مهلت ارائه اظهار‌نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان سال ۹۶ تا پایان فروردین ۹۷ تمدید شد

4
1604

اظهار‌نامه مالیات بر ارزش افزوده

سلام به شما همراهان خوب پرشین حساب.

با صدور بخشنامه ای از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان ۹۶ تا ۳۱ فروردین ماه ۹۷ تمدید شد. اظهارنامه دوره چهارم مالیاتی (فصل زمستان) سال ۱۳۹۶ تا پایان روز جمعه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ فرصت دارد تا توسط مودیان محترم ارائه گردد.

در بخشنامه ۲۰۰/۹۷/۱ صادره در تاریخ ۹۷/۱/۸  فرصت دیگری به مودیان عزیز داده شد تا بعد از گذراندن تعطیلات نوروز باستانی تا پایان فروردین در یک فرصت مناسب اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نمایند.

اظهار‌نامه مالیات بر ارزش افزوده

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

در این بخشنامه همچنین اشاره شده است مودیان مالیاتی که اظهارنامه ارزش افزوده مربوط به دوره چهارم مالیاتی فصل زمستان سال ۹۶ را تا پایان روز جمعه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ تسلیم نمایند، امکان برخورداری ۱۰۰درصد بخشودگی جرائم عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر برای دوره مزبور و تاخیر در پرداخت مالیات و عوارض متعلق تا تاریخ مذکور را در صورت درخواست کتبی برای مودیان فراهم نمایند.

نکته ای از یکی از مواد قانون مالیات بر ارزش افزوده:

طبق ماده ۱۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده  مأخذ محاسبه مالیات واردات کالا، عبارت است از :

ارزش گمرکی کالا (قیمت خرید، هزینه حمل ونقل وحق بیمه)

+ حقوق ورودی (حقوق گمرکی و سود بازرگانی) مندرج در اوراق گمرکی

همچنین طبق بخشنامه شماره:۱۵۳۳۲/۲۰۰/ص چگونگی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در خصوص خدمات حمل و نقل دریایی بار بیان میکند که ارائه خدمات حمل و نقل دریایی بـار بین بنادر ایران و خارج از کشور و بالعکس به صاحبان کالا، به عـنوان حمل و نقل بین المللی مـحسوب شـده و مـشمول مـالیات و عوارض ارزش افزوده نمی باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  ارسال اطلاعات در برنامه ttms دارایی تا اطلاع ثانوی مقدور نمی باشد

معافیت مزبور قابل تسری به خدمات ارائه شده از سوی کارگر گزاری ها و نمایندگی ها به نسبت کارمزد دریافتی آنها بابت خدمات جانبی حمل و نقل از قبیل تخلیه،بارگیری، یدک کشی،سوخت رسانی و … در داخل ایران نخواهد بود.

برای محاسبه ارزش افزوده در زمان صادرات کالا استفاده از یک مثال عملی به همراه جداول مربوط به اظهارنامه بسیار کمک خواهد کرد.   طبق قانون صادرات  کالا و خدمات به خارج از کشور مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نیست و اگر مالیات و عوارض ارزش افزوده ای برای تهیه آن پرداخت گردد طبق قانون برگشت خواهد شد. اگر فرض نماییم که شرکت خودرو سازی تولیدات خود را به خارج از کشور صادر نماید برای استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده آن باید گام های زیر   طی گردد:

گام اول: این شرکت در مرحله نخست اقدام به صادرات کلیه محصولات به خارج از کشور می نماید،

گام دوم: ارائه اظهارنامه صادرات به گمرک جمهوری اسلامی ایران

گام سوم: صدور پروانه صادرات توسط گمرک بعد از ارائه اظهارنامه مربوط و تایید مندرجات آن

گام چهارم: تکمیل و تسلیم اظهارنامه نظام مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی

گام پنجم: درخواست استرداد مالیات و عوارض پرداختی مربوط به ارزش افزوده

نکته مهم این جاست که این عوارض با عوارض پرداختی گمرک نباید اشتباه گرفته شود.

این مثال بخشی از یک مثال نمونه جامع است که در لینک زیر قرار دارد:

محاسبه ارزش افزوده در حسابداری در شرایط صادرات کالا

 

4 دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض تبریک بابت فرا رسیدن سال نو خدمت سرکار خانم دکتر خیری،
  مأخذ محاسبه مالیات واردات کالا طبق ماده ۱۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد که اشتباها در متن مقاله، قانون مالیاتهای مستقیم درج شده است.

  • سلام به شما دوست عزیز. سال نو بر شما و خانواده محترمتان مبارک باد. سالی سرشار از برکت برایتان آرزومندم. سپاس از دقت و نکته سنجی شما. این مورد اشتباه تایپی بود که اصلاح شد. با تشکر. موفق و سربلند باشید.

 2. با سلام
  لازم به ذکر است که اگر در متن بخشنامه دقت بفرمایید حرفی از تمدید مهلت بیان نشده بلکه مهلت بخشودگی جرایم متعلقه تا پایان فروردین افزوده شده لذا بنظر میرسد که باید در انتخاب تیترها دقت بیشتر مبذول گردد

  • سلام به شما دوست خوب. سال خوبی برایتان آرزومندیم. مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره ۴ سال ۹۶ تا ۱۵فروردین ۹۷ می باشد که با این بخشنامه هم مهلت تا پایان فروردین تمدید شد و هم جرائم از بخشودگی برخوردار میشود. قابل ذکر است که این تیتر در سایت سازمان امور مالیاتی هم منتشر شده است که به آدرس زیر مستند می شود:
   http://www.intamedia.ir/Pages/Action/Home
   موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here