاش بوده و امروز نیز دراین راستا مطلب زیر را منتشر مینماید.

نکات مهمی از قانون کار

  • اگر نیروی کاری ۵ روز در هفته کار کند به چه صورت به او مرخصی تعلق خواهد گرفت؟

طبق قانون اگر کارگری که ۵ روز در هفته کار کند بعنی هر روز ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه، و درخواست یک هفته مرخصی نماید، چون او ۵ روز در هفته کار میکند لذا روزهای ۵شنبه و جمعه جزو مرخصی او محسوب شده و جمعا با روزهای ۵شنبه و جمعه سی روز می تواند از مرخصی استفاده کند یعنی ۲۲ روز کاری به اضافه هشت روز پنجشنبه و جمعه منهای تعطیلات رسمی.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

برای محاسبه مزد هر ساعت کار و اضافه کارشان هم به این ترتیب خواهد بود که ملاک در هر صورت همان ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه است و لذا در این مورد باید مزد روزانه را به همان ۷ ساعت و ۲۰دقیقه تقسیم نماید و به اضافه ۴۰ درصد اضافه مزد تعیین گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  گنجینه نکات قانون کار درحسابداری (بخش پنجم مشاغل خانگی)

نکته: مرخصی سالیانه کارگرانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند ۵ هفته می باشد.

نیروی کار

  • اگر نیروی کاری  از کار خود استعفا دهد و کارفرما با این موضوع موافقت ننماید تکلیف چیست؟

ماده ۲۱ قانون کار اذعان میدارد که قرارداد یا با فوت کارگر، بازنشستگی، استعفای کارگر ، ازکارافتادگی کلی کارگر و یا انقضای مدت قرارداد اتمام میشود. این قانون بیان میکند که نیروی کار باید یک ماه قبل از استعفا به کارفرما درخواست خود را اعلام نماید. حال اگر در این راستا بین نیروی کار و کارفرما اختلافی صورت گرفت مثلا نیروی کار قبل از اینکه قصد به رفتن داشته باشد استعفای خود را به کارفرما داده است ولی او موافقت نکرده و از طرفی به او اجازه برگشت سر پست خود را نمیدهد. یعنی نه استعفایش را امضا کرده و نه اجازه میدهد کار کند.

این کارگر بعد از بررسی و اعتراض اگر بررسی شود که اخراج او توسط کارفرما بی دلیل بوده است میتواند هرسال ۴۵ روز مزد و حقوق به نسبت سابقه خدمت دریافت نماید. (طبق تبصره ماده ۱۶۵)

  • آیا مشاورینی که به صورت ساعتی کار میکنند و در هفته چند ساعت به مدیریت مشاوره می دهند باید صرف نظر از تخصصشان بر حسب ساعت کار حقوق دریافت کنند؟

فردی برای تمام وقت یا نیمه وقت، به عنوان مشاور استخدام  و مشغول به کار شود طبق ماده قانونی ۳۹ قانون کار خواهد شد و حقوق و مزایای خود را به نسبت ساعت کار باید دریافت کند ولی مشاورینی که در هفته ساعت محدود و معینی را طبق قرارداد خاص با یک کارگاه همکاری می کنند، نباید مشمول این حکم قرار گیرند و شرایط باید همانی باشد که در قراردادشان تعیین شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  الزام به بیمه نمودن نیروی خدماتی برای تمیزکاری منازل

در روزهای گذشته در اجرای طرح گنجینه قانون کار مطلب ارزنده ایی گردآوری شد که برای دریافت مطالب بیشتر در خصوص این پست و سایر قوانین کار از این گنجینه ها بهتر است استفاده نمایید.

 

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش چهارم)

گنجینه نکات قانون کار درحسابداری (بخش پنجم مشاغل خانگی)

فیلم مجموعه قوانین کار و تامین اجتماعی

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here