آیا دریافت وجه نقد از مشتریان ردی از پولشویی دارد؟

2
1293

مبارزه با پولشویی چیست ؟

سلام به شما دوستان خوب پرشین حساب .با وجود اینکه اخبار و اطلاعات زیادی در این باره منتشر شده است ولی هنوز هم بسیاری از افراد اطلاعات کمی در مورد این قانون دارند. به دلیل ضرورت این موضوع در سال ۱۳۸۶ قانون مبارزه با پولشویی ارائه شد.

در قانون مذکور پولشویی به عنوان یک جرم تلقی شده و بیان نموده که تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت های غیر قانونی با علم به این که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد. منظور قانون گذار از عواید حاصله، هر نوع مالی است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از فعالیت های مجرمانه به دست آید.

مرتکبین جرم پولشویی علاوه بر استرداد درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم باید جزای نقدی به میزان یک چهارم عواید حاصل از جرم را نیز بپردازند. اگر مجرم این عواید را به به مال دیگری تبدیل کرده باشد مثلا تحقیق به عمل آمده در خصوص ردیابی این نوع جرم نشان دهد که یک ملک خریداری شده، همان ملک ضبط می شود.

پولشویی صرفا معاملات مالی نیست. برخی از مشاغل غیر مالی هم در راستای عملیات مشکوک به پولشویی قرار داده شده اند. اشخاصی که معاملات زیادی به صورت نقدی  انجام داده اند و از نظر پولشویی در معرض خطر قرار دارند از قبیل پیش فروشندگان مسکن یا خودرو، طلافروشان، فروشندگان فرش و عتیقه جات و کالاهای گرانقیمت.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

از نمونه عملیات هایی که منجر به پولشویی می شود می توان به عملیات مالی شرکت با حساب شخصی شرکا اشاره نمود. یک شخص حقوقی زمانی که شروع به فعالیت میکند باید تمام فعالیت های  مالی خود را به صورت قانونی و رسمی انجام دهد یک حساب بانکی را با نام شرکت افتتاح کرده و در اختیار اداره دارایی قرار خواهد داد. باید تمام رویدادهای مالی را در این حساب بانکی ثبت نماید. اگر مبلغی مربوط به فعالیت شرکت باشد و در حساب شرکت جابه جا نشده باشد این یک نمونه پولشویی قلمداد میشود. این شرکت ها باید خوب در جریان باشند که حسابهای شخصی خود را درگیر نکنند. بعضی مواقع  در روند کار پیش آمده که مشتری قصد دارد مبلغی در یک بانک خصوصی به حساب شرکت منتقل کند اما شرکت شماره حسابی در بانک مورد نظر ندارد و به حساب شخصی مدیر عامل واریز میشود. در صورتی که این حساب به ممیز اعلام نشده باشد  مورد رد یابی قرار خواهد گرفت و در صورت نداشتن توجیه منطقی پولشویی حساب می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  آیا می دانید ماده 169 مکرر شامل چه کسانی می شود؟

برخی از پزشکان در زمان نوبت دهی به بیماران خود اصرار بر پرداخت مبلغ نقد به پذیرش دارند و از هیچ گونه دستگاه کارتخوانی استفاده نمیکنند. اینها هم نمونه هایی از عدم رعایت قانون می باشد چرا که گردش مالی خود را مخفی می سازند. حسابداران باید بدانند که چه اموری موجب بروز مشکلات مالی و جرائم مربوطه می شود تا با دقت در اجرای فعالیهای مالی جلوی هرگونه جرم را بگیرند.

تشریح کامل قانون مبارزه با پولشویی در جلسه معارفه دوره صفر تا صد  مالیات که در ۵ بهمن ماه برگزار خواهد شد بیان میگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راههای ارتباطی زیر با مسئولین مربوطه هماهنگ شوید.

۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸

۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰

۰۹۲۱۶۴۵۰۸۴۵

@persianhesab5

@persianhesab4

https://persianhesab.com/money-laundering/

 

2 دیدگاه ها

  1. با سلام
    اخیرا دستور عملی بما (طلافروشان) ابلاغ شده که جهت مبارزه با پولشویی ، هر گونه معامله بالای یکصدو پنجاه میلیون رییال را حتما با روییت کارت ملی و ثبت کلیه مشخصات خرییدار مطابقت دادهخ و ثبت نموده و عین معامله را گزارش نماییم (ادم فروشی) ایا قانون مصوبی مبنی بر عدم تمکین فروشندگان به ادم فروشی و وجود دارد ؟
    چطور ان مصوب کنندگان و یا هیئت وزیرانی که اینو ایین نامه مییکنند تشخیص نمیدهند که ایین کار با منافع مستقیم ما مرتبط و تفتیش مشخصات مشتری نوعی بی احترامی به مشتری تلقی و سبب از دست دادن مشتری (درتضاد تامین منافع) گردد ؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here